talvirenkaat renkaat?
Mistä saa Kouvolan halvimmat
57
15112
Vastaukset
- lada,sisään ei sada!
Kierrä pohjoiskymen rengas kaukaa,kiinan kumeja ja hinnat pilvissä,Häkämiehen Rengasteam tai Harjulan Pekan punainen halli(hyvä palvelu/laitteet tältä vuosituhannelta)!!
- käytetytkin käy
Saiskohan osoiteet. käytetytkin käy toyota carina elegiaan.
"Häkämiehen Rengasteam tai Harjulan Pekan punainen halli" - Moottori
Punaiseen halliin en ainakaan mene, tuhosivat aluvanteet tekemällä jälkiä ja kun siitä huomautin, niin vähäteltiin ylimielisesti että vanhoja jälkiä yrität saada virheeksi. Kun katsoi sitä renkaan vanteelle laittoa vierestä raudalla vääntämällä murjottiin vanteelle.
- kumikeijo kummeli
punainen halli ei ole ainakaan halvin. siitä olen varma. palvelu onkin sitten eri asia, sitä kyllä saa jos ei ole liian kiire.
euromaster mäkin luona (tien toisella puolella) ollut monesti halvin kun itse olen ostellut renkaita.
Vianor jotenkin paikka jossa kylläisiä miehiä töissä ja hinnat on lottoa. Välillä tosi edullista ja välillä sikahintoja.
Joskus kävin tornionmäessä jossain hallissa mutta siitä jäi semonen kuva että ota noi vai mitä vielä mietit, ne on parhaat meininkiä. Asiakasta pidettiin aika tollona kun kyselin mikä olisi hyvä kumi hinta-laatu suhteeltaan. jälkeenpäin katselin netistä että jotain ping-pong kumejahan ne ois alle laittaneet eikä edes edullisella hinnalla. Liekö enää koko liikettä kun en oo mainoksia nähnyt.
yhteenvetona että korjalan liikkeistä mistä vaan saa renkaat, hinnoittelu lottoa ja palvelutaso päivästä kiinni. erikoisemmat koot kannattaa hakea lahdesta, helsingistä tai lappeenrannasta niin säästää satasen pari ihan helposti. - EI KOUVOLASTA O
Älä nyt mene mihinkään kouvolan rengas liikkeeseen,ainakaan punaiseen halliin.
Kalliit renkaa tällä kulmakunnalla t!!
Jos nyt päätät sieltä ostaa alle laitettuna tarkista pultit.On meinaa niiden miesten jäljiltä lähtenyt pyörät alta useammin kuin kerran.
Mutta jos haluat edukkaita renkaita aja KARHULAAN,Vähä tulee aika/matka kustannuksia.
Mutta takaan että renkaat ovat edukkaammat kuin kouvolassa
Tai soita ei tule turhaa käyntiä.
Jokuhan tähän laittaa heti että ei ole halvemmat mutta se on todennäköisesti että se on kilpailija eli toinen rengas kauppias.Palveluakin on ja sitä saa.Toisin kuin kouvolan liikkeistä.- halvatvanhaan
pe kotkaan ja renkaatkin pitää hommata,mitä suosittelet karhulasta
- kumi-muna
Juku! Pidä turpasi kiinni dorka..noita sun ns.firman mainostuksia ei usko edes erkki elimäeltä. Muuta takaisin turkuun.
- 24
Ympäristön autosta ostin itse kun olin kaikki liikkeet kietänyt hintoja kysymässä, hinta erikoisliikkeitä pari kymppiä edulisempi, ja bonukset vielä päälle.
- Expokemon
Hae kiinalaiset kumit autosommasta,ei ole kovin laadukkaat mutta pyörii siinä missä muutkin renkaat. ostin sieltä 4v sitten pikkusen laadukkaamat renkaat ja vaihtotyössä meni 2h45min vaikka oli aika varattuna. luulisin että nykyään rengastyöt hoituu vauhdikkaamin.
- Reisien väliin!!!
Anjalankosken Rengas,hyvä palvelu,nopea,edullisia renkaita,joskus myös hyviä käytettyjä!!!puh 05-3172830
- Samaa mieltä
Löytyy hintahaarukkaa ja halvatkin on olleet hyviä. Onhan siellä pitkä kokemuskin takana ja palvelu on hyvää.
- hyvä.hinta-laatu
Samaa mieltä kirjoitti:
Löytyy hintahaarukkaa ja halvatkin on olleet hyviä. Onhan siellä pitkä kokemuskin takana ja palvelu on hyvää.
Minä myös samaa mieltä. Uudet Gislavedit ostin 205/55-16. Maksoin 470€ töineen. Kotona laitoin alle itse sit kun tuli tarve. Itseasiassa taitaa olla kuvio sama kuin edellistä mallia olevissa Continentaleissa ja se ns. Conti-pinta.
