Heips, mulla olisi kiinnostusta muuttaa Pieksmäellä opiskelemaan Diakkiin sairaanhoitaja-diakonissaksi. Olisin muuttamassa myös ekaan omaan kämppään. Minkälainen paikka Pieksämäki on? Löytyykö asuntoja (yksiöitä, kaksioita) hyvin ja kohtuu halvalla vuokralla? Onko kukaan opiskellut siellä Diakissa, minkälaisia kokemuksia?
Kiitos vastaajille :)
Kiitos vastaajille :)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sairaanhoitajakoulutuksesta en tiedä, mutta nykysin ainakin sosionomeja kouluttavat. Kannattaa soitella diakin opolle hakuajoista sun muusta.
Kämppiä löytyy Pieksämäeltä hyvin ja ihan kohtuuhintasiakin. Tosin taitavat nykysin järjestää opetusta niin, että opiskelijat ovat paikalla vain yhden viikon kuukaudessa. Muuten mellastetaan verkkoympäristössä.
Asuntoja tosiaankin löytää, ja ovat kohtuuhintaisia.
DIAK on kouluna erinomaisessa maineessa ja sillä on paikkakunnalla vuosikymmenien mittaiset perinteet. Opiskelujen aikaisen työharjoittelupaikan löytää varmasti, kaupungissa on pulaa hoitoalan ammattilaisista.
Kaupunki on pieni ja kaunis, huomattavasti mainettaan parempi. Harrastusmahdollisuudet hakkaavat monet isommatkin kaupungit ja harrastaminen on halpaa niihin verrattuna. Ulkoilureitit ovat hyviä ja niitä on paljon.Uimahalli on juurikin kunnostettu ja se on uimahalliksi varsin hieno ja monipuolinen. Parasta kaupungissa on, että mihinkään ei ole pitkä matka, ilman autoakin pärjää. Siitä kaupunki on kanssa mukava, että täällä ihmisillä on vielä aikaa toisilleen. Kauppareissullakin on helppo jäädä suustaan kiinni useampaankin kertaan... :)
Kaupungin koko sanelee tietysti tiettyjen palvelujen määrän. Esim.ravintolatarjonta on rajallista ja vähittäiskaupasta puuttuu monet isot ketjut. Tässä yhteydessä on myös todettava, että pienistä "villeistä" erikoisliikkeistä löytää usein yksilöllisempiä parsia kuin ruotsalaisista bulkkituoteliikkeistä.
Ja mikäli kaipaa silloin tällöin tuulettumaan, on tunnin matkan päässä esim. Kuopio, Jyväskylä ja Mikkeli.
Tervetuloa Pieksämäelle!
Tulin itse Agricolaan opiskelemaan 4 vuotta sitten. Muutto tänne oli väistämätön.
Pidän Pieksämäestä, tänne vaan :)))
työkärin naiset erittäin töykeitä
Niitäkin vanhoja kalkkunoita on viime aikoina kierrätetty!
Kaupunki auraa huonosti tiet.
Tiet aurataan liian isoilla koneilla. Sieltä korkealta koneen pukilta ei näe niitä jalkapallon kokoisia jääkokkareita joita jää keskelle pyörätietä. Niihin kun aamuhämärässä törmää polkupyörällä, niin ottaa melkoisen matalalennon katuun ja sitten on turpa ruvella!
Samoin risteyksien kohdille jätetään usein 30-40cm korkeita lumivalleja risteävän tien esteeksi!
Voi teita! Valitatte auraamisesta. Olkaa iloisia, että teillä on jotain auraamista. Itse asun pääkaupunkiseudulla, täällä ei ole kuin kuraa ja vettä sataa. Itse tarpoisin auraamattomilla teillä jos vain lunta olisi. No, taitaapa tänne etelään tulla kevät aikaisin, kun tarvitse odottaa lumen sulamista. Maakaan ei ole roudassa.
kaupunkin miehille lumikolat ni pysyy maan pinnalla
DIAK:lla erittäin huono maine, valmistuneet eivät käytännössä osaa mitään
kun menevät ensimmäiseen työpaikkaan. Työnantajat tiedostavat tämän,
ja karttavat kyseisestä laitoksesta valmistuneita "sairaanhoitajia"
Yleensäkin Pieksämäellä on käytäntö että oman kaupungin kouluista valmistuneita ei oteta töihin!
Monessa työpaikassa otetaa naapurikaupungeista samoilla papereilla valmistuneita mielummin töihin kuin omasta kaupungista. Varkaus ja Mikkeli opiskelupaikkana todistuksessa lähes takaa työllistymisen.
Ainakin omassa piirissä kokemusta siitä ettei ole merkitystä mistä olet valmistunut jos olet vaan sopiva hakija ja asenne kohdallaan. Kyllä on usealla Diakilaisella täällä vakkari paikka.
Pieksämäellä on paljon hyviä puolia vaikka aina ikäviä tuodaankin esille. Mukava pieni kaupunki. Tervetuloa! Ja lähellä kuitenkin suuria kaupunkeja jos mieli välillä tekee mennä isompiin piireihin.