Kokemukseni mukaan vainajalle pidettävässä ns. siunaustilaisuudessa jotkut papit haluavat mumisuttaa saattoväellä kristillisen uskontunnustuksen. Koen tämän todella piinallisena. Papin pitäisi ymmärtää, että todellisuudessa yhä useampi pitää uskontunnustuksen sanomaa ja sanamuotoa kertakaikkiaan järjettömänä ja suuri osa nykyistä "saattoväkeä" pitää vain luonnollisena vuosisatoja jatkuneena ja ymmärrettävänä kulttuuriperintönä hautajaistilaisuuteen osallistumista. Toivon, etten vastaisuudessa joutuisi kokemaan uskontunnustusmuninaliturgiaa hautajaisissa ja siunaustilaisuuden hoitava pappi osoittaisi näin huomaavaisuutta uskonnotonta saattoväen osaa kohtaan !
Uskontunnustusmumina pois vainajan siunaustilaisuudesta !
6
<50
Vastaukset
- Matkalla taivaaseen
Hautajaistilaisuudet ovat niitä parhaita evankeliumin julistamisen kannalta, sillä siellä uskonnotonkin joutuu miettimään sitä, mitä kuoleman jälkeen tulee, koska jokainen kerran kuolee.
- onpavaikeaa
Hautaan siunaamisessa ei tavallaan ole mitään merkitystä, jos siunaajat eivät siihen usko - siis Jumalaan tai iankaikkiseen elämään jne.
Eikö sitten voisi järjestää ihan oman tilaisuuden ilman tuota siunaustoimitusta jos ei toimituksen osia pysty sietämään?
Vaikka olen kyllä ollut siunaustilaisuuksissa jossa tuota uskontunnustusta ei ole lausuttu - mutta ennen siunaamista pappi on jotenkin vain sanonut tyyliin "uskoen kolmiyhteiseen Jumalaan siunaamme nyt.. jne..."
Ja pakkoko se on mumista, sanoo ääneen tai on hiljaa. Huudatko konsertissakin hei ja hou vain jos artisti pyytää, vaikkei yhtään tekisi mieli? :P Kirkolliset toimitukset, mm. hautaan siunaaminen, on osa kirkon jumalanpalveluselämää. Niillä on myös tärkeä perhejuhlan merkitys, mutta tulee muistaa mistä lähtökohdista tilaisuuteen valmistaudutaan.
Hautaan siunaaminen on aina kristillinen toimitus ja hengellinen tilaisuus. Yhtenä osana siihen kuuluu uskontunnustus, jota kaikki papit eivät käytä eli se ei ole "pakollinen" osuus. Ilman sitä pappi johdattaa jokatapauksessa tilaisuuden kohti itse siunaustomenpidettä (hiekkaristi), kuten ylläolevassa kommentissa todettiin.
Minä pappina en uskalla arvioida saattoväen uskon määrää saati uskonnollisuutta/uskonnottomuutta. Varsinkin hautajaisissa usko todellakin voi horjua.
Olen myös sitä mieltä, että mikäli kirkollinen hautaansiunaaminen sotii vainajan tai saattoväen vakaumusta vastaan, voi läheisen ihmisen hautaustilanteen hoitaa myös muulla tavalla. Mikään pakkohan kirkollinen siunaus ei ole ja soisinkin enemmän vaihtoehtoja, jos tämä koetaan esimerkiksi sisällön puolesta ongelmaksi.
Antti-pappi- Mutismia kaikille
Saattoväki ei maksa mumisuttajan palkkaa, vaan kirkko.
- cxz
Papittoman vaihtoehdon löydätte täältä
www.pro-seremoniat.fi
eikä vain hautajaisia, vaan myös häitä ja nimiäisiä varten. Siviilihautajaiset ilman pappia on varmaan ainut vaihtoehto tähän!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372584
- 502350
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle492202Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3321912- 1311611
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161485Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71338Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101187- 411095
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661066