Eli usein puhutaan siitä, että kun aloittaa seksielämänsä liian nuorena, siitä voi seurata monenlaisia ongelmia. Mitä nämä ongelmat nyt sitten tarkalleen ottaen ovat ?
Liian nuorena aloitettu seksielämä?
mietteliäs....
3231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ne ongelmat ovat tämmöisiä:
-Nuorella voi olla vaikeuksia olla lapsensa kanssa, kun ei niissä seksipuuhissa oikein ajateltu nautintoa pidemmälle. Tiedät kai mitä tarkoitan?
-Voiko nuoresta tulla hyvää vanhempaa? Voihan kyllä, mutta se on hyvin harvinaista. Ajattele, nuorella olisi paljon enemmän tekemistä kuin oma lapsi, ennen kuin lapsia halutaantosissaan: nuorena voi bilettää, tehdä niitä "typeryyksiäkin" ja viettää aikaa jossakin muualla kuin kotona.
Opimme, että jos seksielämän aloittaa liian nuorena, jää monta nuorelle tärkeää asiaa taka-alalle. Mietteliäs, älä hanki lapsia liian nuorena! Hanki niitä aikuisena, silloin kun oikeasti tunnet haluavasi omia lapsia.
no mutta jos huolehditaan ehkäisystä ja teiniraskauksia ei lasketa haittoihin.
Mä oon myös kuullut puhuttavan että sillä vois olla merkitystä nuorten henkiseen kasvuun?
Itse jouduin teiniraskauden uhriksi mutta ihan omasta tahdotani, Olen katunut tekoani ,mutta en voinut pysäyttää sisälläni kasvavaa lapen alkua. Äitini auttoi paljon lapsen hoidossa. Sanon kaikille nuorille: harkitkaa ennenkuin haluatte lapsen ja olkaa valmiita ottamaan vastuu teoistanne.