itse tehty joululahja? Ohjeita

laittakaa joululahja ohjeita. mitä voisi itse tehdä lahjaksi? Missä hyviä blogeja tai ohjeita.
132717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tee kukkaro! Kukkaronkehyksiä saat esim. Sinellistä ja ne on helppo tehdä! :)

Äänestä

Tarviin hyvän lahjavinkin mun äidille ja iskälle.

Äänestä

Hyvä idea on laittaa vaan joku koristeltu pieni "lahjakortti" lahjaksi :) Pienikin ilo, esim. hieronta, koko kämpän siivous, tai joku muu voi olla suuri apu kiireisille vanhemmille, tai puolisolle =)

Äänestä

Drops:in sivuilla on paljon neule ja virkkausohjeita. Niin miehille, naisille, sisustukseen ym. http://www.garnstudio.com/lang/fi/kategori_oversikt.php
Ja tässä viellä yhteishyvän sivut, josko jotain ideoita saat http://www.yhteishyva.fi/viihde-ja-vapaa-aika/neuleohjeet-ja-askartelu

Jos vanhempasi lukee, niin virkattu kirjanmerkki ehkä. virkattu sisustuskori,, hauskat sukat ym. kaikista noista on linkeissä ohje paljon muusta. Toivottaavsti löydät jonkun kivan idean lahjoihisi :)

Äänestä

Hyvä lahja on myös uunituoreet Browniet. Kuivat aineet ladotaan lasipurkkiin ja resepti kylkeen. Helppo ohje, johon lisätään 2 munaa ja sulaa voita, onnistuu varmasti jokaiselta.

Pekaanipähkinäbrowniet (12 palaa)

1 ½ dl vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
1 ½ dl tummaa kaakaojauhetta
2 ½ dl sokeria
2 dl rouhittuja pekaanipähkinöitä
2 dl rouhittua valkosuklaata
KASATAAN TIIIVIÖLASIPURKKIIN
RESEPTI KYLKEEN:

Lisäksi:
75 g voita
2 kananmunaa

Laita uuni esilämpiämään 175 asteeseen.
Vuoraa uunivuoka (n. 20 x 30 cm) leivinpaperilla.
Sulata voi ja anna jäähtyä. Sekoita sillä aikaa kuivat aineet (purkin sisältö) keskenään.
Vatkaa munat ja sekoita vaahtoon voisula sekä kuivat aineet esimerkiksi puuhaarukalla nopeasti sekoittaen.
Levitä taikina vuokaan ja paista 175 asteisessa uunissa keskitasolla noin 20-30 minuuttia. Pinta saa olla kypsä, mutta sisus vielä kosteaa.
Leikkaa haaleana 12 palaan ja syö vaikkapa vaniljajäätelön kanssa.

Äänestä

Minä virkkasin joskus serkulleni Angry Birdsin, äidille pipon ja mummolle avaimenperän. Sitten tein iskälle lintulaudan ja pikkveljelle tein pommin näköisen purkin, jonne voi laittaa Airsoftin kuulia. Toiselle mummolle leivoin piparkakkutalon ja papalle pipareita. Tädille maalasin taulun.

Äänestä

Minä virkkasin joskus serkulleni Angry Birdsin, äidille pipon ja mummolle avaimenperän. Sitten tein iskälle lintulaudan ja pikkveljelle tein pommin näköisen purkin, jonne voi laittaa Airsoftin kuulia. Toiselle mummolle leivoin piparkakkutalon ja papalle pipareita. Tädille maalasin taulun.
wow oot taitava XD

Äänestä

tarviisin ohjeita johonkin helppoon ja kestävään jouluhjaan tai useampiinkin

Äänestä
  • Teen hartiahuivia, ensin kaulahuivi sopivan mittainen, sitten loin silmukat toiseen reunaan ja kaksi yhteen joka krs alussa, ainaoikein neuletta.
    Lopuksi yhdistän perusosan että se on kaksinkertainen.
    Enää täksi jouluksi ei ehdi kuin aloittaa.

    Tyynyliina, johon brodyyripitsiä reunaan.

    Äänestä

Sohvatyyny kelpaa aina.

Äänestä

Tee pom pomeista matto.

Äänestä

Tuunaa torni-pelistä oma hauska versio.
Torni maksaa kaupassa noin kympin, sitten kauniilla käsialalla kirjailet noin puoleen palikoista jotain hauskoja ohjeita:
Laita tämä palikka takaisin ja ota uusi
Pelaa seuraava kierros vasemmalla kädellä
...

Juomapeliksikin tästä on:
Ota shotti
Anna naapurille shotti

Taikka ihan miksi vain. Helppo, nopea, halpa.
Sitten lahjapakkaukseksi ostat Alkosta niitä pulloboxeja tai kauniita lahjakasseja, sopii ku nakutetettu myös tälle pelille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


askartelija___ kirjoitti:

laittakaa joululahja ohjeita. mitä voisi itse tehdä lahjaksi? Missä hyviä blogeja tai ohjeita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu