Se on minun syntini, mikä on sinun?
Ylpeys on kuolemansynti
Ylpeys..............
36455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
ehkä?
On se, ehdottomasti.
Sinä vaadit minua luopumaan ylpeydestäni, ja minä vaadin sinua luopumaan himostasi ;)
Siksi tähän siis päädyttiin.
miksi himosta pitäisi luopua. Himo voi tuottaa hyvää kahdelle, ylpeydestä taas kärsii yleensä molemmat.
kahden kauppa on kolmannen korvapuusti, ihme jos et ole vielä sitä huomannut
himokkuus..vai onko se syntiä..? :)
Laiskuus :-)
pölijä:)..............Läps!
Sama täällä: olen niin ylpiä, että en tule iliman kutsua ja sää olet niin ylpiä, että et kutsu. Meillä on helwaatan 'hienoo' tulevaisuus - mutta ei yhteinen.
Aika monta kertaa en ollut niin ylypiä, hän sitä vastoin ylenkatsoi ylypiästi kutsut ;)
En ylenkatsonut. Olen kyllä kuullut toiveet, mutta vahvistusta niihin ei ole koskaan tullut. Ja vahvistusta tarvitsen, kun mun ylpeys on erilaista kuin sun.
Et sinä voi tietää, mitä toinen ihminen ajattelee käytöksestäsi?
Minun kokemukseni on minun kokemukseni, sinun näkemyksesi asioista on sinun elämääsi. Ja mitä suurimmalla todennäköisyydellä emme ole koskaan tavanneet.
ylensyönti
ei voi olla kuin yksi pääsynti
;)
Haluttomuus :(
se ei ole synti, laiskuus on
laiskuus on lahja :)
älä naurata, olen synkkä ja syntinen
tosin,
murehtiminen on syntiä
siis turhamaisuutena joissakin asioissa, vaikka ei ole ollut vaikeata nöyrtyäkään, jos ihminen tai asia on ollut sen arvoinen.
Jos rakkauteni häneen on synti, niin sitten se on syntini
Ylpeyttäkin lienee montaa lajia ja sorttimenttia. Toiset ovat kiihkeän itsekkäitä ylpeydessään, aina oikeassa, aina parempia kuin kukaan muu ja pitävät omaa kunniantuntoaan tärkeimpänä asiana elämässä.
Nöyrempi ja taipuvaisempi ymmärtämään muittenkin immeisten osan ja olotilan ei saata olla niin tarkka ylpeydestään mutta sen verran hänkin saanee oman arvon tuntoa kokea ja esittää, että ihan kaikkea ei tarvitse vastaanottaa, mitä ylhäältä annetaan. Saakoon hänkin toivoa, että tulee huomioiduksi, muistetuksi, arvostetuksi edes sen verran, että ansaitsee yhteydenottoa ja vastauksen kysymykseensä.
Joo, entäs sinun syntisi?
*lyhyt lista näköjään, vaan toisten synneistä annetaan palautetta?*
Lue tarkemmin, vai onko lukihäiriö. En puhu synneistä kun sellaisia ei ole. Tai sitten kaikki on, jos sille tielle lähtee. Eikö se yksi kaveri kuollut ja ristiinnaulittu, jotta kaikki ne on jo anteeksi annettu. Miksi siis helweetten moinen härdelli siitäkin asiasta.
Sinä olet pakana.
:D
Parhaita puoliani: "... mä oon mikä oon, mä en muuksi muutu ...".
ehkei nyt ihan kuoleman.....
Jonkinlainen ylpeys ja kateus, joistakin asioista. Onhan noita syntejä itsekullakin, tuskin kukaan ihan synnitön on.
Ei mistään ylpeydestä ole kysymys jos näiden palsta jorinoiden perusteella ei osaa ottaa yhteyttä.
Viha.
Kateus usealla. Hankaka vain myöntää...:)
koska viestisi on kirjoitettu klo 4.16, se on uskottava
kannattaa mennä jonnekin hieman purkamaan noita vihantunteitä, viha kuluttaa ihmisen ja joudut siitä vaan itse eniten kärsimään
olen kovin pahoillani, että tämä viestini sai veresi kuohahtamaaan
Joskus on hyvä miettiä, mistä lähteestä omat ongelmat kumpuavat. Ei se ole sattumaa, että olemme ja olimme tällä palstalla?
Jos ymmärtää omien ongelmiensa lähteen, voi ehkä joskus sen oivalluksen myötä päästä elämässä eteenpäin, pois synkistä ajatuksistaan ja pois tältä palstalta.
Kyllä se on sattumaa, jokaisella vaan on omat sattumansa.
Omiasi kun selität itsellesi siirapilla, olet ja pysyt palstalla, koska haluat siirappiisi uskoa.
Eri asia, jos ei palstaile muutenkaan vastoin tahtoaan. :)
Olin siis palstalla, koska uskon siirappiin.
Voihan se olla niinkin, mutta joskus on hyvä katsoa siirappia suoraan silmiin.
...ettei joudu itse ihan kaikkea siirappia nielemään...................................loppuelämäkseen..........................................
se ei nimittäin maistu kovin hyvälle...............................................koska se on liian imelää
:C