HTML5-IE

Opiskelija666

Tein eräälle yritykselle sivut HTML5:sta käyttäen. Testasin sivua kaikilla muilla valtaselaimilla paitsi IE:llä jotka näyttivät sivun niinkun pitääkin. IE9 ilmeisesti tukee HTML5:sta mutta siihen ei voi luottaa että kaikki sivuilla kävijät käyttävät vähintään sitä. Löysin netistä sen verran asiasta että asian voi korjata käyttämällä css:ssää ja JavaScriptiä. Mulla vaan ei ole hajuakaan niistä.Elikkä miten ja millaisilla javascipteillä ja cssillä tämä pitäisi tehdä? Käytän Adobe Dreamweaver CS 5.5 sivujen tekoon. Muista htmlistä mulla ei ole mitään hajua.

15

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opiskelija666
      • kertoi jo...

        kummelin arvonat: voi p e r k e l e !...

        Et osaa html ja css koodausta ja teet yritykselle sivut...?

        Voi voi voi voi voi voi ......

        http://www.w3schools.com/

        ei kun opiskelemaan...


    • Opiskelija666

      Perheyritys. Kuten jo nimimerkistä voisi päätellä... OLEN OPISKELEMASSA. Ja alaa nimenomaan. Mutta kiitos linkistä.

    • headiin

      Lisää HTML-dokumentin HEAD-osaan

      < script type="text/javascript" src="js/CreateHTML5Elements.js" >< / script >

      oletusarvona on että sijoitat tuon Javascriptin kansioon js

      • headiin

        ja tietysti lataat sen zip-paketin joka sisältää js:n ja css:n


    • trunkkis

    • ifsejase
      • Hötömölöguru

        Huuhaata ja toimimatonta magiaa, kuten koko tämä keskustelu. Esim. html5shiv on sinänsä joihinkin asioihin sopiva työkalu, kuten esimerkiksi moottorisahakin, mutta ei tämä tarkoita, että kaikkia asioita kannattaa ruveta lähestymään käynnissä oleva moottorisaha kädessä. Esim. tukan leikkaamiseen tai hampaiden pesemiseen moottorisaha ei sovi kovin hyvin.

        HTML5 ei edes ole valmis (draftit muuttuvat jopa päivittäin) eikä valmistu moneen vuoteen, eikä mikään selain tue sitä. Osa sen ”uutuuksista” taas on sellaisia, joita esim. IE on tukenut maailman sivu.

        Kannattaisi siis vähän ajatella ja selvittää itselleen (ja muillekin, jos kysyy apua), mitä oikein on tullut tehdyksi ja mitä HTML5:n piirteitä tai sellaisiksi luulemiaan on käyttänyt.


    • jotakin esimerkkiä

      Dreamweaver on kätevä työkalu mutta ilman html ja css taitoja täysin turha.
      Aika mahdotonta neuvoa ilman koodien näkemistä yhtään mitään. Kaikki html:ät toimii samalla tavalla pienin poikkeuksin.

      Vähän kyllä epäilen oletko käyttänyt html5: koodia ylipäätään. Taitaa kuitenkin olla kyse ihan perus xhtml/html-koodista. Helpoimmalla pääset kun et käytä footer,header,nav-tageja vaan teet niistä ihan tavalliset div tagit:
      kuten

      • jotakin esimerkkiä

        Ei tää suomi24 näköjään tykkää html koodista.
        div id=footer ja lopputagi /div


    • htmlsddrööt
    • ...

      Testataanko saanko HTML-koodin näkymään oikein.

      Google Suomi

      • ...

        HTML-koodin Suomi24:ssa saa näkymään oikein korvaamalla
        < -merkin tekstillä & lt;
        ja
        > -merkin tekstillä & gt;

        Huomaa! Poista &-merkin jälkeen oleva väli.


      • Huνittunut
        ... kirjoitti:

        HTML-koodin Suomi24:ssa saa näkymään oikein korvaamalla
        < -merkin tekstillä & lt;
        ja
        > -merkin tekstillä & gt;

        Huomaa! Poista &-merkin jälkeen oleva väli.

        Ketä kiinnostaa? Suoli24 halusi jossain uudistuksessaan rikkoa käyttöliittymänsä niin, että se sotkee HTML-merkkauksen. Eikös tämä ole aika selvä osoitus siitä, että HTML:stä ei kannata yrittää keskustella täällä?

        Kunnolla tehdyillä keskustelufoorumeilla esim. StackOverflow ei todellakaan tarvitse pelleillä tuollaisten koodaamisten kanssa. Sen sijaan siellä on erityistä tukea joka auttaa esittämään koodin selkeästi (eikä siis rikkomaan sitä), laittamaan mukaan kuvia, muotoilemaan tekstiä jne. jne.

        Täällä voi tietysti joskus käydä, jos kaipaa halpaa huvia. Ihmiset, joilla ei ole mitään hajua siitä mistä kysyvät, saavat vastauksia ihmisiltä, jotka ymmärtävät asioita vielä huonommin.


    • Kun HTML5 tuli ulos aloitin heti käyttämään sitä ja totesin että turhaa kosmetiikkaa nämä uudet tagit ovat, kun maailmassa on vielä ihmisiä jotka käyttävät vanhoja IE versioita mitkä eivät ymmärrä näitä tageja ja sitä varten joudut laittamaan JavaScript tiedostoja sivuun että ne toimivat... mikä järki siinä on? , mielummin teen pari merkkiä lisäää kuin alan tappelemaan JavaScriptan kanssa että html näyttäisi paremmalta. HTML5 doctype tagi on tosin mahtava verrattuna vanhaan. Sitä käytän nykyisin aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3974
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2669
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2647
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2425
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2343
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      312
      2200
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1929
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1633
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1572
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1487
    Aihe