ev. lut istuma-asento

kirkossa

Onko luterilaisilla sääntöjä sen suhteen, miten kirkossa tulee istua? Eli saako istua jalka toisen yli nostettuna?

6

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kirkossa ole poikkeussääntöjä muihin julkisiin paikkoihin verrattuna eli jalka saa olla toisen yli. Molemmat jalat edessä olevalla penkillä sen sijaan ei ole kohteliasta muita ajatellen tai penkillä makoilu. Normaali, asiallinen käytös riittää.

      Kirkko on ihmisen hiljentymisen paikka. Ihmistä varten. Siellä ei tarvitse pelätä väärin toimimista.

      pappi Sonja

    • ao

      Ei ainakaa tuossa kirkossa voi nostaa jalkoja mitekään.

      Hiljasesta kirkosta puuttuu elämä,--kävin tuossa iltakirkossa mutta se tapa rukoilla
      jossakin kyntilän sytyttämine ei se ole mitään rukoilemista


      Outo, vanha piirros papista joka nostaa kätensä rukoukseen, mutta suuntaa ne alaspäin kohti Saatanaa!
      http://www.sunpoint.net/~patato/Codex-3.html
      . Minä tahdon siis, että miehet rukoilevat, joka paikassa kohottaen pyhät kädet ilman vihaa ja epäilystä;

    • itte ainakin pitäisin jalkojani etummaisen penkin selkänojalla ihan vaan piruttani ja mikäli kyseessä olisi etummainen penkki niin raahaisin penkin alttarin eteen ja pitäisi jalkojani alttarin reunalla......! :)

      Siis voi helkkari, että joku jaksaa kysyä moista. Kuvitteletko sä että kirkossa pitää istua jäpittää selkä suorana kuin varusmiestuvan jakkaralla!!?!?

    • Ylistystä Jumalalle

      Entä mikä on kirkon suhtautuminen housuitta istumiseen pyhässä majassa? Raamatun olen kahlannut läpi jatko-osineen ja DVD-ekstroineen, mutta vastausta en ole löytänyt. Oletan, että koska asiaa ei näissä erikseen mainita, saan tuulettaa navanalustani Herran huoneessa mielin määrin - mutta hieman tuo Haadekseen joutuminen silti huolettaa. Halusisinkin varmistuksen asiaan tarkemmin perehtyneeltä kirkon työntekijältä.

      • esinahkuri

        Tottakai on eduksi esitellä ympärileikkausta, koska jeesuskin oli ympärileikattu.


    • EL.a .K:IM

      kirkossa

      No sehän on jopa suotavaa, jos vaikka tulee minihameessa kirkkoon.

      Ei siellä oikeastaan ole kuin yksi juttu siitä asennosta.

      Se on se, jossa pyydetään seisomaan.

      Se liittyy siihen, että saa seisoa Jumalan edessä.

      Jos Jumalan armo viedään kirkosta, niin siellä ei seiso kukaan.

      Se on ihan realistinen uhkakuva, että niin tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      47
      1956
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      32
      1943
    3. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      293
      1755
    4. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1326
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1258
    6. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1117
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      14
      1106
    8. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      22
      1067
    9. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1006
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      36
      970
    Aihe