Ei melua. N. 600km oon ajanut niillä. Järkevä ostos ja turha sijoittaa Continentaleihin.
- Kokemus Vianorista
Jokunen vuosi sitten huomasin kauppareissulla ostoksien kanssa autoani lähestyessä, että yksi rengas on melkein tyhjä. No siitä sitten samalla Vianoriin, joka oli lähellä Prismaa.
Käynti sisään ei aiheuttanut elettäkään myyjissä ja vasta muutaman rykäisyn jälkeen vaivautuivat kysymään, että mitähän sinäkin tahdot. Renkaan paikkauksen, sanoin. Ok, pitkin hampain se otettiin ohjelmaan. Tympeää.
Lasku olikin sitten 60 euroa yhden renkaan paikkauksesta, jota ihmettelin ääneen hölmistyneenä. Sain vastaukseksi, että "voinhan minä enemmänkin ottaa jos niin haluat".(vittuilet) Lisäksi kuulemma printteri ei toiminut, joten kuitista ei saanut tolkkua.
Tämän episodin jälkeen Kouvolan Vianor on herättänyt pelkkää vastenmielisyyttä. Jos minä olisin Vianor-ketjun omistaja, heittäisin tämän kaltaiset yrittäjät pois pilaamasta ketjun mainetta! - kumikeijo too
koko keskustelu on oman kehumista ja kilpailijoiden haukkumista, jos ei vielä niin katsokaapa ketjua kuukauden päästä. välillä voi olla holjaista keskustelua kun ensilumiviikko tulee. silloin edes huonon rengasliikkeen miehet eivät ehdi istumaan koneella. Silloin on kaikilla kiire ja parhaat rengasliikkeet erottuu organisointikyvyillään. Joskus kuullut että kauhea sekamelska rengasliikkeen pihalla ja melkeinpä nyrkkiä nenään kun rengasmies ei tiedä kenen vuoro oikeasti on.
- En ihmettele jos ei
Juu eipä taida olla.
Kyllä voin sanoa omasta puolesta että muualta kouvolaan muutaneena.
Rengas liikkeet täällä sesonkia aikana aika pihalla hommista.
Ensinnäkin hinnoitellaan jo pihalle itsensä.Sitten kun on ryysis,joo käy siihen jonoon otetaan järjestyksessä kun ei osta arvioida kauanko 5 autossa menee.
Mitä tampioita!
Sitten hätäpäissään tehdään,tasapainoitukset.Edes konetta kerkiä kaliproimaan.
Ja vipotus on valmis,kun valitat tuu uudestaan on vastaus ja taas menee minun aikaa.
Ja hyvässä lykyssä syytetään että olet sen renkaan jo kuoppaan ajanut ja siinä mennyt epätasapainoon.
Renkaat on laitettu jo huonosti päälle että jodutaan nyrkin kokoisia painoja laittamaan.Huolellinen asennus ja painojakin tulee vähempi.
Ja mikä huippu rengas lähtee alta parinkilometrin jälkeen.
ETSI RENGAS KAUPPIAS MUUALTA KUIN KOUVOLASTA! - lehtitietoa
Vianorin pitäjät lopettaa toiminnan, jo on aikakin.
- Kirjoitustaitoinen
Rengaskauppias. Yhdyssana, hyvät ihmiset!
- Anonyymi
persreikä olet rengas kauppias
- Rengasteam
18" lakatulla huulella olevat vanteet saivat vaimon käyttäessä lyöntipainot ulkokehälle...
Pitänee vaatia käyttämään liimapainoja vaikka minkä vanteen kanssa menee.- Rengasteam
Painot vaihtoivat pyydettäessä liimapainoihin huvittuneen oloisina.
Toivottavasti ammamies sen verran ymmärsi että painojen kohdille jääneet irronneen lakan jäljet ei pitäisi kuulua asiaan. Ja siirtyminen nykyaikaan alkaisi.
Taloutemme ensimmäinen, toinen ja viimeinen kokemus ko puljusta.
Suosittelen kiertämään kaukaa jos alla on muuta kuin 14" tusinavannetta.
Rengasteam Kouvola kiitos - Moke
Rengasteam kirjoitti:
Painot vaihtoivat pyydettäessä liimapainoihin huvittuneen oloisina.
Toivottavasti ammamies sen verran ymmärsi että painojen kohdille jääneet irronneen lakan jäljet ei pitäisi kuulua asiaan. Ja siirtyminen nykyaikaan alkaisi.
Taloutemme ensimmäinen, toinen ja viimeinen kokemus ko puljusta.
Suosittelen kiertämään kaukaa jos alla on muuta kuin 14" tusinavannetta.
