Kotkassa mielenterveysongelmaisten hoitoa ja tukiasumista joudutaan laajentamaan koko ajan. Mistä johtuu että niin nuorten kun aikuistenkin
mielenterveysongelmat lisääntyvät Kotkassa muuta maata huomattavasti
nopeammin? Aivan kuten työttömyyskin.
mielenterveysongelmat lisääntyvät Kotkassa muuta maata huomattavasti
nopeammin? Aivan kuten työttömyyskin.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Niin tuntuu olevan ! Päätellen siitä, kun on aikaa yöllä kirjoitella !
Joka tapauksessa hyvää jatkoa !
Eräs syy voi olla teollisuus ja heidän taivaalle tupruttamat myrkkyyhdisteet.
Myöskin isot alukset puskivat ennen taivaalle monenmoista tavaraa.
Toinen aiheuttaja voisi olla löysityöt. Kyllähän perhe,etenkin nuoret kärsii kun tuo elämisen rytmi on epätavallinen.
Myöskin satama oli hankala,kun halpaa viinaa sai suht helposti,eikä tuo puolalainen pirtu aina aivan vilpitöntä ollut. Toki sieltä sai "pitkää jussia"
ja muita laatujuomia.
Yhteiskunnan " hyvinvointiin" kuuluu myös mahdollisuus juoda keppana kaljalla pää himmeäksi. Samoin huumeet tuovat isoja ongelmia. Poliisien vähennys tulevaisuudessa lisää ongelmia koska saatavuus mm. huumeisiin helpottuu!
Minusta tämä on surullista.
Kaksi ystävääni ovat jo riistäneet henkensä.
Ikuiset arvet...
Mahtaako kommunismin romahtaminen vienyt pohjan monen kotkalaisen unelmasta sosialistisesta yhteiskunnasta..
Neuvostoliitto-unelma! Ei , se N-liiton romahtaminen, vaan Kotkan päättäjien töppäilyt! Ne alkavat olla jo sitä luokkaa, että kohta on veron korotus edessä! Muutan kohta muualle!.
Ei toimi kapitalismi, kuten ei toiminut kommunismikaan. Tuhoon tuomittuja ovat molemmat!
mites ne karhulan afrikan pojat.moniko niistä mussukoista on täysijärkisiä onko mitään tilastoa.
Kuinkahan paljon mielenterveysongelmia on aiheutunut Kakspyn toiminnanjohtajan toiminnasta? Onko tilastoitu?
Kotkassa on paljon syöpää, niin mielensyöpää, kuin sitä somaattistakin.
Onko syynä saasteet?
Kotka on kyllä paikka jota ei voi kenellekään asuinseuduksi suositella.
Synkkää ja ankeaa vaikka aivan meren äärellä ja toista voisi luulla.
Synkkyys heijastuu myös ihmisiin jotka siellä asuvat tai sitten paikan synkkyys vain vetää synkkiä ihmisiä puoleensa kuin makea mauriaisia.
Mielenterveyspotilaille on vuosia rakennettu komeita hoitopaikkoja ympäri suomen. Nyt tuuli on kääntynyt. Onkin halvempaa heittää heidät ulos ja antaa jonkun sossun ihmisen puhelinnumero evääksi.
Eli taitaa vikaa löytyä tuolta päättäjienkin päästä.
Kotka on ankea paikka. Pitkin kesää kolea,vetoisa, tuulinen kylä.
Sitä ei voi verrata mihinkään sisämaan järvenranta paikkaan. Syksyllä tuo ankeus voimistuu. Meri velloo tummana,synkkänä. Koleus lisää huonoja vaikutelmia.
Ei mitenkään voisi päätellä Kotkan Suomi24 palstan kirjoitusten perusteella, että Kotkassa on paljon mielenterveysongelmia.
Nyt ne on oikein rekisteröity, sosiaalidepressiivinenpuolue.
Täähän on vilkas sivu. Kun vertaa esim. Suurkouvolaan,niin siellä pari kolme juttua päivässä kun Kotkan osiolla tulee sivu täyteen.
Häiriköitä tietysti jokunen, mutta S24 sivuksi jopa siisti.
Kyllä se on työttömyys usein syynä, syrjäytyminen. Monilla kun ihmissuhteet rakennetaan työpaikalla, ja sitten tullaan sieltä tyhjään kotiin. Kun työt loppuu jäädään yksin sohvalle istumaan kun ei ole varaa harrastaa eikä käydä missään maksullisessa paikassa jossa ihmisiä voisi tavata. Kotkanopiston taide harrastuksetkin 110 eurosta ylöspäin. Työttömien opintosetelit kattaa 100 euroa loput kustanna itse 10 euroa ei ollut minullakaan joten jäin ulkopuolelle. Ja tuo on vasta ilmoittautumis maksu, siihen sitten taidetarvikkeet ym tilpehöörit.
Kun ei ole ruoka eikä vaaterahojakaan niin silloin ei kahviloissa käydä ei teattereissa ei elokuvissa. Olet yksin kotona lääkepurkki ahdistukseen kourssa.