Hirviluodin suunnanmuutos osuessa

uusi hirvestäjä

Onko minkälaisia kokemuksia hirviluodista ja sen suunnanmuuttumisesta osuessa hirveen. Mitä luoti tyyppiä suosittelette hirven pyyntiin

7

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Energian suunta

      Niillä suunnanmuutoksilla ei ole suorassa osumassa mitään merkitystä. Nyt tulee esiin kappaleen hidastuvuus, jota hallitaan luodin poikkipintaa säätelemällä. Hyvä hirviluoti pysyy mahdollisimman ehjänä ja luovuttaa energiansa kohteeseensa hallitusti, muutaman kymmenen sentin matkalla, niin ettei se lävistä eläintä. Näin saadaan luodin liike-energia siirretyksi saalishirveen mahdollisimman tehokkaasti. Mitä lyhyemmällä matkalla luoti kykenee luovuttamaan energiansa kohteeseen, sitä tehokkaampi on osuma.

      Mutta nyt huomio! Se, mikä pätee hirviluotin, ei voi päteä lintuluotiin. Suoralentoisen lintukiväärin luodin täytyy lävistää kohteensa, koska muuten se energian määrä mikä lintuun kohdistuisi, hajottaisi linnun ympäri oksistoa.

      Mikäkö luoti hirvelle? No, tietysti kokometallinen, Lapuan Naturalis on omaa luokkaansa hirvelle. Lyijyluoti hirvelle ei ole enää nykyaikaa. Toki, muitakin hyviä vaihtoehtoja on, mutta itse pidä Naturalista maailman parhaana hirviluotina.

    • päällillö kaataja 30

      Se on ihan sama millä ampuu, kunhan laillisilla paukuilla ja osuu hyvin. Muuttaahan luoti aina suuntaa hirvessä, mutta so what?
      30-06 ja sen isommat kaliberit tekevät aina pahaa jälkeä, oki paukku mikä tahansa. Vaikka siitä luodista tulee millainen "sieni", silti se tulee isommilla kalibereilla läpi.

      • 18+6

        paskaa puhut. Sinä olet samanlainen tietämätön jäärä kuin meidän hirviporukas. Sen mielestä luoteja on kahdenlaisia täysvaippoja ja puolivaippoja. Kokovaipoilla ammmutaan hirviä ja puolivaipoilla hirivä. 308 ja 30-06 on sen mielestä hyviä mut isommat pilaa lihat.
        Hiukan kun sivistäisi itseä niin huomaisi että luoteja on erilaisia ja kotimaiset luodit eivät ole välttämättä maailman parhaita.


    • Kyl mie hiihin

      Ruotsissa tipahti samalla luodilla hirvi ja eläkeläishiihtäjä

      • iivannat

        Tuo olla puppua


    • Kumpi vai kampi

      Siis mikä oli puppua ! Varmasti otti kimmokkeen hirvestä ja eläkeläinen hengiltä vai meinaatko että se otti kimmokkeen eläkeläisestä ja tappoi myös hirven !

      • iivannat

        Ei tuollaisia urbaanilegendoja pidä uskoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      204
      11454
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      135
      10886
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      234
      6242
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      188
      5045
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3506
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3485
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2353
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      303
      1886
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      10
      1748
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1644
    Aihe