Rengasteam Kouvola kiitosLaitoin juuri talvirenkaat alle Rengasteamissa ja palvelu oli erinomaista. Sain edulliset renkaat pakuun ja vaihto sujui nopeasti. Kahvit tarjottiin ja kouvolan sanomat luettavaksi. Tämä muuten on ainoa rengasfirma kouvolassa joka vastasi emaililla tarjouspyyntööni. Muita ei näyttänyt tarjouksen antaminen kiinnostaa. Puhelimitse sitten kyselin muilta tarjouksia ja ne ei pärjänneet Rengastiimille, joten siellä vaihdatin rattaat ja olen tyytyväinen.
Kiitos Rengasteam Kouvola
- Juu rengasmies
Nykyään kuka vaan voi niitä käänellä!
No mutta kun koneita saa kotiakkin nykyään edullisesti.
Ja olet rengasmies välittömästi.
Kyllä siinä pikkasen täytyy tietääkin jotain kun niitä kääntelee.
Ja halpoja tasapainoitus koneitahan kannattaa ostaa ilman muuta.
Niillä kun hommat tekee ei tarvitse vipotusta ihmetellä.
Ja pimeesti kun maksat muutaman kympin "ALAN" miehelle. Ja ajelet kumit vituiksi.Niin ei ole kuin peiliin katsomisen paikka.
Voihan sitä kaveria tietysti käydä vetämässä turpiin,kun kumit on paskana ja vanteen reunat väänelty jälkiä täyteen.- Pilkun...
Pitkään menikin aiheessa.
Kyseessä rengasliikkeet ei ajatukset takapihojen Raneista ;)
Vai mikä mahtoi pointti olla? Varoittaa alueen rengasliikkeitä etsiviä harmaasta toiminnasta Kouvolan seudulla?
- Keijo3456
Avensis 05:teen kyselin 16'' kesärenkaat:
(Etsin siis halvimmat mahdolliset)
Rengas Team: 339,-
Rengaspalvelu: 340,-
Kantolan Rengas: 350,-
Euromaster 490,-- Rane69
Ei susta kyllä etsiväksi ole, kävitkö edes vannetukussa kysymässä?
- nainen8
Kannattaa kysellä sellaiselta firmalta kuin gedafix oy(kouvola), hankkivat renkaat ja laittavat alle edullisesti. Itse olin ainakin tyytyväinen palveluun!!
- Haahah
Sieltä nyt en ostaisi mitään. en edes roskapusseja nekin menee pohjasta puhki.
- menkää ulos
hankkisitte aivot niin ei tarvitsisi lässyttää netissä
- Talvi 2015
Paljon sulla varaa sijoittaa talvirenkaisiin ? Ostattako uudet ja vanhat ja käytetyt ?
- Carlos-67
Tähän viestiketjuun täytyy lisätä että euromasters Kouvolassa EI tarvi enää ikinä käydä kyselemässä renkaita eikä rengastöitä mihinkään vehkeeseen, saatanan rasva-apinat hallissa vittuilevat makasavalla asiakkaalle joten kierrän ks. lafkan kaukaa.
- uhkhkpökö
Ihan normaaia meininkiä Kouvolassa.
- Huuko_Peikko
Carlos-67 kirjoitti:
Tähän viestiketjuun täytyy lisätä että euromasters Kouvolassa EI tarvi enää ikinä käydä kyselemässä renkaita eikä rengastöitä mihinkään vehkeeseen, saatanan rasva-apinat hallissa vittuilevat makasavalla asiakkaalle joten kierrän ks. lafkan kaukaa.
Euromasterin palvelussa en ole koskaan havainnut vittuilevaa asennetta. Itse tulen asioimaan siellä jatkossakin.
- Linglongit
Vannetukusta Ling Longin nastarenkaat. On muuten yllättävän hyvät. Tuli käytetyn auton mukana sellaiset ja ajattelin ettei niillä tee mitään mutta osoittautuivat hyviksi..
- pyörähdin
Kantolan renkaasta ostin viimetalvena "halparenkaat" nordexit ja sanotaanko, että yhdet kestävimmistä nastojen osalta olleet. Näitä halparenkaitahan myyjät ei jostain syystä mielellään suosittele/myy. En todellakaan tiedä miksi. Itsekin jouduin tivaamaan näitä, ja yritti suositella muita. Ääntä pitää hiukan maantieajossa, mutta niin pitää koko autokin.
- MonetTilattu
Saksasta tilaamalla.
- MonetTilattu
Rengas-online, sieltä.löytyy lista asentajistakin.
- carlos-67
Nojoo, tänään kävin hakemassa kouvolan vianorista venekärrin pyörät ,2 lukkovannetta jolle piti laittaa renkaat päälle ja uudet sisuskumit:lasku oli 89,17€ ja alennus -40% töistä ja -50% sisuskumeista ,kyl mie oon niin tyytyväinen vianoriin JOTTA,normihintaan noikin kärrinpyörät olis tullu maksamaan 190€ vaikka mulla oli omat renkaat mukana (:.
