Voisiko joku selittää......

että miksi on näin. Nimittäin tuolla tuo uutinen Hesassa tapahtuneesta kahinoinnista, jossa joukko venäläisiä ja joukko somaleja vähän nahistelivat.

Missään ei mainittu sanoja rasistinen tai viharikos. Onko siis niin, että kun syntyperältään ei-suomalaiset haukkuvat toisiaan, niin silloin ei ole kyseessä rasistinen teko. Nyt en ymmärrä.
11141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Molemmat kulkevat logolla Mamut. Mamut ry keskenään saavat haukkua toisiaan.
Eihän sekään ole rasistinen viharikos jos ME suomalaiset hieman haukumme toisiamme.

Näkisin asian näin ja tätä ei tarvitse muut uskoa senkin suomalaiset.

Äänestä

Vähemistöt kun on aina erilaisia ja rasismihan on erilaisuuteen puuttumista... niin kaiketisiellä olisi voinut olla myös esim. invalideja nahistelemassa, eikä kyse olisi vielä rasismista..

Äänestä
  • Poliisi voisi antaa koosteen, keitä siellä on ollut kaikkiaan? Mitä siellä on tapahtunut kaikkiaan? Mitä kieliä siellä oli esillä kaikkiaan.

    Jos siellä on kirottu tai solvattu suomeksi, saa tilanne uuden käänteen.

    Äänestä

maailma odottaa henkeään pidätellen caluulan laukausten jälkeen.

Äänestä

Riippuu katos kuka sanoo, mitä sanoo ja kelle sanoo! Jos esim. peruukiPekkarinen sanoo ohimennen naiselle, että kivasti pullottaa sun ryntääsi niin kyseessähän on tietysti sovinistisian seksistiset puheet josta joutaakin julkisesti lynkattavaksi. Jos taas nainen sanoo ohimennen peruukkiPekkariselle, että kivasti pullottaa sun etumuksesi niin kyseessähän on tietysti sovinististisika Pekkarisen seksististen ajatusten konkretisoituma josta joutaakin julkisesti lynkattavaksi!

Äänestä
  • Mut jos Maurilla on niin pieni piippari niin ei pullota, jöpöttää niinko tulitikku, ei herätä huomiota kovin paljon:)

    Äänestä

  • Jos... kirjoitti:

    Mut jos Maurilla on niin pieni piippari niin ei pullota, jöpöttää niinko tulitikku, ei herätä huomiota kovin paljon:)

    Mauri on oppinut jo koulussa pitämään taskussa omenaa opettajalle annettavaksi. Siinä sitä on rynnäkkövarustusta.

    Äänestä

Joku on rasisti meitä suomalaisia kohtaan...epistä, niin epistä.;/

Äänestä

sekavuuksien taustalla lienee vihreän naisen logiikka ,.

Äänestä
  • Vihreä nainen? Marsista? Hyvää kahdelle?

    Äänestä

  • old_profile_49727 kirjoitti:

    Vihreä nainen? Marsista? Hyvää kahdelle?

    Mars ei ole hyvää yhdellekään ,. hampaat reikiintyy ja sääriin tulee Marsmurtumia ,.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


LaardiBee kirjoitti:

että miksi on näin. Nimittäin tuolla tuo uutinen Hesassa tapahtuneesta kahinoinnista, jossa joukko venäläisiä ja joukko somaleja vähän nahistelivat.

Missään ei mainittu sanoja rasistinen tai viharikos. Onko siis niin, että kun syntyperältään ei-suomalaiset haukkuvat toisiaan, niin silloin ei ole kyseessä rasistinen teko. Nyt en ymmärrä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu