Mielipiteitä perusteluineen, kiitos.
Paras lapsiperheen asuinalue Lappeenrannassa?
vr
5260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
noh voisin ehkä suositella Kaukaan kaupungin osaa aika hiljanen ei mitään ihme hörhöjä sun muita ja muutenkin hiljanen ja uusi isompi kauppakin lähellä vuokratkaan ei ole kovin isot... tosin välillä voi olla hajuhaittoja mitä tulee tehtaalta mutta kyllä niihin tottuu. Koulukin lähellä Parkkarilan tarhasta en tiä onko enään toiminnassa.
Riippuu hieman lasten iästä.
Jos vanhemmat ovat esimerkiksi 70-vuotiaita, ja lapset alkavat n.45 vuotiaista alaspäin, niin silloin on asia eri kuin jos vanhemmat ovat 30:siä ja lapset parin kolmen vuoden ikäisiä.
Kaikki kaupunginosat ovat yhtä hyviä. Itsestä kaikki on kiinni, kuinka suhtautuu naapureihin, niin he suhtautuvat samalla tavalla itseesi.
Olemme muualta muuttamassa Lpr, siksi kyselen. Vanhemmat kolmikymppisiä, lapset ensi kesänä 7, 5 ja 2 -vuotiaita. Esikoiselle koulu ja kahdelle nuoremmalle päiväkoti olisivat hakusassa....Taloja on katseltu Karhuvuoresta, Ruoholammelta, Laihialta, Uus-Lavolasta ja Kanavansuulta. Mikä näistä olisi paras vai joku ihan muu?
Karhuvuori taikka Uus-Lavola, suosittelen :)
Karhuvuorta suosittelen myös minä. Itse asumme päiväkoti-ikäisten lasten kanssa keskustan tuntumassa, alakylällä. Olemme viihtyneet, Karhuvuori oli muuttohetkellä turhan kaukana palveluista, koska tuolloin ei ollut käytössä autoa. Nyttemmin kävisin katsomassa sen alueen ensin :)