Mikä on se sinun päämääräsi? Täällä ja elämässä. Tällä hetkellä.
Tavoitteet jokaiselle
Muuta en sano
20178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Täällä puran tunteita. Ei tavoitteellista.
Oikeassa elämässä haluasin rakkauden ja päälle toimivan parisuhteen. Ainakin joskus vielä, jos se ei ole nyt mahdollista saada (en oikein usko, että ihastukseni haluaa samaa).
Päälle on toiveita liittyen lasten elämään ja ystävien säilymiseen elämässä, terveyteen ja työhön ja opiskeluun liittyviä tavoitteita ja paljon pieniä haaveita, jotka odottavat parempaa aikaa.
Täällä ei ole tavoitteita. Kunhan vähän mieltäni puran ja toivon aina välillä saavani lukea hyviä aloituksia ja asiallisia kirjoituksia.
Oikeassa elämässä pitäisi saada opiskelut päätökseen tältä erää. Ei kai muuta, olen ihan onnellinen elämässäni. :-)
Tavoitteet ja arvot ovat nykyajan iskusanoja.
Pappa peräsavosta:
"Kaikkii kummallisii sanoja ne nykyaikana kylvää tuutin täyveltä.
Miä ainakin meen pellolle, puin heinät, syön karjalanpaistit, pistän saunan tulille ja meen makkoomaa. Tavotteet on täytetty siltä päivältä. Ja mitä helvettiä siitä ois tullu, jos ois tavotteita ja arvoja puolpäivää miettinnä, ois pellolla työt jäänä tekemäti. Ja arvot ne on semmottii, et tänää ne muistaa, jos paperille raapasoo.
Ja kyl miä peltoni ja taloni arvot tiiän. Ei niitä tarvitte jatkuvast paperille viäntää, alkaa vaan piässä sen jälkeen ruuvit löysäks viäntää."
Toi oli kyllä hyvä. Ihan kuin omasta kynästäni. :)
MITÄS SÄ TÄÄLLÄ TAAS PROVOILET!
Painu hiiteen arvostelemasta iskusanoja.
Eiks sun pitänyt olla vanhanaikainen eikä kylvää nykyajan iskusanoja?
Ristiriitatilanne näemmä! :)
Onko kostaja vanhanaikainen?
On ja kaiken lisäksi vielä vanhakin.
Iän tiedän, mutta räväkkää kyllä esittää...
On oltava. Ei täällä muuten pärjää.
Heipati hei. Nyt riitti tää.
Vanhanaikaiseen malliin räväkkä?
Räväkkä konservatiivi :-)
Miksi aiot kostaa ja minkä takia?
Kyllä mä painunkin kohtaa täältä muihin hommiin..... :)
Ei ole mitään tavoitteita missään. Miks pitäis olla, ei millään ole enää mitään merkitystä ja mä itse olen merkityksetön paska
Eihän nyt kukaan ole merkityksetön! Kai sinulla on tavoite saada se ihminen lähellesi jos on se mahdollisuus sinulla. Jos asettaa itselleen tavoitteita elämää varten, se jaksaa jostain kumman syystä auttaa...
Ehkä ihmisellä pitäisi olla muitakin tavoitteita kuin saada joku tietty henkilö vierelleen.
No niin kyllä on muutakin mutta,ajattelin asiaa täällä ikävä palstan näkökulmasta. Minullakin on niitä,montakin.
Kuka ihminen? Ei mulla ole ketään kiikarissa. Ainoa tavoite on ettei vanhaks tarvi elää, kuka jaksaa koko elämäänsä yksin olla. Tähän ikään olen jo oppinut ettei mun näkönen kellekään kelpaa vaikka mitä tekis. Ainoastaan vanhat juopot saattavat vongata, kun ajattelevat ett näin rumalle kelpaa kuka vaan joka osoittaa kiinnostusta =(. Mä en usko siihen satuun, ett kaikille on joku olemassa, jos olis ollut totta, niin kai mullekin olis jo joku kohdalle tullut. Ei tullut ja nyt olen oikeasti liian vanha elämään kuvitelmissa ja odottamassa sitä olematonta miestä kohdille tulevaksi. Mua ei huolittu, ei siinä sen kummempaa.
MInä ainakin etsin, varmasti koko elämän jotain kadotettua, ikävää, seesteiseen elämään johon kuuluu tasapainoinen suhde häneen. Tätä se elämä on, etsimistä. Usko vaan.
En olisi täällä yhtään hetkeä enää, jos saisin rakkausasiat selviksi hellän ajatteluni kohteeni kanssa. Ikävä kalvaa, sydämeni kärsii tilanteesta.
Toivon, että tätä ei kestäisi enää ikuisuutta. Kuiskaus Hänelle, olet koko maailmani.