Huh huh!

On teillä todellinen kuuma peruna nyt päätellen myös tästä palstan kirjoitusten määrästä ja yksipuolisesta aihevalikoimasta!

Yksi asia minua on ihmetyttänyt. Miksi ei Lieksan seurakunnissa kirkkoherrat nouse enemmän tuomitsemaan rasismia. Ort. pappi oli tosin maakuntalehden mukaan siitä jonkin lausunnon antanut.
11392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ja kaupunki ei myöskään noteraa rasismia ollenkaan. Eivät varmaan ole päättäjät edes kuulleet koko asiasta. Lieksa on Suomen junttila!

Äänestä
  • Mitä ihmettä te vouhotatte?
    Se ei ole rasismia jos asiallisesti ruotii maahanmuuttoa ja maahanmuuttajia sekä heidän saamia erityisetuja ym!
    Huomautan että suomessa vallitsee yhä sananvapaus, jota ei ylläpito eikä virkanomaiset voi kieltää!
    Jos asiallisia keskusteluja aletaan rajoittaa tai kieltää on silloin syytettyjen penkillä itse tuomitsijat !

    Äänestä

  • Mutta helvatin fiksua väkeä"

    Äänestä

  • Kyrpä-jooseppi! kirjoitti:

    Mitä ihmettä te vouhotatte?
    Se ei ole rasismia jos asiallisesti ruotii maahanmuuttoa ja maahanmuuttajia sekä heidän saamia erityisetuja ym!
    Huomautan että suomessa vallitsee yhä sananvapaus, jota ei ylläpito eikä virkanomaiset voi kieltää!
    Jos asiallisia keskusteluja aletaan rajoittaa tai kieltää on silloin syytettyjen penkillä itse tuomitsijat !

    Olet oikeassa K-Jooseppi!
    Tuntuu nykyisin siltä että on rasisti jos ihonväri on vaalea.
    Kulttuuria,ja rikkautta, jota Afrikkalaiset kuulema tänne tuo,emme kaipaa.
    Jokainen joka on seurannut afrikkalaisten maiden viime kuukausien ja
    Somalimaan vuosia kestänyttä" kulttuuria" ymmärtää, että heistä ei ole ollut
    oman maansa asioiden järjestykseen laittajoiksi,verenvuodatus ja nälänhätä
    vain jatkuu.
    Suomalaiset ovat joutuneet käymää sotia,maksamaan suuret sotakorvaukset,
    luoneet maahansa hyvinvoinnin jota koko maailma kunnioittaa ja ihmettelee.
    Nyt keskusteluissa on sotaveteraanin lausunnot maansa puolustamisesta
    rasistisia! Suomalainen soturi ei juossut Afrikkaan asti vaikka joutui suuren
    ylivoiman edessä perääntymään.
    Synnyinmaan,kansan, hyvinvointi saadaan ahkeruudella,ei sillä että paetaan
    maanääriin jos ajat ovat ankeat ja myllerrys käy.

    Äänestä

Kun ottaa huomioon että jenkit mittasivat natsisaksan johtajien älykkyysosamäärän, toisen maailmansodan lopputtua. Heidän istuessaan vielä vankilassa ennen tuomioita , tutkimukset piti salata..? Koska yhtään vajaaälyistä ei löytynyt , paremminkin löytyi huippuälykkäitä sekä keskimääräistä älykkäämpiä.! Repikää siitä totuutta..! Mamuhyysäreiden toiminta näyttää juuri vajaaälyisten toiminalta, suljetaan silmät tosiasioilta=kansan köyhyydeltä, suurelta työttömyydeltä, eriarvoisuudesta sosiaalimaksuissa jne. Ennen kaikkea yritetään perustellä mitä älyttömimmillä syillä kyseinen kohtelu. Esim:tulevalla työvoimatarpeella, nykyisellä työvoimatarpella..? Myös aliarvioidaan netti tiedon levittäjänä , sekä kansa ettei se osaisi itse tietoa etsiä.? Luotetaan siihen että kansa 70-luvun tyyliin uskoo siihen mitä päättäjät sanoo..!

Äänestä
  • Niin kauan tätä jatkuu kunnes saadaan totuus esille. Eiköhän ne valheet ala paljastumaan.

    Äänestä

eikös ne vakuutellut että mamut saavat yhtä paljon sosiaaliturvaa kuin kantaväestökin... joo. vakuuteli ne siihen asti kunnes paljastui että mamut on AUTOMAATTISESTI saaneet harrasterahaan 40€/kk !

Äänestä

Pappihan osaa lukea, katsoos niitten kirjasa lukee et "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi" Siksi papit ovat hiljaa:

Äänestä

Totuus on että mamuruljanssiriihi menee Lieksan kohdalla mahdottomuuksiin! Olishan noita muitakin kaupunkeja minne niitä työntää menemään!

Äänestä

Miks niitä pitää työntää yhtään mihinkään, rajat kiinni!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Syrjähuomio muualta kirjoitti:

On teillä todellinen kuuma peruna nyt päätellen myös tästä palstan kirjoitusten määrästä ja yksipuolisesta aihevalikoimasta!

Yksi asia minua on ihmetyttänyt. Miksi ei Lieksan seurakunnissa kirkkoherrat nouse enemmän tuomitsemaan rasismia. Ort. pappi oli tosin maakuntalehden mukaan siitä jonkin lausunnon antanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu