Vm. 2005 ->
Kuinka paljon hyötyä on Quadra-Trac II järjestelmästä ajatellen normaalia käyttöä? (auraamattomia teitä ym. ei mitään varsinaista offroadia..)
Entäpä muu varustus, ovatko kovinkin alttiita vioille vanhemmiten esim. Hill Descent/Hill Start systeemi.
Kaikki muukin huomion arvoinen tieto otetaan ilolla vastaan!
Grand Cherokee hankinnassa
2
425
Vastaukset
- 3.0 CRD
Itselläni Quadra-Drive II, jonka pitäisi olla vielä hieman Tracia parempi (oli vakiovaruste Suomessa Limitedissä n. 2005-2007). Muutaman kerran olen mennyt auraamatonta metsäautotietä talvella ilman mitään ongelmaa, mutta meno ei kyllä perusrenkailla ole niin vakuuttavaa, että tekisi mieli pysähtyä umpihankeen. Tosin varsinainen differentiaalilukko on jäänyt odottamaan tilannetta, kun auto on jäänyt muuten täysin jumiin. Mäkilähtöavustin tuli vasta 2008 vuosimalliin, joten noita ei ole vielä edes kovin vanhana saatavilla.
Autossa on ollut pieniä öljyvuotoja useampia eri paikoissa, mutta mitään kallista ei vielä ole mennyt rikki. Kotimaan hintataso varaosille on enimmäkseen suolainen, joten Yhdysvalloista tilaamalla voi säästää huomattavastikin.
Varsinainen suunnittelukukkanen on vaihdelaatikon valitsimen toteuttaminen grafiittiliu'uilla, joka vanhemmiten johtaa helposti väärään vaihdeinformaatioon kontrollimoduulille (ilmenee siten, ettei auto vaihdakaan vaihdetta satunnaisesti). Positiivinen yllätys on auton helppo purettavuus, joten pikkukorjauksia on tullut tehtyä itsekin.- ???-???
Kiitos vastauksesta. Nyt on kiikarissa auto jossa ei noita lisävarusteita ole. Kai se Jeeppi kun Jeeppi kuitenkin paremmin eteneee kuin yksivetoinen Volvo. Katellaan mikä taloon hankitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2788200Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat664874Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2784211SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden522859Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12327Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31752Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51627- 1061603
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401512Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01491