Paul Krugman Väyrysen linjoilla

Nobelpakittu taloustieteilijä Paul Krugman uskoo euroalueen hajoavan ja EU-valtioiden siirtyvän kansallisiin valuttoihin.
Syy hajoamiseen on euroalueen rakeenteellinen vika.

Sitähän se Väyrynenkin tuumi. Pahimpaan on syytä varautua kun kansallinen tai pohjoismainen valuutta odottaa vuoroaan.

EMU-veljet Niinistö ja Lipponen ovat tietysti eri mieltä.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos eurosta on suomelle jotakin hyötyä (mitä?) ollut,
kyllä se "hyöty" on moninkertaisesti kiikutettu holtittomasti
taloutensa hoitaneitten eteläisen euroopan ongelmamaiden
tuhlattavaksi.

Ovatko Väyrynen ja Soini sittenkin olleet kaukaa viisaita?

Äänestä

Suomi on kiikuttanut ongelmamaiden tuhlattavaksi huomattavan pienen osan siitä, mitä olemme eurosta hyötyneet eritoten Saksan ohella. Saksa ja Suomi ovat pitkälti euron ansiosta nyt niin vahvoja talouksia kuin ovat. Tietenkin toinen ja vielä paljon väkevämpi syy vahvuuteen on siinä, että näiden vahvojen maiden elinkeinorakenne on oikeansuuntainen. Suositaan siis pääosin markkinaehtoista kannattavuutta eikä tukitaloutta.

Euromaat ovat Suomen vientiteollisuuden pääkohteita. Yhteismarkkinat ja yhteinen valuutta ovat edesauttaneet teollisuutemme kilpailukykyä ja kannattavuutta. Viime vuosina Saksa ja Suomi ovat hyötyneet kovasti euron devalvoitumisesta ja vahvistuneet siten entisestään verrattuna muihin. Oma valuutta olisi tässä tilanteessa myrkkyä Suomen vientiteollisuudelle. Kannattaakin vähän pohtia, mitkä tahot Suomessa kannattavat kaikkein eniten eurossa pysymistä. Voin kertoa sen eli kyllä se taho on vienteollisuus, ettei yksinkertaisempien kepulaisten tarvitse asiaa enempää arvuutella.

Tämän lisäksi varsinkin Saksa on hyötynyt ongelmaiden luotottamisesta tähän asti enemmän kuin mitä siitä on tullut tappiota. Senkin vuoksi Saksa näkee Suomen hallituksen lailla, että ongelma pitää pyrkiä ratkaisemaan hallitusti. Kun Saksa on lainoittanut muita, näillä muilla on ollut varaa ostaa saksalaisen teollisuuden laadukkaita tuotteita. Näin yksinkertaista se on. Ja tästä on hyötynyt myös Suomi. Ongelmana on ollut lainoituksen ja velkaantumisen hallitsemattomuus ja holtittomuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Väyrynen oikeassa kirjoitti:

Nobelpakittu taloustieteilijä Paul Krugman uskoo euroalueen hajoavan ja EU-valtioiden siirtyvän kansallisiin valuttoihin.
Syy hajoamiseen on euroalueen rakeenteellinen vika.

Sitähän se Väyrynenkin tuumi. Pahimpaan on syytä varautua kun kansallinen tai pohjoismainen valuutta odottaa vuoroaan.

EMU-veljet Niinistö ja Lipponen ovat tietysti eri mieltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu