Kiina

Kiina lainaa persaukiselle EU:lle? Saa 20% vakuudet ja määräämisvaltaa..
Nyt jo kontataan lakki kädessä laina norkoilemassa.
1068
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"ERVV:n rakenne perustuu jo nykyisellään oman pääoman ja velan suhteeseen, jolla syntyy villeimmillekin vipurahastoille täysin mahdoton velkaisuuskerroin 14666:1. Viisinkertainen velkavipu reväyttäisi kertoimen täysin absurdiksi: 48000:1.

Jokainen ERVV:n oman pääoman "oikea" euro kannattelisi "tulivoimineen" ja riskeineen 48000:a velkaeuroa. Olisi siinä vakausvälinettä kerrakseen.
"

Äänestä

Suomen tie?

Äänestä

Miten hionosti asiat ratkaistiin!!??

Äänestä
  • "Euroopan suurin ongelma näyttää tällä hetkellä olevan Italia, johon markkinat suhtautuvat kyräillen huolimatta hiljattaisesta EU-huippukokouksesta."

    Äänestä

Eurooppa ja Usa ovat sahanneet omaa oksaa,kun sallivat tuoda tavaroita ilman rangaistustulleja Kiinasta.Ensimmäinen virhe tehtiin jo silloin kun annoimme luvan viedä tehtaat ja teknologia Kiinaan ja muualle orjatyömaihin.Tekevät nyt kopioita tuotteista,joiden alkuperäisten tuotteiden kehittelyyn on meidänkin verorahoja syydetty.Nyt pitäisi vielä ottaa vippiä samoilta mailta mitkä käytännössä ovat varastaneet ideansa tuotteisiin ilman kalliita kehityskustannuksia.Suomikin on oikein tukenut yritytksien siirtoa "laajentuville aasian markkinoille".Tuota on hoettu vuosia ja tulostakin on tullut valitettavan kiitettävästi.Kiinaa avustetaan mm.maanjäristysten tuhojen kunnostamisessa,niinkuin maalla ei olisi varaa itse tuhoja korjata.Maa on tai ainakin oli vielä kehitysmaa statuksella,jolloin sinne myös annettiin kehitysapua.Edellisen hallituksen nokkakin kävi oikein pyytämässä porukan tänne ostoksille.Onneksi eivät löytäneet mitään ostettavaa,sillä nuo penteleet viis välittävät ihmisistä.Maa mikä myy jopa teloitettujen inmisten ruumiinosia ei voi olla luotettava kumppani.

Äänestä

Japanikin tuli EU-haaskalle. Jakavatko Kiinanan kanssa?

Äänestä

Kokoomus myy kotimaamme kinuskeille.

Äänestä

Italia jo sylissä ja Espanja kaatumassa!

Äänestä
  • Kyllä Suomi lainaa... hyvää pissnestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jyrää? kirjoitti:

Kiina lainaa persaukiselle EU:lle? Saa 20% vakuudet ja määräämisvaltaa..
Nyt jo kontataan lakki kädessä laina norkoilemassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu