HTML5-IE

Opiskelija666

Tein eräälle yritykselle sivut HTML5:sta käyttäen. Testasin sivua kaikilla muilla valtaselaimilla paitsi IE:llä jotka näyttivät sivun niinkun pitääkin. IE9 ilmeisesti tukee HTML5:sta mutta siihen ei voi luottaa että kaikki sivuilla kävijät käyttävät vähintään sitä. Löysin netistä sen verran asiasta että asian voi korjata käyttämällä css:ssää ja JavaScriptiä. Mulla vaan ei ole hajuakaan niistä.Elikkä miten ja millaisilla javascipteillä ja cssillä tämä pitäisi tehdä? Käytän Adobe Dreamweaver CS 5.5 sivujen tekoon. Muista htmlistä mulla ei ole mitään hajua.

15

338

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opiskelija666
      • kertoi jo...

        kummelin arvonat: voi p e r k e l e !...

        Et osaa html ja css koodausta ja teet yritykselle sivut...?

        Voi voi voi voi voi voi ......

        http://www.w3schools.com/

        ei kun opiskelemaan...


    • Opiskelija666

      Perheyritys. Kuten jo nimimerkistä voisi päätellä... OLEN OPISKELEMASSA. Ja alaa nimenomaan. Mutta kiitos linkistä.

    • headiin

      Lisää HTML-dokumentin HEAD-osaan

      < script type="text/javascript" src="js/CreateHTML5Elements.js" >< / script >

      oletusarvona on että sijoitat tuon Javascriptin kansioon js

      • headiin

        ja tietysti lataat sen zip-paketin joka sisältää js:n ja css:n


    • trunkkis

    • ifsejase
      • Hötömölöguru

        Huuhaata ja toimimatonta magiaa, kuten koko tämä keskustelu. Esim. html5shiv on sinänsä joihinkin asioihin sopiva työkalu, kuten esimerkiksi moottorisahakin, mutta ei tämä tarkoita, että kaikkia asioita kannattaa ruveta lähestymään käynnissä oleva moottorisaha kädessä. Esim. tukan leikkaamiseen tai hampaiden pesemiseen moottorisaha ei sovi kovin hyvin.

        HTML5 ei edes ole valmis (draftit muuttuvat jopa päivittäin) eikä valmistu moneen vuoteen, eikä mikään selain tue sitä. Osa sen ”uutuuksista” taas on sellaisia, joita esim. IE on tukenut maailman sivu.

        Kannattaisi siis vähän ajatella ja selvittää itselleen (ja muillekin, jos kysyy apua), mitä oikein on tullut tehdyksi ja mitä HTML5:n piirteitä tai sellaisiksi luulemiaan on käyttänyt.


    • jotakin esimerkkiä

      Dreamweaver on kätevä työkalu mutta ilman html ja css taitoja täysin turha.
      Aika mahdotonta neuvoa ilman koodien näkemistä yhtään mitään. Kaikki html:ät toimii samalla tavalla pienin poikkeuksin.

      Vähän kyllä epäilen oletko käyttänyt html5: koodia ylipäätään. Taitaa kuitenkin olla kyse ihan perus xhtml/html-koodista. Helpoimmalla pääset kun et käytä footer,header,nav-tageja vaan teet niistä ihan tavalliset div tagit:
      kuten

      • jotakin esimerkkiä

        Ei tää suomi24 näköjään tykkää html koodista.
        div id=footer ja lopputagi /div


    • htmlsddrööt
    • ...

      Testataanko saanko HTML-koodin näkymään oikein.

      Google Suomi

      • ...

        HTML-koodin Suomi24:ssa saa näkymään oikein korvaamalla
        < -merkin tekstillä & lt;
        ja
        > -merkin tekstillä & gt;

        Huomaa! Poista &-merkin jälkeen oleva väli.


      • Huνittunut
        ... kirjoitti:

        HTML-koodin Suomi24:ssa saa näkymään oikein korvaamalla
        < -merkin tekstillä & lt;
        ja
        > -merkin tekstillä & gt;

        Huomaa! Poista &-merkin jälkeen oleva väli.

        Ketä kiinnostaa? Suoli24 halusi jossain uudistuksessaan rikkoa käyttöliittymänsä niin, että se sotkee HTML-merkkauksen. Eikös tämä ole aika selvä osoitus siitä, että HTML:stä ei kannata yrittää keskustella täällä?

        Kunnolla tehdyillä keskustelufoorumeilla esim. StackOverflow ei todellakaan tarvitse pelleillä tuollaisten koodaamisten kanssa. Sen sijaan siellä on erityistä tukea joka auttaa esittämään koodin selkeästi (eikä siis rikkomaan sitä), laittamaan mukaan kuvia, muotoilemaan tekstiä jne. jne.

        Täällä voi tietysti joskus käydä, jos kaipaa halpaa huvia. Ihmiset, joilla ei ole mitään hajua siitä mistä kysyvät, saavat vastauksia ihmisiltä, jotka ymmärtävät asioita vielä huonommin.


    • Kun HTML5 tuli ulos aloitin heti käyttämään sitä ja totesin että turhaa kosmetiikkaa nämä uudet tagit ovat, kun maailmassa on vielä ihmisiä jotka käyttävät vanhoja IE versioita mitkä eivät ymmärrä näitä tageja ja sitä varten joudut laittamaan JavaScript tiedostoja sivuun että ne toimivat... mikä järki siinä on? , mielummin teen pari merkkiä lisäää kuin alan tappelemaan JavaScriptan kanssa että html näyttäisi paremmalta. HTML5 doctype tagi on tosin mahtava verrattuna vanhaan. Sitä käytän nykyisin aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2532
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1812
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1220
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1008
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      966
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      87
      848
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      97
      816
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      781
    Aihe