Kyseinen määritelmä tarkoittaa ihmisystävää, hyväntekijää. Väyrynen on pyyteetön hyväntekijä. Hän pitää Vuokko-vaimonsa kanssa Keminmaalla nuorisokotia.
Se on perustettu lievästi sosiaalisista ja mielenterveysongelmista kärsivien nuorten auttamiseksi. Kodin ammattitaitoinen henkilökunta tekee yhteistyötä Lapin Keskussairaalan Nuorisopsykiatrian osaston kanssa.
Iltalehden lööpit kirkuivat Nuorisokodin liikevaihdosta ja sen noususta ikäänkuin se olisi huono asia. Jos taas yhtiö tekisi huonoa tulosta, niin sekin olisi paha asia. Verovaroja tuhlataan jne. Teki Väyrynen niin tai näin , aina se on väärin.
Tosiasiassa Väyryset ovat kohtalaisen suuri työnantaja Keminmaalla. Väyrysellä on ainoana presidenttiehdokkaana tuntumaa yrittäjän arkeen. Hän tietää mitä jää käteen nuorisokodistakin kulujen jälkeen. Kuluista suurimman osan muodostavat palkat ja siihen liittyvät veroluonteiset maksut.
Joku ehti kommentoida Iltalehden uutista, että kunnat nääntyvät hoitokodissa olevien nuorten oppilaspaikkamaksuihin. Ne ovat lakisääteisiä, eikä niistä todellakaan jää kulujen jälkeen käteen miljoonia .
Kuriositeettina mainittakoon se, että Väyrysen Pohjantähtiopiston ylläpitoluvan kohdalla politikoitiin raskaasti. Päätösvalta opiston ylläpitoluvasta siirtyi kulttuuriministeri Suvi Lindenille opetusministeri Maija Raskin jäävätessä itsensä.
Linden oli maininnut erään illanvieton yhteydessä , keskustalaisten kansanedustajien läsnäollessa:" Väyryselle sitä ylläpitolupaa ei sitten myönnetä". Kuulijat olivat ymmärtäneet, että motiivi oli poliittinen , ei asiaperusteinen.
Väyrystä kampitetaan joka tilanteessa, perisuomalainen kateus jyllää.. Pienet sielut eivät kestä sitä, että joku on lahjakas ja yritteliäs. Aivan kuin jokin yläasteelainen koululuokka kiusaa hikareita. Äänitorvena ovat ne , jotka itse ovat patalaiskoja. Muistammehan jokainen sellaiset tyypit omalta luokaltamme.
Väyrynen on filantrooppi
5
83
Vastaukset
- Uusi-ukki...
Näin on näreet.
- .
.
- bn
Lompakonrakastaja.
- Väykky johtaa..
Kansa on jo päättänyt tehdä Väyrysestä presidentin ja se on hyvä!
- Ne muut...
Ei se mikään filantrooppi ole. Se on kuin kaleidoskooppi, joka muuntaa yhden kuvoin moneksi. Omaa tekemistä koskevaan kysymykseen sillä on kuusi eri vastausta. Se ei itse tee virheitä, kaikki muut ovat tehneet Väyrysen tekemät virheet. Se ei ole koskaan väärässä, kaikki muut ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386295Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto695224Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1092403Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12018Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161243- 801164