Tässä leffa joka on odottanut tulemistaan jo vuosikymmeniä aina siitä saakka kun Hergé, Tintin luoja toivoi nimenomaan Steven Spielbergiä ikuistamaan töyhtöpäisen toimittajamme valkokankaalle.
Monia yrityksiä on ollut, sekä animaationa että livenä, mutta vaihtelevin tuloksin.
Viime aikojen kamalimmat sarjakuvien raiskuuleffat ovat olleet The Spirit (josta olisi pitänyt periä lippurahat takaisin tai jättää tylysti koko skeida maahantuomatta!) sekä Daredevil-kammotus Ben assflekin ja Ana-Jennin kanssa!
Mutta Tintti: vaikka pohjalla olevien 3 albumin (Yksisarvisen salaisuus, Kultasaksinen rapu, Rakham Punaisen aarre vain lopun osalta) tarinoita ja teemoja on seurattu, niin paljon on myös muunnettu ja lisätty tapahtumia kuten Haddockin sukukirous, keräilijä Sakarin pääkonnana (albumissa konnina Lintusen veljekset), indy jones-henkinen takaa-ajo Marokossa ja Bianca Castafiore joka ei esiinny em. albumeissa, ym.
Castafioren kohdalla tökki se ettei oopperakipaleena kuulla Gonoudin Koruaariaa ("Ah ma nauran...").
Haddockin hahmo oli mainio, mutta pikkasen ehkä pliisu albumien hahmoon verrattuna, odotin melkein että näemmekö erästä lempparikohtaustani Kultasaksisesta ravusta eli kapun känniraivaria erämaassa berberiväijytyksen aikana ("Raakalaiset, atsteekit, rupikonnat..."] vaan eipä nähdä, onneksi "janon maa" -jakso on mukana.
Olen itse Tintti-fani ,mutten pidä näitä muutoksia suoranaisina rienauksina, tässähän ei suoraan kajota hahmojen persooniin ja habitukseen, leffa oli hyvä ja viihdyttäväkin, pidin siitä miten nykytekniikalla oli saatu luoduksi koko TIntiiä ympäröivä maailma hahmoineen.
Alkutekstijakso jazzahtavine musiikkeineen ja albumiviittauksineen toimiii!
Paljon olisi pureksittavaa ja pohdittavaa tämän leffan tiimoilta mutta jätän löytämisen riemun katsojille, heittäkää leffasta kommentteja, yrittäkääpä bongata leffasta itse Tintin isä eli Hergé!
Tähtiä Tintille * * * *
Tintin seikkailut (2011)
Tintti 4ever
3
262
Vastaukset
- hirveetäkattoo
no plöö ja pöö! toi on siis animaatio eikä mikää elokuva.. kauhee pettymys luulin et se ois ihan oikee elokuva
- urpoilupoliisi
animaatio on myös elokuva genre urpo
- hyvältävaikuttaa
Vaikutti hyvälle mitä vähän näin, mulla on kaikki Tintin albumit kerättynä.
Tuo elokuva ei kyllä ole pelkästään Yksisarvisen salaisuus, vaan tuossa on hahmoja muistakin albumeista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3083044Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233