Selkärankareumaisen työ

????????

Olin tänään taas kerran lääkärillä ja vihdoin ja viimein esittivät pitkäaikaisille kivuilleni mahdollisen selityksen: selkärankareuma. Diagnoosia toki vielä tutkitaan, otettiin verikokeet ja röntgenit ja magneettikuvat vielä myöhemmin, jos on tarpeen. Itse olen joka tapauksessa tiennyt jo pitkään, että kyse ei ole "vaan" selkäkivusta.

Varsinainen kysymys kuuluu, että mitä te selkärankareumaiset teette työksenne? Itse olen ollut näiden vaivojen vuoksi pois töistä tänä vuonna jo yhteensä yli kaksi kuukautta ja töissä olen ollut välillä hyvinkin kipeänä ne välit, eli sairauslomaa olen hakenut vain silloin kun työni ei todellakaan ole enää onnistunut. Työni on siis hyvin fyysistä. Onkohan minun mahdollista kuntoutua (mikäli selkärankareuma diagnosoidaan) niin hyvin, että pystyn tekemään jatkossa työtäni ilman jatkuvia sairauslomia ja älyttömiä, invalidisoivia kipuja, vai onko uudelleenkoulutus ainut vaihtoehto? Ja jos on, niin millaista koulutusta kannattaisi alkaa harkita?

2

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokueräs

      Minä teen toimistotyötä. Ihan kaiken tyyppistä toimistossa istumista en kuitenkaan voisi tehdä, vaan tarvitsen sen verran joustavan työn, ettei minun tarvitse istua kolmea varttia pidempään paikallani. Siis sellaiset tehtävät, joissa kokoajan pitäisi istua paikallaan eivät onnistu, mutta tälläinen "omaantahtiin" tehtävä toimistotyö kyllä luonnistuu. Liikunnaksi yleensä riittää vessareissu tai papereiden hakeminen printteriltä. Eli pitkiä taukoja en tarvitse, kunhan pääsee siitä penkistä ylös.

      Ennen nykyistä hommaani olen tehnyt mm. laborantin hommia. Siinä tosin hurjasti riippuu työpaikasta, miten paljon paikoillaan olemista työhön kuuluu. Tässä työssä ongelmaksi osoittautui sormien jäykistely ja kipuilu - mikä nyt ei ole selkärankareumaatikolle ihan tyypillistä.

      Kuntoutuminen riippuu hirvittävän monesta asiasta. Osa selkärankareuman hoitoa on liikunta ja riittävän lihaskunnon ylläpitäminen. Eli siinä mielessä se ei välttämättä sulje pois fyysistä työtä, kunhan esimerkiksi työskentelyasennot ovat järkeviä, eivätkä mitään pitkiä hankalia asentoja (mieleen nyt tulee eläinlääkärit tai monet asentajat). Lääkkeetkin ovat nykyisin hyviä, jos ne vaan sopivat ja tehoavat tautiin.

    • Maanantaipainos

      Fyysinen työ näyttää olevan poissuljettua selkärankareumaatikoille. En halua sua nyt masentaa, mutta todennäk. kipusi tulevat olemaan sitä luokkaa, ettet entiseen työhösi pysty kovin pitkään. Reuma on siitä paskatauti, että sen oireita voidaa toistaiseksi lievittää ja hidastaa lääkityksellä, mutta parantua siitä ei voi, eikä syntyneitä tuhoja enää korjata. Ja ajan kuluessa se etenee, joskus hitaammin joskus nopeammin, mutta etenee varmasti. Tiedän ko. sairauden saaneita miehiä, ja kaikki ovat joutuneet jäämään työkyv. eläkkeelle tai vaihtamaan siistiin sisätyöhön. Eläkevak.yhtiö kouluttaa sinut uuteen ammattiin kuntoutusrahan turvin, jos jonkin sopivan ammatin löydä. Itse olen toimistotyössä ja istuminen on todella vaikeaa, etenkin kun pitäisi 8 tuntia istua. Katsotaan seur. magneettikuvissa, mitä tulehdukselliset liitännäisoireet ovat saaneet aikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      546
      3700
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      188
      2747
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      172
      2731
    4. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      29
      2207
    5. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2000
    6. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      8
      1912
    7. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      42
      1641
    8. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      1583
    9. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      217
      1568
    10. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      14
      1496
    Aihe