se rautatieasema ja laittakaa siihen kunnon tanssiravintola, auki joka ilta-aamu4. On hyvien kulkuyhteyksien varrella. Sen voi saada ehkä melko halvalla. Toimikaa.
Kiuruvetiset ostakaa
Hyväidea.
11346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kannatan! Asemanseutu pitäisi laittaa kuntoon.Röttelö rakennuksia ja pusikkoa.
Joka omistaa ne tontit, niin joutais raivaus hommiin.
Kiuruveden ns.yritykset ovat muutenkin änkätty liian läjään keskustaan ilman parkkipaikkoja.Liiketilaa miettiessä kannattaa ajatella mihin asiakkaat parkkeeraa, koska nykyään ei kävellä kahta metriä.
Olen kuullut myös muualta käyneiltä asiakkailta, että miten pieniä ja ahdistavia jotkut liiketilat ovat.
On se kumma, miten noinkin hölmö idea vaikuttaa aamukrapulassa hyvältä!
Mitä tuo toemittaa tänne ruveta tanssiravintoloita aukomaan eihän tiällä oo asiakkaina kun pelekkiä ukkoja, siinäkö sitä sitten härkäparina vejettäs kohta oes kaikenmualiman hakkaraiset ahvenenmualle ajamassa elekee horista siihen asemalle pitäs ensin tuuva junalastillinen sitä vastakkaisen sukupuolen evustajia ja täysikäsijä mötkylöitä eikä mittää kootterityttöjä se oes tämän pitäjän asukasluvulle piristysruiskaus ja suattas ne pusikot siinä samalla tulla jyrättyä.
Kiuruvedelle pitäisi saada sellaista koulutusta, jossa poikamihiä koulutettaisiin vaimon rooliin toisille poikamiehille. Koulutukselle olisi sosiaalista tilausta ja kysyntää olisi niin koulutukseen kuin koulutetuille poikasmies-vaimokkeillekin. Tiedä vaikka eräs presidenttiehdokaskin aikanaan erottuansa kävisi katsastamassa Kiuruveden ehdokkaat. Kahdenkymmenen vuoden ikäero ja suuntautuneisuus omaan sukupuolen edustajiin voi nähdä pikemminkin meriitiksi kuin disabiliteetiksi.
No tämä on hyvä idea, toisin kuin tuo alkuperäinen!
Mitä sinäkin ällyyt naisten päälle tuskin mitään jurpo!!Jatka vaan asumista siellä äidin nurkissa on kaurapuuro joka aamu valmiina hillosilimän kera vötkylälle.
Kyllä jurpo ymmärtää naesen piälle. Männä viikollakii se oel aattanna äetijään. Seuraava päevänäkkii äet oel vielä ollu niin tyytyväenen, että oel sanonna jurpolle, että nyt en taeja kehata lähteekkään tuonne nuapurin emännän luo kynttiläiltaan!
Äeti ei oo kaurapuuroo tarvinnu ennee kahteentoesta vuoteen. Ja hillosilimä on housussas?
Niin tai perustetaan Kiuruvedelle Suomen suurin mamujen vastaanottokeskus. TE-keskus maksaa heti miljoonia ja maksua jatkuu ainakin kolmen vuoden ajan. Määräaikais- ja sekatyövoimalla vastaanottokeskus pyörisi ihan hyvin. Kiekkolat saisi asiakkaita ja stripille tulisi edes jotain katseltavaa jumputtajille. Ehkä poliisikin poikkeiasi jouluna. Lieksakin tekee tiliä vastaanottokeskuksella.
Perustakaa Kiuruvetiset semmonen Tanssijuna. Sais halukkaat nousta kyytiin seisakkeelta. Vakavasti puhuen, siinä vois olla ideata, juna ajais jotain tiettyä lenkkiä ja kyytiin ja ulos sais jäädä missä haluaa. Ei pysyis puolisot perässä kun lähtis Tanssijunan kyytiin Lapinlahella ja pois hyppäisi vaikka Ryönänäjoella. Ja musiikkilajeille ois jokaiselle omat vaunut: humppavaunu, tangovaunu, dethmetallivaunu ja tietysti ravintolavaunu. Ja lisähintaan makuuvaunu.
Ei Kiuruvedelle tule ikinä mitään, kun mitään ei oteta vakavasti.Kaikki on joko rahaa vievää tai melua tuovaa.