Kohuttu Opetuspaketti veljille ja sisarille!

JT!

Miten otamme tämän uuden opetuspaketin vastaan? Vai vaikenemmeko taas asiat ja faktat hiljaisiksi? Ja ei k o h d a t a sitä faktaa vieläkään mihin se johtaa? Mitä olette mieltä veljet ja siskot pitäisikö kissanpennuille lopulta antaa se näkökyky? Vai jatketaanko veljet ja siskot samaan malliin? KRP voi olla ryssän tavoin (60, 70, 80 ja 90-luku) vielä linjoilla. . .

http://www.iltalehti.fi/perhe/2011102714650160_pr.shtml

JR?
4310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meidän pojat ei kumipilluja tartte!

Äänestä
  • Äiti, isä vai veljetkö huolehtii "italiankartoista" ?

    Äänestä

Tekopenikset ja -emättimet avuksi kouluopetukseen - Opettajat pitivät banaanin käyttämistä teennäisenä.

Hiv-tukikeskus on suunnitellut opettajien ja muiden nuorten kanssa toimivien avuksi seksuaaliterveyden "työkalupakin".

Kaikki lähti aluksi liikkeelle kirjasta, mutta myöhemmin opetuspaketti täydentyi muun muassa tekopeniksellä, -emättimellä, liukuvoiteella, erikokoisilla ja -makuisilla kondomeilla ja esitteillä.

Maria Arkio-Lampinen Hiv-tukikeskuksesta kertoo opettajien toiveiden vaikuttaneen paketin rakentamiseen.

- Banaanin tai kurkun käyttämistä pidettiin teennäisenä, Arkio-Lampinen toteaa.

Tarvetta selvästi on: joissakin kouluissa olivat esimerkiksi veistonopettajat tehneet opetusvälineitä puusta.

- Tekoemätin oli minulle itsellenikin yllätys, minulle ei olisi tullut mieleenikään, Arkio-Lampinen kertoo.

Opettajien palautteesta kävi kuitenkin ilmi, että sillekin on tarvetta.

Interaktiivista oppimista

Työkalupakki on tarkoitettu yläkouluikäisten ja sitä vanhempien nuorten opetukseen. THL antoi Hiv-tukikeskukselle määrärahaa paketin kasaamiseen.

Työkalupakin tarkoitus on auttaa aikuista ottamaan huomioon eri näkökantoja, luomaan hyväksyvää ilmapiiriä ja tarjoamaan interaktiivisia oppimistilanteita.

Harjoituksilla on tarkoitus saada nuoret ajattelemaan itse ja soveltamaan opittua omaan elämäänsä.

Arkio-Lampinen sanoo, että Suomessa seksuaalikasvatuksen tavoitteena ei missään nimessä ole kehottaa nuoria harrastamaan seksiä.

- Päätavoite on, että nuoret oppivat ymmärtämään itseään ja toisia. Tieto on valttia, silloin nuoret osaavat esimerkiksi suojautua sukupuolitaudeilta.

Mittasuhteet tutuiksi

Nuoret kohtaavat elämässään seksiä ja pornoa eri tavalla kuin ennen, mikä on myös pyritty ottamaan materiaalissa huomioon.

- Pyrimme saamaan nuoret miettimään, mistä he saavat tietoa seksistä. Myös sitä painotetaan, että pornossa on sen vuoksi ikärajat, että katsoja ymmärtää ettei kyse ole todelllisuudesta.

Myös muiden kulttuurien kohtaaminen on huomioitu materiaalissa. Toisaalta Suomessa asuvilla maahanmuuttajilla on erilaisia taustoja, ja toisaalta ulkomailla täytyy muistaa, että oma käytös saatetaan tulkita eri tavoin kuin Suomessa.

Ylen aiheesta haastattelema terveystiedon opettaja uskoo, että tekopeniksestä ja -emättimestä tulee olemaan opetuksessa hyötyä.

- Nuoret eivät tunne toisen sukupuolen sukupuolielimiä niin hyvin.

Opettaja uskoo olevan hyvä asia, että nuoret näkevät mittasuhteita ja voivat itse kokeilla, tunnustella ja katsoa tarkemmin.

http://www.iltalehti.fi/seksuaalisuusjasuhteet/2011102514640607_se.shtml


JR!

Äänestä

Kyllä nuilla vl-mulkkikoiden kelepaa leikkiä. Ei tarvi siskojaan särkeä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei-Tuomittu kirjoitti:

JT!

Miten otamme tämän uuden opetuspaketin vastaan? Vai vaikenemmeko taas asiat ja faktat hiljaisiksi? Ja ei k o h d a t a sitä faktaa vieläkään mihin se johtaa? Mitä olette mieltä veljet ja siskot pitäisikö kissanpennuille lopulta antaa se näkökyky? Vai jatketaanko veljet ja siskot samaan malliin? KRP voi olla ryssän tavoin (60, 70, 80 ja 90-luku) vielä linjoilla. . .

http://www.iltalehti.fi/perhe/2011102714650160_pr.shtml

JR?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu