Kaksoissidosviestintä

17261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

TÄMÄ ON LAINAUS YLLÄ OLEVASTA LINKISTÄ. TÄSSÄ ON PÄHKINÄNKUORESSA SE MIKÄ KOKO TÄMÄN PALSTAN JA TIETYJEN HENKILÖIDEN ALOITTAMIEN KETJUJEN SISÄLTÖ ON, LUKUUNOTTAMATTA MUUTAMAA JÄRKEVÄÄ KIRJOITUSTA JOUKOSSA:

1. syyllistetään muutenkin syyllisyyden vallassa olevaa ihmistä siitä, että hän ei todellisuudessa koe tai myönnä syyllisyyttä vaan teeskentelee.

2. syyllistetään toista omista teoista. Kun toinen ei halua myöntää syyllisyyttä tällaiseen, syytetään häntä täydelliseksi, joka ei koskaan tee mitään väärin.

3. loukataan toista mitätöivällä kommentilla. Kun kohde loukkaantuu, syytetään häntä huumorintajuttomaksi: ”Sehän oli vain vitsi!”

Äänestä

Tuo kohta 2 on ollut hyvin paljon esillä, haukutaan uhreja sellaisiksi kuin narsistit itse ovat. Ja jos uhri väittää vastaan niin haukutaan heitä omasta mielestään täydelliseksi joka ei tee mitään väärin. Just.

Äänestä

Kohtaan kolme sanoisin, että täällä nyt toistuvasti törmää ilmiöön: Mä mitään loukkaantunu..

Kohtaan kaksi sanoisin, että ihminen näkee sen, minkä haluaa nähdä tai sen, minkä lääketiede hänen haluaa näkevän.. nykyisin kun nuo sokeatkin jne jne..

Kohtaan yksi sanoisin, että tuo teeskentelystä syyttäminen on aika yleistä tällä palstalla, mutta oman huomioni mukaan sitä harrastavat eniten valveutuneet uhrit.

MUTTA SUN PÄHKINÄSSÄ ON NOIN MUUTEN KIVAT KUORET!!

http://www.hs.fi/fingerpori/1135269702341

Äänestä

" TÄMÄ ON LAINAUS YLLÄ OLEVASTA LINKISTÄ. TÄSSÄ ON PÄHKINÄNKUORESSA SE MIKÄ KOKO TÄMÄN PALSTAN JA TIETYJEN HENKILÖIDEN ALOITTAMIEN KETJUJEN SISÄLTÖ ON, LUKUUNOTTAMATTA MUUTAMAA JÄRKEVÄÄ KIRJOITUSTA JOUKOSSA:"

Mitä mieltä olet aloittaja; onko tuossa lainatussa tekstissä kyse kaksoissideviestinnästä?

Tai tässä:

"Joskus mutta harvoin sinulla on mielestäni ollut aika tarkkanäköisiä ja totuudenmukaisiakin kirjoituksia joukossa, joskus olen saanut jopa jotain oivalluksia narsistin ajatusmaailmasta mitkä ovat ainakin tuntuneet todelta. "

Äänestä
  • Mäkin muistan tuon alimman tekstin :)

    Suoraan ja rehellisestihän siinä sanotaan kaikki ja kaikki muu on lukijan korvien välissä??

    Eli kun tuon lukee ja tulee tunne siitä, että siinä syytetään valehtelijaksi niin vastaus on ehkä jossain muualla kuin kirjoittajassa??

    Mutta shh,shh..

    Äänestä

kaksoissidosviestintä on sellaista viestintää, josta kuulijalla ei ole muuta tietä pois, kuin oman häpeänsä kautta

"aatteleppa ite"

Äänestä

Kaksoissidosviestintä on narsistin käyttämistä keinoista yksi tuhoavimmista ja esimerkiksi parisuhteessa neljän seinän sisällä yksi vaikeimmista todeksi näytettäviksi. Se on vaikea myös uhrin itse huomata ja tajuta ja vaikea selittää sellaiselle ihmiselle, joka sitä ei ole itse joutunut koskaan kokemaan.

Äänestä
  • peitelty häpäisy kuvaa mielestäni tuota tapaa kommunikoida

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


18+19 kirjoitti:

http://narsistienuhrientuki.yhdistysavain.fi/tietoa/julkaisut/pia-kaulio/__new_page_-171272/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu