Taas yksi lentotapaus ja ikää 7 vee.........

voi jessus sentään

http://www.martat.fi/keskustelu/keskustelunurkka/?x33061=199531315

lukekaa koko ketju läpi.
MUA ÄRRRRRSYTTÄÄ TÄMÄ PAIKKA!
31.10.2011 klo 09:17:47
anjuska
Eilisellä Helsinki – Oulu -lennolla sattui seuraava episodi: Ihan täyteen bookattuun koneeseen tuli noin 35 -vuotias isä noin 7-vuotiaan poikansa kanssa. Koneessa oli istuimia kolme rinnakkain käytävän molemmin puolin (ABC DEF). Isän ja pojan paikat olivat B ja C. A-paikalla ikkunan vieressä istui herrasmieheltä vaikuttava henkilö. Isä antoi pojan valita B:n ja C:n välillä. Kumpikaan ei kelvannut. Poika aloitti kauhean karjumisen: "MUA ÄRRRRSYTÄÄ TÄMÄ PAIKKA !" Sama jatkui ainakin viisi minuuttia. Isä yritti rauhoittaa poikaa, mutta poika vain karjui, että OLE SINÄ HILJAA ja pyristeli irti isän otteesta. Koko muu porukka hiljentyi seuraamaan tilannetta. Kone olisi muuten ollut jo valmiina lähtöön, mutta poika ei suostunut istumaan. Pojan takana oleva nuorehko nainen jo hermostui ja kysyi lentoemännältä, eikö tuolle voi tehdä mitään. Välillä poika karkasi isänsä otteesta koneen takaosaan, mistä löysi mieleisensä paikan siipien kohdalta, missä sijaitsevat pelastautumistiet. Lentoemäntä selitti, että niillä paikoilla ei saa istua alle 16-vuotiaat. Poika vain jatkoi karjumista niin kauan, että lopulta niiltä paikoilta istuvat joutuivat vaihtamaan paikkoja isän ja pojan kanssa. Lentoemäntä kuitenkin sanoi, että he saavat istua siinä vain, jos poika on koko ajan isänsä sylissä.

Enpä mahtanut mitään sille, että kasvattaja sisälläni kiukustui. Sekä isä että lentohenkilökunta olivat ihan neuvottomia pojan oikkuilun edessä.

Minulla oli mielessäni kaksi vaihtoehtoa tilanteen ratkaisemiseksi: Isä ja poika olisi pitänyt poistaa koneesta. Ehkä isäkin vähitellen oppisi aikuisen auktoriteetin omaksumiseen. Tai sitten poika olisi vain pitänyt istuttaa siihen omalle paikalleen turvavöihin, vaikka huuto olisi jatkunut koko lentomatkan ajan.

Millaista ratkaisua te muut tuohon tilanteeseen tarjoaisitte?

1

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • travelbag

      Tilannehan ei ollut lapsen syyta, vaan isan, eli kuinka poikaa oli kasvatettu. Todennakoisesti lapsi sai aina tahtonsa lapi , ja nyt nolo isa joutui koneessa kaikkien katseen kohteeksi. Itse olisin kylla laimayttanyt poikaa korville, heti olisi kylla oppinut tapoja. Ah, anteeksi unohdin Suomessahan ei saa lasta laimayttaa, vaikka viela veisi oikeuteen !!!!

      Joten mika ratkaisu ? Kovempi kasvatuskeino tulevaisuudessa.
      Pojalle ei olisi pitanyt antaa mitaan vaihtoehtoa, vaan istuttaa omalle paikalleen turvavyon kanssa, pieni tukkapolly varmasti olisi asiaa auttanut.
      TAI sitten poistaa koneesta, lentoemannan harkinnan mukaan.
      Eivathan muut matkustajat ole pakko kuunnella jonkun kakaran huutoa tuntitolkulla. Eihan humalaisiakaan lasketa lennolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4054
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1235
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe