Minusta ikävä juttu tuo Alma Tourin kaatuminen.
Olimme kaksi vuotta sitten AT:n matkalla Sharmissa Coral Bayssä ja hotellinan Sultan Brach. Kaikki meni aivan erinomaisesti. Hotelli ja AI oli aivan erinomainen ja sää marraskuun puolivälissä suomalaiselle kerrassaan mainio. Ainoana miinuksena ryssät.
Plussana myös se, että koneena oli Airbus. Mukavampi kuin paska-Boeing.
Tuohon lomakylään voisin kernaasti mennä uudestaan, mutta nyt se ei ole kenenkään ohjelmistona.
Olimme kaksi vuotta sitten AT:n matkalla Sharmissa Coral Bayssä ja hotellinan Sultan Brach. Kaikki meni aivan erinomaisesti. Hotelli ja AI oli aivan erinomainen ja sää marraskuun puolivälissä suomalaiselle kerrassaan mainio. Ainoana miinuksena ryssät.
Plussana myös se, että koneena oli Airbus. Mukavampi kuin paska-Boeing.
Tuohon lomakylään voisin kernaasti mennä uudestaan, mutta nyt se ei ole kenenkään ohjelmistona.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Me olimme viime jouluna 2 viikkoa samassa kylässä Sultan Beach:ssa rannalla majoituimme, ja pidimme oikein kovasti. Muuten emme Egyptistä kovin välitä. Paitsi tietty Niilinristeilystä, jonka teimme myös Almatourin kautta. Meitäkin harmittaa, että lomakylä ei ole suomalaisten listoilla. Jäi mukavat muistot monipuolisesta paikasta ja ystävällisestä henkilökunnasta, ja erittäin hyvistä tarjoiluista (AI). Meillä Almatourin matkat ovat olleet onnistuneita, joten harmittelemme myös yrityksen kaatumista.
Hieno paikka, täytyy vielä todeta. Meidän huoneemme oli siinä etäisimmässä rakennuksessa aika lähellä sitä suurta allasta. Aterioille oli jonkin verran kävelymatkaa, mutta kauniissa ilmassa moinen oli vaan eduksi.
Aamuisin vähän ennen kello kahdeksaa (siis Coral Bayn aikaa) kuului ulkoa kirkon kellojen kilahtelua. Tosin sitten selvisi, että kyse oli sukelluspulloista ja veneen lastauksesta.
Jos täytyy miinuksia etsiä, niin paikassa niitä oli kaksi. Kylppärin lattialaatat olivat kiiltäviä eli varoa piti. Ja toinen oli suuret korkeuserot. Mutta pikkubussit kulkivat.
Niin ja sitten niitä ryssiä oli ihan liikaa!
Beachin ravintolan hovi oli tosi mukava. Hän hoisi meille viinit pöytään heti alkajaisiksi ja muutenkin koetti olla avuksi.
Viime vuonna olimme Hurghadassa pari viikkoa alman järjestämällä matkalla. Ja harmittaa erittäin paljon että Alma kaatui nyt :/ Heiltä sai erinomaiset opaspalevelut sekä muut. Nyt joutuu käyttämään isoja yhtiöitä matkustaessa...
Joo, meilläkin mahtavat muistot Beachin ravintolan henkilökunnasta. Aina tuotiin viinit ja vedet ja oluet pöytän ennen kuin ehdimme edes itse pyytää niitä. Tutuksi tulleet (2 viikon matka) tarjoilijat muistivat hyvin juomatoiveemme, ihan mainiota palvelua.
Ja ne joulupäivät upeat jälkiruokarakennelmat eivät unohdu.
Itsekin koimme että venäläisiä oli kyllä aika paljon, ja kyllähän he aika näkyviä siellä olivat, vaikka en sen kummemmin halua heidän käyttäytymistään puida. Käsitin niin, että henkilölkunta ei ihan niin mielellään palvelut heitä kuin esim. suomalaisia. Me ainakin koimme olleemme erittäin tervetulleita sinne.
Ja kylän ilmaiset minibussithan olivat ihan loistavia, kun ne kulkivat läpi vuorokauden