Saabin vaihtoehdot ovat vähissä. GM ei hyväksy Kiina-kauppaa. Edessä on siis konkurssi tai uuden ostajan hankkiminen.
Vaihtoehdot vähissä
GM ei hyväksynyt
674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ilman GM:n tukea Saabilla ei ole oikeastaan mitään myytävää. Ainoa auto, jota olisi mahdollista saada myyntiin, on ysinelonen. Sitä GM taas ei toimita kiinalaisille. Hankala homma kaiken kaikkiaan.
Mitähän se Goverment Motors voi voittaa kieltämällä Saabin tekniikan myynnin kiinalaisille? Onko oleellista, että ostaja on kiinalainen? Samalla perusteella se voi kieltää myynnin kenelle tahansa. Missähän GM tuotteessa se aikoo hyödyntää ns Saab-tekniikkaa? Onko kyseessä pelkästään (kauppa)poliittinen veto eli kiukuttelu? Pelataan yksi kilpailija pois kapenevilta markkinoilta.
Eihän GM voi kieltää Saabin tekniikan myyntiä. Se kieltää Saabin käyttämän oman tekniikkansa myynnin. Saab voisi välttyä tältä alkamalla ostaa tekniikkansa BMW:ltä.
Siitä on taas vielä vaikeampaa vääntää kannattavaa bisnestä eikä BMW:kään välttämättä anna tekniikkaansa kiinalaisille.
Ei ole tähänkään saakka mikään estänyt kiinalaisia kopiomasta mitätahansa tekniikkaa. Ovat matkineet japseja tässä kohtaa.
GM on todella syvältä!
Todennäköisesti sinunkin tietsikka kiinassa kasatu.
En ole samaa mieltä. Meksikossa valmistettava GM:n Saab 9-4X on hieno auto.
Konkurssille ei enää näy vaihtoehtoa. Saabina myytävinä autoja ei enää koskaan valmisteta.