.
onko näissä valmistajakohtaisia eroja suurestikin kun jossakin väitetään vastaavan 70 wattista hehkulamppua ja taas toisen 40 wattista? Onko erot valmistuslinjojen vedättämisessä vanhoilla tekniikoilla?
.
onko näissä valmistajakohtaisia eroja suurestikin kun jossakin väitetään vastaavan 70 wattista hehkulamppua ja taas toisen 40 wattista? Onko erot valmistuslinjojen vedättämisessä vanhoilla tekniikoilla?
.
Vastaukset 8
Vanhimmat
LED-lampuissa on erityisesti huomioitava se asia, miten leveä tai kapea valokuvio tai valokeilan leveys on lampussa. Mitä kapeampi valokeila, sitä suurempi valomäärä lankeaa pienemmälle pinnalle. Lamppujen vertailu on siksi hankalaa ilman riittävää asiantuntemusta ja tavalliset kansalaiset eivät yleensä osaa asiaa huomioida.
Toinen harhauttava asia on lamppujen teholukemat. Kaupoissa myydään paljon halpaa ja suoranaista roskaa led-lampun nimikkeellä, joita ei voi lampuksi edes kutsua. Halvalla ei hyvää saa. Mikäli on valmis maksamaan tällä hetkellä LED-lampusta n. 20-25 euroa kappaleesta, saa luultavasti lampun, jolla on merkitystä valaisimena.
LEDit kehittyvät kovaa vauhtia, alkuaikojen ledit olivat huonompia valotuotoltaan ja siksi ne saattoivat vastata esim. 10 W halogeenia. Uusimmilla LEDeillä päästään jo 35 W halogeenia vastaavaan valontuottoon, kehityssuuntaa yleistäen.
Yleisvalaisuun parempi vaihtoehto on toistaiseksi vielä ns. energiansäästölamppu. Kohdevalaisimiin voi jo käyttää parhaita saatavissa olevia LEDejä.
.
olikohan 19,90 ihan kelpo lamput
.
oikea laatumerkki pesee edullisimmat kiinakopiot valon tuotossa (lumen).
7w led-e27 kantainen vastannee 35w lankapolttimoa, mitatuissa lumeneissa.
led polttimon ja pl-lampun valontuotto per W on kutakuinkin samaa tasoa, sillä erotuksella että pl:n valon värintoisto on monesti parempi.
Kannattaa laskea hankintahinta - hintaero halvimpaan pl:n ja ajatella montako tuntia sillä saa poltettua sitä halpaa 2 euron 11w pl putkea...aika pitkä on kuoletusaika ;)
kerrohan mitä tarkoittaa pl
näsäviisaita...pienloisteputki/lamppu.
.
nyt puhutaan vain kupulampuista ei mistään loisteputkista
.
PL on Puolan maalyhenne.
PL = ploistelamppu tai penergiansäästölamppu tai perinteinen loistelamppu tai pihalamppu tai piimälamppu(matta)