Miten meni muilla kokeet? Itse pyrin poliittiseen historiaan ja ei ainakaan aikaa jäänyt liikaa...
Ei kyllä muuten tuntunut mitenkään ylitsepääsemättömän vaikealta. Mitä piditte aineistotehtävästä? Tai siitä vallankumouskysymyksestä?
Ei kyllä muuten tuntunut mitenkään ylitsepääsemättömän vaikealta. Mitä piditte aineistotehtävästä? Tai siitä vallankumouskysymyksestä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
...vaan kysyn, et mitä teillä kysyttiin? Oliko Hobsbawmin kirja jälleen pääsykoekirjana??
Toivottavasti pääset sisään, sillä Turun poliittinen historia on huippulaitos!! :)
Hobsbawmin lyhyt 1900-luku oli tosiaan pk-kirjana (kiva kirja ü). Kysymyksiä oli viisi, joista viimeinen oli aineistotehtävä.
1. Miten maailma Hobsbawmin mukaan "lyhyen 1900-luvun" päättyessä oli laadullisesti erilainen kuin sen alussa? (6 pistettä)
2. Määrittele/selvitä lyhyesti a)dadaismi, b)konstruktivismi ja c)surrealismi. Selvitä lyhyesti myös niiden suhde toisiinsa ja paikka "taiteen kentässä". (8 pistettä)
3. Miten 1900-luvun alun vallankumousten tekeminen erosi vuosisadan lopun vallankumouksista? (6 pistettä)
4. Tiedemiesten suhde politiikkaan 1930-luvulta kylmän sodan alkuvuosiin (7 pistettä). Vastauksen enimmäispituus oli kaksi sivua.
5. Kaksi HS kirjoitusta, joiden pohjalta tuli analysoida, mitä Hobsbawm kirjoittaa naisten aseman ja naisliikkeen kehityksestä toisen maailmansodan jälkeen. (13 pistettä)
...eli ei mitään hurjan kamalia kysymyksiä ;) toivottavasti pääsen sisään!
Tosi mielenkiintoisia kysymyksiä, eikä mitään nippelitietoa, vaan laajempia kokonaisuuksia.. Pidän sulle peukkuja!! Tuloksethan tulee siinä 2.7. paikkeilla... Muista kertoa miten kävi!!