Väyrynen on filantrooppi

Kyseinen määritelmä tarkoittaa ihmisystävää, hyväntekijää. Väyrynen on pyyteetön hyväntekijä. Hän pitää Vuokko-vaimonsa kanssa Keminmaalla nuorisokotia.

Se on perustettu lievästi sosiaalisista ja mielenterveysongelmista kärsivien nuorten auttamiseksi. Kodin ammattitaitoinen henkilökunta tekee yhteistyötä Lapin Keskussairaalan Nuorisopsykiatrian osaston kanssa.

Iltalehden lööpit kirkuivat Nuorisokodin liikevaihdosta ja sen noususta ikäänkuin se olisi huono asia. Jos taas yhtiö tekisi huonoa tulosta, niin sekin olisi paha asia. Verovaroja tuhlataan jne. Teki Väyrynen niin tai näin , aina se on väärin.

Tosiasiassa Väyryset ovat kohtalaisen suuri työnantaja Keminmaalla. Väyrysellä on ainoana presidenttiehdokkaana tuntumaa yrittäjän arkeen. Hän tietää mitä jää käteen nuorisokodistakin kulujen jälkeen. Kuluista suurimman osan muodostavat palkat ja siihen liittyvät veroluonteiset maksut.

Joku ehti kommentoida Iltalehden uutista, että kunnat nääntyvät hoitokodissa olevien nuorten oppilaspaikkamaksuihin. Ne ovat lakisääteisiä, eikä niistä todellakaan jää kulujen jälkeen käteen miljoonia .

Kuriositeettina mainittakoon se, että Väyrysen Pohjantähtiopiston ylläpitoluvan kohdalla politikoitiin raskaasti. Päätösvalta opiston ylläpitoluvasta siirtyi kulttuuriministeri Suvi Lindenille opetusministeri Maija Raskin jäävätessä itsensä.

Linden oli maininnut erään illanvieton yhteydessä , keskustalaisten kansanedustajien läsnäollessa:" Väyryselle sitä ylläpitolupaa ei sitten myönnetä". Kuulijat olivat ymmärtäneet, että motiivi oli poliittinen , ei asiaperusteinen.

Väyrystä kampitetaan joka tilanteessa, perisuomalainen kateus jyllää.. Pienet sielut eivät kestä sitä, että joku on lahjakas ja yritteliäs. Aivan kuin jokin yläasteelainen koululuokka kiusaa hikareita. Äänitorvena ovat ne , jotka itse ovat patalaiskoja. Muistammehan jokainen sellaiset tyypit omalta luokaltamme.

5

114

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uusi-ukki...

      Näin on näreet.

      • .

        .


    • bn

      Lompakonrakastaja.

    • Väykky johtaa..

      Kansa on jo päättänyt tehdä Väyrysestä presidentin ja se on hyvä!

    • Ne muut...

      Ei se mikään filantrooppi ole. Se on kuin kaleidoskooppi, joka muuntaa yhden kuvoin moneksi. Omaa tekemistä koskevaan kysymykseen sillä on kuusi eri vastausta. Se ei itse tee virheitä, kaikki muut ovat tehneet Väyrysen tekemät virheet. Se ei ole koskaan väärässä, kaikki muut ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      105
      1810
    2. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      1650
    3. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      45
      1270
    4. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      1010
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      177
      875
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      820
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      49
      766
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      16
      733
    9. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      723
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      41
      678
    Aihe