Mikä siis on se kaikkein nopein 33...35 jalkainen sarjatuotantona valmistettu (-tettava) kölivene ?
Ja kyse on siis purjehdusvauhdista, eikä motoroinnista ylikokoisella koneella.
Sarjatuotantona pidettäköön jokaista venettä, minkä voi ostaa iskemällä rahat tiskiin kohtuullisessa ajassa, joita on tehty vähintään 10 kpl.
nopein 33...35 jalkainen sarjatuotanto kölivene = ?
19
700
Vastaukset
- jaa,a
Katso tasoitustaulukoista, olisko X 35 en tiedä.
- mullqvist
eiköhän se ainakin kotimaisista veneistä ole FinnFire 33, ainoa vene jolla on voitettu MM.
- Lysanderi
Joo, Suomessa ei ole tehty yli 1.14 LYSsin 33-35 kinttuista... Oikea vastaus löytyy GPH-listoja tutkaillessa...
- Joakim_
Missäs sitten Finn Flyer 32 (1,25) ja 34 (1,32/611)) on tehty?
- Lysanderi
Joakim_ kirjoitti:
Missäs sitten Finn Flyer 32 (1,25) ja 34 (1,32/611)) on tehty?
Ilmeisesti sarkasmi ei tullut viestistäni riittävästi läpi :) Toki on tehty Suomessa nopeampia veneitä. Pidän 1.14 Lyssiä 33 jalkaiselle keskinkertaisena, ja taidat pitää sinäkin.
- =OKO"
Lysanderi kirjoitti:
Ilmeisesti sarkasmi ei tullut viestistäni riittävästi läpi :) Toki on tehty Suomessa nopeampia veneitä. Pidän 1.14 Lyssiä 33 jalkaiselle keskinkertaisena, ja taidat pitää sinäkin.
33 ft lysillä 1.14 on sikahidas, esim banner 23, lys 1.23. Inferno 26 ja X-79 lys 1.14.
- vsig43åirogmfv
Elan 350 voisi olla vahva ehdokas tähän.
- Joakim_
No ei ole! X-35 on selkeästi nopeampi ja tietysti paljon nopeampia löytyy, jos vene saa olla jotain ihan muuta kuin C/R-tyyppinen. Vaikkapa Soto 33:http://soto33od.blogspot.com/
tai M34: http://www.m34.eu/
Tuskin noikaan nopeimpia ovat. - 00oookkd355
Joakim_ kirjoitti:
No ei ole! X-35 on selkeästi nopeampi ja tietysti paljon nopeampia löytyy, jos vene saa olla jotain ihan muuta kuin C/R-tyyppinen. Vaikkapa Soto 33:http://soto33od.blogspot.com/
tai M34: http://www.m34.eu/
Tuskin noikaan nopeimpia ovat.M34 ja vastaavat vaativat punttia laidalle, painoa on vain 2400 kg ja purjeita 72/130m2:
http://www.sail-world.com/Europe/index.cfm?SEID=0&Nid=71144&SRCID=0&ntid=0&tickeruid=0&tickerCID=0
- ==KKSO"""¤#
Tämä voisi olla nopein pienellä miehistöllä purjehdittava:
http://www.meretmarine.com/article.cfm?id=107245
X-35, hp 1030, mummit ja muut vaativat miehistöä puntiksi. - lisää vauhtia
No niin, löytyihän niitä nopeampia vehkeitäkin.
Soto 33 ja Archambault M34 ilmeisesti lähinnä päiväpursia, olematon ruffi, eli ehkä juuri ja juuri istumakorkeus jossain kohdassa venettä.
Sotossa selvästikin kanttiköli, mutta onko tuon M34:n köli kantattava vai ei ?
Jos on, niin missä kohtaa tuota tietoa pitäisi etsiä ORCi certificaatista ?