- PuliFirma
Kotkan vianor ihan paska. Eivät edes vaivaudu vastaa tarjouspyyntöön, jonka laitoin puoli vuotta sitten!
- mmkjff
Kaipa tuo vannetukku alkaa olla koko maan halvimpia liikkeitä, hintaa hiukan enemmän kuin saksasta tilaamalla, mutta hintaero siedettävä.
- oiiii
Onko vannetukulla asennuspalvelua Kouvolassa?
- Linglongit
On ainakin ennen ollut.
- Riisto
Saksasta tilaamalla on sitten hankalaa takuuasiatkin, eli ihan muutaman kympin säästön takia en tilaisi, varsinkin kun joka tapauksessa ne joutuu täällä asennuttamaan jossain liikkeessä. Aikanaan itselläni halkesi yksi rengas melkein vuosi ostamisen jälkeen, paikallinen rengasliike laittoi uuden alle takuuna.
- Älkäähätäilkö
Jokohan ruuhka rengasliikkeissä helpottanut, eli hätäisimmille saatu talvikumit jo alle? Tosin ei taida olla kiire vieläkään vaihtoon, vesikelejähän on luvattu ainakin viikoksi. Hyvin on kesärenkailla pärjännyt tähän asti.
- åkerlu
Mannet myyvät Voikkaalla tosi halvalla.
- HousutPoiss
Annat pyllyn käyttöön jolleki rengasliikkeen edustajalle niin eiköhän sitä tule jotkut renkaat kotteron alle. Tosin sillä saat vasta renkaat. Jos asennuksen tarvitset niin pitää pyllistää, vielä asentajillekin. Muista jälkikiristys ja jälkipyllistys tarkastajalle! Että kyllä teikäläisen pylly tulee kipeeks ennen kuin renkaat on hommattu, mut eihän sitä voi vanteillakaan kurvata vai voiko? Jos sinulla on vielä renkaista tai pyllistämisestä kysyttyvää niin vastaan ilomielin kysymyksiisi.
- Takaisin.sinne.koloon
Onko sossun rahat tullut tilille, kun yhteiskunnan pohjasakka on taas päässyt nettiin?
- gerrtrt
Huomenna tulloo sossun rahat ja kyyti alkoon hommattu hahaa Selvänäolo tekee levottomaks
- 656544556
Annan pyllyä uusia hakkapelittoja vastaan. Tarjous voimassa ensiviikon tai niin kauan kuin pylly kestää. Minun fiatissa huonot renkaat, koska poikani polttaa kumia ja tupakaa. Viinaksetkin juo.
- iodffgfdg
Tee kuule ite renkaasi. Helppoa ja halpaa! Nastoja ja muovailuvahaa saa halvalla askarteluliikkeistä.
- kankaatnäkyy
Pitäisi varmaan uudet kesäkumit ostaa, onko vannetukku halvin paikka Kouvolassa? Onko tuolla kunnon asennuspalvelu?
- Allahbullah
Juttelin erään vannetukkulaisen kanssa. Hän itse kertoi ettei osta firman renkaita vaan käy hakemassa vianorilta vaikka saisi henkilökunta alennuksen vannetukulta mukaan. Se kertoo jo todella paljon.
- Hondamiäs
Gedafix on tullut tutuksi vuoden 2017-2018 aikana mp ja autohuolloissa. Saa omistajan kiinni iltaisinkin ja neuvoo auliisti. Mahdottoman mukava kaveri ja edullinen hinnoittelu. Osaa niin paljon, toivottavasti ei polta itseään loppuun.
- Juuromaster
Kouvolan Euromasterin kaverit on hyvä oppia tuntemaan, jäyhiä jätkiä, mutta vuosien asioinnin jälkeen hepuista on paljastunut tavattoman hyviä tyyppejä. Ne ovat itse nähneet niin paljon paskaa käytöstä asiakkaiden suunnalta ja toisaalta onneksi enimmäkseen hyvää.
Nämä miehet ottavat vastuun, toisin kuin viereisen tontin moguli Jukka Heiskanen Vannetukku, googlettemalla löytyy k...päästä jotakin. En viittis ekas soitella hänelle mistään. K...allergia hänelle heti.- suoli24addikti
et vain tule kenenkään kanssa toimeen.
- Anonyymi
"yötukusta" yks vahtii ja toinen vie
- Anonyymi
Venäjältä saa edulliset kesäkumit ja ihan kaikkea muutakin autoiluun liittyvää!🤑
- Anonyymi
Joku Putin niitä myy...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5557305Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3292755Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3872045- 1271254
- 311213
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41149- 911016
Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1021002Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h64981- 44852