Miten saan tuntilaskurin laskemaan kaikki tunnit. Laskee nyt 24h ok, sen jälkeen nollaa ja aloittaa alusta. Käytössä TT:MM versio ajasta. Miten saan ohjelman jatkamaan 24h jälkeen eteenpäin?
Entäs miten saan ohjelman laskemaan tietyistä soluista ne joissa työvuoro alkaa klo 11 (normaalisti alkaa klo 9)?
Työvuorolistan tuntilasku ja iltavuoro-ongelma
5
546
Vastaukset
Jos tunnit ovat jo siinä muodossa, että muotoilu TT:MM antaa lukemat 24:00 asti, niin sitten saattaisi toimia muotoilukoodi [TT]:MM.
Ohjeessa otsikolla: Lukujen muotoilukoodit.
Kävisköhän laskentatarpeeseesi Countif- tai Sumif-funktio?- Apteekistapäivää
Myös [TT]:MM antaa tunnit vain 24:00 asti.
Minäpä kokeilen noita laskentafunktioita, kun taas pääsen töihin... Kiitos.Nyt ei ole selvinnyt, missä muodossa ne lukemat ovat alunperin. Käsitin, että lukema ilman muotoilua on 1, kun siinä näkyy 24:00. Nimittäin Calcin järjestelmän mukaiset aika-arvot ovat juoksevia päivämääriä 30.12.1899 alkaen ja desimaaliosa on tunteja, minuutteja jne. jos luku ilman muotoilua onkin 24, niin silloin on käytetty jotain muuta järjestelmää.
Itse kokeilin syöttää [TT]:MM -muotoiltuun soluun luvun 1,5 ja sain 36:00. Näin arvelin, että se toimii.
- 5Gblc64i
Tee laskukaavaksi seuraava kun aloitusaika on A2 ja lopetusaika B2
(B2 - 5Gblc64i
Kokeillaan uusiksi. Kärkisulku näyttää katkaisevan viestin.
Tee laskukaavaksi seuraava kun aloitusaika on A2 ja lopetusaika B2
=(B2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5409083Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1646249Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3775302Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli674778Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004401Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664083SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853982- 962001
- 1081493
- 501036