Nainen kuoli botulismimyrkytykseen Helsingissä

oliivisäilykkeestä

Turun Sanomat 28.10.2011 13:36:38

Iäkäs nainen on kuollut italialaisesta oliivisäilykkeestä saamaansa botulismimyrkytykseen. Toinen sairastunut on yhä hoidossa, kerrotaan Husista.

Botulismi on bakteerin aiheuttama ruokamyrkytys, joka voi johtaa kuolemaan. Suurin osa potilaista toipuu, jos hoito aloitetaan ajoissa.

5

376

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosi on

      No onko nyt elintarvikkeiden tarkastusten säästöissä menty jo liian pitkälle, kun ihmisiä alkaa kuolla säilykkeitä syötyään?

      • The Napoli rulettaa

        Mafian purkit mafian pakkaama. Hygieniasta viis väliä.


    • montzzalello

      Berluskooni ei olekkaan ainut paska italiasta

    • saara ei neitsyt

      Älä osta italialaista, kreikkalaista ym kehitysmaalaista evästä. Naisihmisenä käytän em. kuin elävää lihaa, miuluiten kuitenkin turkkilaista.

    • Omat suolasienet. Voiko suolasieniin tulla botulismi, jos ovat ylivuotisia tai kansi ei ole tiivis?
      Voinko jatkaa suvun herkullisimman sienisalaatin tekoa suolasienistä? Niitä ei keitetä suolaamisen jälkeen minun salaattireseptissäni.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      68
      3131
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      134
      2778
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      189
      2697
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      200
      2340
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      126
      1783
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      164
      1257
    7. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1199
    8. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      85
      999
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      185
      955
    10. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      44
      839
    Aihe