Apua Puranen...

850-93

Volvo 850 GLT 2,5 20 valve,170hv -93, ajettu 227tkm. Etujarrut vinkuvat jarruttaessa. Ajattelin, että vinkuvat kun levyissä oli jo kulumisen takia "olat" reunoissa. Vaihdon uudet jarrulevyt ja -palat ja putsasin satulat yms. mutta vinkuna ei hellittänyt. Pikemminkin päinvastoin! Levyt ja palat ovat Motonetin tavaraa. Siis mistä kiikastaa???

7

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 850-93

      Unohtui vielä mainita, että kyseessä on automaatti...

    • volvo_puranen

      Laita eteen Brembon jarrulevyt ja Lucaksen jarrupalat sekä putsaa kaikki hyvin muista se jarrurasvan käyttö kanssa.Itsellä ei vingu yhtään ja katso tuollaa omasta topikissa noi asennushommat

    • volvo_puranen

      Mitäs tänne vielläkö ne jarrut vinkuu.Eli palautteen antoa tässä odotellaan .

      • 850-93

        Moro, sorry että vastaus kesti.

        Jarrut vinkuu edelleen. Kokeiltu on Motonetin halvimmat sekä kalleimmat palat. Levyt ovat myös saman kaupan tavaraa, merkistä en tiedä. Lisäksi olen nyt myös vaihtanut liukutapit ja kumit. Kuparitahnaa on laitettu satulan liukupintoihin jarrupalojen taustoihin. Jarrusylinterit satuloissa pelaavat normaalisti, eivät siis laahaa.
        Vinkunaa ei kuulu kovaa jarruttaessa eikä heti ajamaan lähdön jälkeen, vasta kun muutaman jarrutuksen jälkeen. Ilmeisesti levyt ovat tässä vaiheessa hieman lämmenneet ja ääni alkaa kuulua.
        Jarrut siis vinkuvat eniten suht hijaisessa vauhdissa ja kevyesti jarruttaessa. Automaatillahan tuota tulee useimmin kevyesti paineltua.
        Onkohan rautalankasangalla merkitystä vinkumiseen? Jospa se on väsynyt?


    • volvo_puranen

      Tuota onko ne palat päistä viistetty ja keskellä on se ura.Toinen seikkaa kanssa kun ostetaan ne jarrupaloja ja levyjä samallaahommataan se asennussarja niihin kiinnityksiin.Kun kaikki on uuttaa niin yksi ongelma vähemmän kuin hinta on muutaman euron..Kuparitahna on aikaa huono se jarrurasvaa joka suunniteltu jarrupaloille on hyvä tavaraa.Harmi kun nyt kysyt kun olet rempan tehnyt,olisit noi laittanut mitä sanoin ei kitinää olisi siellä etuakselilla

    • volvo_puranen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      2428
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe