EI TULE KÄNNIIN OLUESTA

Kaljan kittaaja

Mulla on sellainen ongelma, että kun kuitenkin olen suuri oluen ystävä ja kittaan olutta joka päivä ja käyn sitä ihan hakemassa keissikaupalla Virosta joka kuussa.

Niin kuitenkin ongelmani on se, että en tule känniin missään vaiheessa oluesta. Saattaa toi juominen kuitenkin näkyä alkometrissä. Mutta humalaan en ainakaan oluella ole enää moniin vuosiin päässyt. Tai no nyt yksi kerta onnistui kun dokasin kerran tyhjään vatsaan raivolla 12-tölkkiä olutta. Mutta buglithan siinä sitten tuli baarireissun jälkeen.

Niin tuota onko ongelmani sitten se, että mulla on jo liian hyvä toleranssi alkoholin ja mietojen juomien suhteen. Minkä vuoksi en tule känniin oluesta ollenkaan ?

Olen muutenkin ajatellut siirtyväni tiukempiin kun ei ainakaan tartte juosta niin usein kuselle.

2

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ExPox

      Pidä paussi ja kokeile sitten - moni deeku ei edes tajua olevansa kännissä vaikka verssä on 2 promillea...

    • Tiskin tällä puolen

      Et kertonut kuinka monta olutta juot illan aikana, etkä aikajaksoa.

      Aikuisen terveen miehen maksa hapettaa (=polttaa) yhden ravintola-annoksen tunnissa (= 4 cl 40 % alkoholia, joka on sama kuin yksi 0,33 cl keskiolut/tunti). Joten sinun pitäisi juoda enemmän kuin yksi olut tunnissa humaltuaksesi..

      Jos oikeasti tissuttelet tahtiin n. 1/keppana/tunti, niin lopeta se. Päähän se ei nouse, mutta maksakirroosin saat hankittua koska maksa polttaa alkoholia koko ajan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      34
      2871
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe