Näppylät, oksettava olotila ja hengenahdistus.

allergiatesti

Pienenä minulla todettiin useita allegioita, raa'asta perunasta sitrushedelmiin. Käytin lukion toiselle luokalle asti allergialääkkeitä, sekä muutaman vuoden astmapiippua. Koskaan en ole kokenut astmakohtausta, mutta PEF-mittauksissa tuli ilmi huono hapensaantikykyni.
Jätin kaikki lääkkeet pois, sillä en kokenut niiden juuri parantavan olotilaani. Nyt olen ollut yli kolme vuotta ilman lääkkeitä ja syön suht VHH-tyyliin. Välillä menee tosin leipää ja karkkiakin.
Kaikista eniten ärsyttää naamalle tuleva allergianäppy, sekä ajoittainen hengenahistus. Välillä ruuan jälkeen tuntuu, ettei mikään sula ja oksettaa. Välillä joudun oksentamaan, kun useamman tunnin jälkeen tuntuu ettei mahassa ole tapahtunut mitään. Usein samaan aikaan ilmenee naamassa, yleensä huulten lähistöllä punainen allergianäppylä.
Olen epäillyt refluksia, joka johtuisi allergioista. Olen jättänyt jo omatoimisesti pois omenat, porkkanan, kahvin ja suklaan käytön. Myöskään leipää en syö, mitä silloin tällöin hiivatonta ruisleipää.
Onko muilla kokemuksia tällaisesta? Ja millaisiin allergiatesteihin minun kannattaisi mennä? Voiko esim. prick-testeihin luottaa?

0

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        61
        4188
      2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        112
        2731
      3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        45
        2232
      4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        29
        1883
      5. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        24
        1843
      6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        28
        1556
      7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        17
        1400
      8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

        Eivät osanneet suomea nimittäin.
        Maailman menoa
        65
        1310
      9. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        132
        1270
      10. Metsästysmökki

        Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
        Kuhmo
        31
        1178
      Aihe