VÄYRYSEN KAVERIT

Paavolla on monta ystävää, n. 2 kappaletta Suomessa mutta itärajan takana kymmenittäin eläkeläispoliitikkoja -

Herätkää nyt kaikki ihmeessä. KUKA tahansa muu Presidentiksi.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sehän on vain hyvä asia,täyteen dumpatuilla länsimailla ei ole meille enää mitään anettavaa mutta Venäjällä markkinoita piisaa.

Äänestä

Tasavallan presidentin tärkein tehtävä on johtaa Suomen ulkopolitiikkaa yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa.

Vuoden 2012 vaaleissa on huolehdittava siitä, että Suomi säilyy sotilaallisesti liittoutumattomana, puolueettomana maana ja jatkaa viime vuosikymmenten menestyksellistä ulkopolitiikan linjaa.

Eurooppa-politiikka kuuluu ensi sijassa pääministerin ja valtioneuvoston toimivaltaan, mutta on presidentilläkin siinä oma sanansa sanottavana.

Presidentti johtaa myös sitä ulkopolitiikkaa, jota Suomi toteuttaa EU:n puitteissa. Lisäksi presidentin on omalta osaltaan huolehdittava siitä, ettei Suomea viedä perussopimuksia muuttamalla tai hivuttamalla osaksi ylikansallista liittovaltiota. Suomen itsenäisyyttä on puolustettava.

Suomen tulee olla aktiivinen ihmiskuntapolitiikassa ja edistää kaikin voimin kestävää kehitystä. Kestävän kehityksen periaatteita on noudatettava myös Suomen sisäisessä rakennustyössä.

Presidentinvaaleissa vastakkain ovat sinipunavoimien ja cityvihreiden eriarvoisuutta kasvattava keskittämispolitiikka ja ihmisyysaatteeseen perustuva keskustan linja, joka tähtää luonnonmukaisen, hajautetun ja tasa-arvoisen yhteiskunnan kehittämiseen.

Presidentinvaaleissa maallemme on viitoitettava omiin kansallisiin arvoihimme ja ihanteisiimme perustuva suomalainen suunta.


Voisiko tämän paremmin tiivistää suurimman osan suomalaisista "tunnoista".

Väyrynen presidentiksi!

Äänestä

"Voisiko tämän paremmin tiivistää suurimman osan suomalaisista "tunnoista".

Väyrynen presidentiksi!"

oletko sinä se Väyrysen toinen kaveri, vai Suomea oppinut ex-neuvostoliittolainen eläkeläinen..:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaisan10 kirjoitti:

Paavolla on monta ystävää, n. 2 kappaletta Suomessa mutta itärajan takana kymmenittäin eläkeläispoliitikkoja -

Herätkää nyt kaikki ihmeessä. KUKA tahansa muu Presidentiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu