5v ikäinen windex lopetti näyttämisen.
Miten vikaa kannattaisi etsiä?
Matonpäähän tulevan "Viisarin" kannassa on 5 napainen Din-liitin. Maston poistettua piti irrottaa 5 johtoa
Tietääkö joku mikä väri liittyy mihinkin napaa. voisi katsoa onko ongelma maston johdossa. vai itse laitteissa.
Kiitos jo vastauksista
t arto
Miten vikaa kannattaisi etsiä?
Matonpäähän tulevan "Viisarin" kannassa on 5 napainen Din-liitin. Maston poistettua piti irrottaa 5 johtoa
Tietääkö joku mikä väri liittyy mihinkin napaa. voisi katsoa onko ongelma maston johdossa. vai itse laitteissa.
Kiitos jo vastauksista
t arto
Vastaukset 10
Vanhimmat
Voisitko esittää hiukan selkeämmin ongelmaasi? "Windex lopetti näyttämisen" jättää liikaa arvailujen varaan.
Anturilta tulee tiettävästi maston kautta kaapeli, jossa on viisi johdinta. Jotenkin se on vedetty veneen sisään, ja mastoa poistettaessa liitos pitää avata. Piuhojen värikoodit on muistaakseni kerrottu Raymarinen manuaaleissa, joita voi tarvittaessa ladata valmistajan kotisivuilta.
Meinaat siis mitata johdon? Eihän siinä periaatteessa tarvi kuin mittarin piikki vuorollaan kuhunkin reikään ja sitten käyt läpi ne johdot. Jos jossain johtimessa ei ole elämää minkään "reiän" kanssa testattuna, niin se on poikki. Mutta ei ne johtimet yleensä miksikään mene matkalta, jos ei näy kulumajälkiä niillä kohdin, mistä se tulee alhaalla mastosta ulos, niin todennäköisesti johdin on ehjä.
Onko mittari täysin pimeä, ei mitään liikettä tai valoa?
Oikeassa Windexissä on optinen tiedonsiirto.
Ei ainakaan tässä ole optista tiedonsiirtoa:
http://nke.waaps.com/en/cv/prod/pack/01_Performer_-45.pdf
Mutta kun Windexissä ei ole johdon pätkää, ei edes valokuitua. Windex on tietenkin hetekan kaltainen tuotemerkki, jota yleisesti on ruvettu käyttämään kaikista vimppeleistä valmistajasta riippumatta. Yhteinen nimittäjä on kuitenkin se, että se on pelkkä tuuliviiri, jota havainnoidaan katsomalla. Tuulimittarit on sitten se toinen juttu, niitä tekevät reiskat, nke:t sun muut, toiset paremmin, toiset huonommin.
Mutta kun optisessa tiedonsiirossa voi käyttää laseria ja ilmaa siirtotienä. Eli tiedon voisi teknisesti välittää tuulianturilta maston sisään asenetulla laserilla. Yläpäässä olisi laseri ja alapäässä valokenno, joka muuntaa datan kaapelin sopivaksi ja näyttölaitteelle.
Raymarinen tukisivulta löytyy ohje mittaamiseen: http://tinyurl.com/3km28bt
Olen joskus mitannut omaa Raymarinen tuulimittarin anturia tuon ohjeen mukaan.
Vielä lisäyksenä linkkii uudemman anturin mittaamiseen:
http://tinyurl.com/44m6etg
Tuo oli mielenkiintoinen linkki. Olisin itse kaivannut sitä kesällä, kun mittari kärähti ukkosessa. Mutta päinvastoin kuin tuossa tekstissä sanottiin, anturiyksikkö selvisi vammoitta, ainoastaan näyttö simahti. Ilmeisesti niitä on tapahtunut useamminkin, koska Navsystemsilla arvioitiin aika suoralta kädeltä, että näytön piirikortti on levinnyt ja että näytön vaihtaminen melko varmasti riittäisi. Kuten riittikin.
Alkuperäiselle kirjoittajalle tuon yhden viisastelijan vuoksi: windexilla tarkoitetaan yleensä sitä "tuulinuolta", ei elektronista tuulimittaria.
Joskus oli häikkää niissä mittarin takaisissa liittimissä. Sitten kerran Seatalk aiheutti ihmeellistä sekoamista. Tarkisista kuitenkin että mitarille tulee sentään virta Seatalk-liittymän kautta.