Se löytyy googlaamalla nämä hakusanat:
Archambault M34 ORC International Certificate
Ainakin pikakatselulinkki ensimmäisestä tuloksesta toimii, vaikka .pdf ei näytä aukeavan. 2011 GPH = 563 Eli näyttäishän tuo jo liikkuvan.
Tää http://www.akilaria.com/950_specs.htm
taas on vähän lyhkänen, mutta ilmeisesti sisustetuista veneistä niitä kaikkein nopeimpia.
Mistäs löytyis tähän polaarit ?
Ai niin ja mitä Bobstay on suomeksi ?- kävelevä sanakirja
Bobstay - Wire Stay underneath the bowsprit; helps to counteract the upward pull exerted by the forestay.
- kävelevä sanakirja
kävelevä sanakirja kirjoitti:
Bobstay - Wire Stay underneath the bowsprit; helps to counteract the upward pull exerted by the forestay.
Löytyipä ihan suomennoskin, eli bobstay = vesiharus
- sarkasmia komissaa..
kävelevä sanakirja kirjoitti:
Löytyipä ihan suomennoskin, eli bobstay = vesiharus
jess tuohan kertookin kaiken mistä on kysymys.
- ==##"¤¤
"Mistäs löytyis tähän polaarit ?"
Ei niitä tarvita, 80/150m2 rättiä ja 2.5 t painoa, niin varmasti kulkee aivan riittävästi. - akilaria archambault
==##"¤¤ kirjoitti:
"Mistäs löytyis tähän polaarit ?"
Ei niitä tarvita, 80/150m2 rättiä ja 2.5 t painoa, niin varmasti kulkee aivan riittävästi." Ei niitä tarvita, 80/150m2 rättiä ja 2.5 t painoa, niin varmasti kulkee aivan riittävästi. "
Akilaria up = 79.44 down = 144.98 , painoa 2965 kg , märkäpinta 22.35
Archambault up = 69.42 down = 165.61 , painoa 2823 kg , märkäpinta 20.30
Ja Archambault lisäksi ~0.8m pitempi.
Akilaria 950:n polaarit tästä :
http://www.ffvoile.org/ffv/public/habitable1/orc/certifs/pdf/10167a.pdf
= Orci club mittakirja kaudelle 2010
GPH = 588.9, kun Archambault M34:llä se oli 563
Akilaria 6 solmun tuulessa vmg up = 3.73 , vmg down = 3.90
Archambault 6 solmun tuulessa vmg up = 3.78 , vmg down = 4.01
Alamäkeen siis Archambault kevyempänä ja vähemmällä märkäpinnalla kulkee kovempaa, kun purjeitakin on enemmän.
Ylämäkeen selvästi tasaisempaa 6 solmun tuulessa, mutta jos tuulee yhtään kovempaa niin Archambault menee selvästi kovempaa.
Huippuvauhdit myös Archambaultille.
Pli siis kokonaisuutena ihan selvä, akilaria 950 ei todellakaan kulje ihan riittävästi, jos archambaultin 34 jalkaiseen verrataan.
- ei purjehdusanakirja
Headstay =
Forestay =
Jompi kumpi noista on tietty keulaharus.
Mutta jos bobstay vetää keulapuomia alaspäin, eikä siis mitenkään liity mastoon, niin ei se balansoi keulaharuksen vaikutusta mitenkään, vaan genaakkerin halssikulmasta tulevia voimia.- 6+7
"jos bobstay vetää keulapuomia alaspäin, eikä siis mitenkään liity mastoon, niin ei se balansoi keulaharuksen vaikutusta mitenkään, vaan genaakkerin halssikulmasta tulevia voimia."
Tuohan nyt riippuu siitä, tuleeko keulastaagi pukspröötin päähän vai ei. Etenkin kutteritakiloissa yleensä ylempi staagi (headstay) menee just sinne ja bobstay pitää sitä tiukalla.
- NBNKNNTGNTGNNGRN
Meni ihan hauisten pullisteluks!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2282978Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell111669Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.51347- 1031216
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1261183- 751117
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531032Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717947- 135932