Alien vs star wars

ajatusleikkiä

Leikitään ajatuksella, että Alien-leffoista tuttu hirviö pääsisi rahdin mukana imperial star destroyerille sisään. Mitä luulette mitä tapahtuisi?

Muistanette, että Alien kahdeksas matkustaja-leffassa vain yksi äärimmäisen vihamielinen ja sopeutumiskykyinen alien tuhosi malilaiva Nostromon ja sen miehistön lukuunottamatta Ellen Ripleytä joka pakeni sukkulalla ja ruttasi lopulta alienin ulos ilmalukosta.

Mutta nyt alien olisi päässyt rahtitavaran mukana huomaamattomasti star destroyerille. Olio hakeutuu ilmastointikanaviin ja aloittaa tekemään sitä mikä sille on luontaista, eli metsästämään.

Veikkaatteko, että star destroyerin miehistöllä on mahdollisuus selviytyä elossa?

5

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korriban_Overlord_88

      Jos Voimaa tuntevia henkilöitä olisi mukana niin kyllä melko varmasti alien olisi kuollut. :D

    • KyleKatarn(1987)

      Ilman muuta Star Destroyerin miehistö pistäisi kampoihin yhdelle xenomorfille. Muutama kuolemantapaus kyllä varmaan vaadittaisiin, ennen kuin tajuttaisiin mitä on meneillään. Niinhän Alien-elokuvissakin.

      Yksi tavallinen alien-kuhnuri ei suurta tuhoa tuottaisi tuon mittakaavan aluksessa, sillä Star Destroyereilla on tavallisesti 1000-2000 hengen miehistö, ja Nostromon miehistöstä poiketen roppakaupalla kaikenlaisia laseraseita, sekä aiempaa kokemusta vihamielisistä muukalaislajeista. Jos kyseessä kuitenkin olisi alien-kuningatar, pretoriaani tai pred-alien, saattaisi tilanne muuttua sangen radikaalisti, eikä lopputulos olisi enää niin varma.

      • KyleKatarn(1987)

        Death Troopers-romaanissa on muuten hieman samankaltainen skenaario, mutta siinä on alienien sijasta zombeja. :)


      • Korriban_Overlord_88
        KyleKatarn(1987) kirjoitti:

        Death Troopers-romaanissa on muuten hieman samankaltainen skenaario, mutta siinä on alienien sijasta zombeja. :)

        Red Harvest kannattaa myös lukea. :) Star Warsin ja kauhun yhdistäminen toimii aika hyvin. :)


    • Minä

      Olen nörtti enkä pelkää kun ihmiset sanovat niin. Star Wars voittaa. 1: Voima 2: Valomiekka 3: Aseet 4: Sotilaiden luku

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2015
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      160
      1735
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1696
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1473
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1248
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      53
      1136
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1010
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      919
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      897
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      889
    Aihe