Söin eräänä iltana maapähkinöitä ja se närästi koko yön ja aamulla röyhtäilin pähkinänmakuisia röyhtäisyjä olin haljeta ilmasta. Ja sokeri oli 12,6 yleensä se on 6,9 tai 7. Onko näin että jos pähkinät eivät sulaneet kunnolla ne pitivät sokerin koholla, Vai miten se menee? Söin n 20 kpl siis ihan tavallisia pieniä pähkinöitä. Olen kakkoslainen.
söin maapähkinöitä
ei oravaksi
5151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tosi outo juttu, pähkinöillä kun on hyvin alhainen glykeeminen indeksi ja glykeeminen kuorma, niin ei niiden pitäisi sokeria tuolla tavalla nostaa. Söitkö mitään muuta tavallisuudesta poikkeavaa?
Alhaisen glykeemisen indeksin ruuat nostavat verensokeria yhtä paljon kuin korkean GI:n ruuat jos niissä on yhtä paljon hiilihydraattia.
Vain nautittujen hiilihydraattien absoluuttinen määrä vaikuttaa sokerien nousuun, eikä diabeetikolle ole mitään merkitystä sillä tapahtuuko nousu hitaasti tai nopeammin.
Miksi jaat täällä diabeetikon terveyden vaarantavaa infoa?
Minä tarkoitin kysyä lähinnä sitä,että tietääkö kukaan siitä jos ruoka ei sula kunnolla ja tulee pieninä muruina ulos lähes kaikki sulamattomana niin pitääkö se sokeria koholla? Minulle käy näin joidenkin elintarvikkeiden kohdalla. Niitä ovat lähinnä pähkinä, paprika ja maissi. Vaikka paprika ja maissi olisi kypsennetty ne tulevat ulos juuri sen koikoisina kuin olen ne pureskellut.
Jos jokin ruoka-aines ei sula niin silloin se tulee sellaisenaan pihalle. Ei käsittääkseni siitä silloin ole voinut päästä mitään verenkiertoonkaan joten miten verensokeri silloin voisi nousta.
100 grammassa maapähkinöitä on 12-13 grammaa hiilihydraattia. Ap ei syönyt edes sataa grammaa, vaan 20 kpl = alle 20 g, siis gramman tai kaksi hiilihydraattia. Paljonko se sinun mielestäsi nostaa verensokeria?
Miksi sinä spämmäät ja häiriköit täällä jatkuvasti?