TV-lupamaksun korotus...

Joo, ei hyvää päivää, näitä tv-lupamaksujen korotuksia. Tienaan bruttona kuussa 1600 euroa. Ei tällasia maksuja enää pysty maksamaan.. Siis hei c'mon olen maksanut tänä vuonna pelkästään jo minule välttämättömästä lääkityksestä 600 euroa, jostain se on pakko säästää :(
8115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kun analogiset lähetykset loppuivat, en ostanutkaan digiboksia enkä digitelkkaria joten irtisanoin tv-luvan. Jo 2000-luvulle tullessa telkkarin katselu kiinnosti yhä vähemmän ja vähemmän, vanhojen sarjojen uusinnat olivat parasta antia mutta ne minulla on jo dvd bokseina joten en ole menettänyt mitään lopettaessani telkkarin katselun. Sama aika mikä ennen meni telkkaria katsoessa kuluu nykyään netissä paljon mielenkiintoisemmin.
Koko tv-lupajärjestelmä pitäisi romuttaa mahdollisimman pian, se on uskomaton jäänne joltain neuvostoliiton ajoilta, ei kuulu nykyaikaan. Lupamaksun epätoivoisesta korottamisesta vuosittain näkee että systeemi vetelee aivan viimeisiään, härkäpäisesti vaan yrittävät tekohengittää jo kuollutta hevosta.
Kaikissa muissa sivistysmaissa tv-lupajärjestelmä on lakkautettu jo aikoja sitten mutta suomi onkin vain pinnallisesti sivistysvaltio muutenkin...

Äänestä

Miksi tv-maksu ei ole progressiivinen kuten verot?

Äänestä

saisivat kustantaa ylen verovaroista valtion budjetista, ei tällaiset "luvat" omistaa jokin laite kuulu nykyaikaan. TV-luvan hintakin on kohonnut jo monta vuotta aivan sikamaisia määriä kerrallaan, siitä on tullut kohtuuttoman kallis joten tällainen järjestelmä pitäisi romuttaa pikimmiten. YLE rahoitettakoon valtion budjetista ja pöhöt joutaa leikatakin pois, ei ylen tarvitse jokapaikkaan tunkeutua, toimittajien jne. henkilöstön palkankorotuksetkin lienevät olleet vähintään yhtä hurjia kuin kansanedustajien, ei ihme jos mikään tv-lupamaksun korotus ei riitä, yritetään vain syyllistää televisiottomia talouksia petoksesta, aika törkeän häikäilemätöntä toimintaa, kuin suoraan neuvostoliitosta tai ddr:stä!!!

Äänestä

TV lupamaksu on todella kallis joiden tulot jää alle 15000 v. Miksi sitä ei perittäisi suoraan tulojen perusteella. Tai mieluummin ei ollenkaan pienituloisilta. Tämä on oikeasti ryöstö valtio, jossa ei yhtään ajatella köyhimpien asiaa. Tai sitten pudottaa kokonaan verotus pienituloisilta 2 tai 3 pros.

Äänestä
  • se sellainen olisi? Päinvastoin teillä joutilailla jotka katsotte telkkarista uusinnan uusintoja päivät pitkät, pitäisi lupamaksukin olla selkeästi suurempi. Mulla se ei onneksi maksa mitään mutta p askoja on ohjelmatkin.

    Äänestä

loppuvuoden lääkitys on ilmainen senjälkeen kun se n. 670 annos on tullut kustannettua.. että sillee hei..

Äänestä

TV-lupa on suomessa progressiivinen. Se nousee joka vuosi ja kaikille hahaa. Mitäs maksatte tyhmät keskiaikaista peiliveroa.

Äänestä
  • niinpä, tv-lupa nousee progressiivisesti joka vuosi, ennen riitti pienempi korotus harvemmin mutta nykyään korotus on joka vuosi yhä suurempi ja suurempi, aivan sairasta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei pysty kirjoitti:

Joo, ei hyvää päivää, näitä tv-lupamaksujen korotuksia. Tienaan bruttona kuussa 1600 euroa. Ei tällasia maksuja enää pysty maksamaan.. Siis hei c'mon olen maksanut tänä vuonna pelkästään jo minule välttämättömästä lääkityksestä 600 euroa, jostain se on pakko säästää :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu