Kolmivaihemoottorin nopeuden säätö

Hei onko taajuusmuuttaja ainoa konsti säätää kolmivaihemoottorin nopeutta
189344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Onhan noita erikoiskäytöissä, mutta yleisesti halvin ja järkevin on tuo taajuusmuuntaja. Mihin käyttötarkoitukseen kone tulisi ja mitkä sen tehot on, niin voin suositella oikeaa?

Äänestä
  • Tuloilmapuhaltimen moottori ottaa virtaa 4A käydessä, käynnistyessä noin 12A

    Ilman tuloa pitäisi saada hillittyä, moottorin pyöriessä tulee liikaa ilmaa eikä voi työntää mihinkään, kun pieni vanha halli.

    Äänestä

4A, eli taitaapi olla joku 2,2kW:n kone suunilleen.. Vaconin taajuusmuuntajista on hyviä kokemuksia, että ne on perusvarmoja pelejä. Ja taajuusmuuntajan kanssahan ei enään tule käynnistysvirrassa sitä piikkiä.

Lähtisin liikkeelle tällä:
VACON0010-3L-0005-4-D
Muistaakseni tää vacon 10 oli suht edullinen.

Tai sit Vaconin NXL:n taajuusmuuntajasta.
NXL:n alvillinen hinta on siin 500 eskon hujakoilla, ilman alennuksia.

Äänestä
  • Onko pakko arvailla kun ei ole kuitenkaan mitään hajua asioista, aloittajalla on max 1,5 kW:n moottori. Kyseiseen käyttöön saa taajarin (siis taajuusmuuttajan ei taajuusmuuntajan kuten tuo pöljä kirjoitti) alle 400 euroa.

    Äänestä

Toi vaconin 10 sarjan tamu on siin 300 euron paikkeella.

1Äänestä
  • Suuret kiitokset sinulle täytyy yrittää etsiä netistä noilla tiedoilla

    Äänestä

Halvemmaksi tulee soittaa sähköyhtiöön että pudottaa turbiinin kierroksia, jos minä satun olemaan paikalla niin kyllä tapahtuu.

Äänestä
  • Sepä hyvä, turbaani pyöriikin turhan taajaan.

    Äänestä

3 * 4A * 230V ~ 2,8kW

Äänestä
  • pätee resistiiviselle kuormalle, nytpä olikin induktiivinen kuorma eli kertaa cos fii.
    Noinkin pienillä koneiila se on jopa 0.7, eli hyvinkin mennään alle kahden kilowatin.

    Äänestä

"Onko pakko arvailla kun ei ole kuitenkaan mitään hajua asioista, aloittajalla on max 1,5 kW:n moottori."

3 * 4A * 230V * 0,7 ~ 2,0kW > "max 1,5kW"

Äänestä

1,5 kilowatin tehoinen 3-vaiheoikosulkumoottori 3000...500r/min, nimellisvirta 3,3..4,4A. 1/1 kuorman tehokerroin 0,87...0,70.

Äänestä

oikeestaan voi moottori suurempitehoinenkin olla, koska ei se välttämättä nimelliskuormalla pyöri...

Äänestä
  • Katsoppas puhaltimen arvokilvestä nimellisvirta ja kerro niin kaivelen takavarastosta sulle AAB tai VACONIN muuttajan "sopivaan hintaan"

    Äänestä

  • taaajuuusmuuttaja kirjoitti:

    Katsoppas puhaltimen arvokilvestä nimellisvirta ja kerro niin kaivelen takavarastosta sulle AAB tai VACONIN muuttajan "sopivaan hintaan"

    Hei tuo noin 4A on mitattu arvo ihan tarkkaan pihti näytti 20A asteikolla 3,85A

    Äänestä

Dahlanderin kytkis toimii myös,mut kone täytyy vaihtaa.

Äänestä
  • Todella hyvä oivallus, ei tarvirse kuin vaihtaa kone, neronleimaus todella. Mistäköhän kuulit tuon Dahlanderin koplauksen. Varmaan toimit päivittäin erilaisten moottoreiden parissa ja erilaisilla käynnistysmetodeilla.

    Äänestä

  • voihan taajis kirjoitti:

    Todella hyvä oivallus, ei tarvirse kuin vaihtaa kone, neronleimaus todella. Mistäköhän kuulit tuon Dahlanderin koplauksen. Varmaan toimit päivittäin erilaisten moottoreiden parissa ja erilaisilla käynnistysmetodeilla.

    löytyi ABB ACS 150-03e-05a6-4

    2.2 kw

    Pienikokoinen
    L 70
    K 200
    S 140

    Laita yhteystietosi jos vielä kaipailet säätöä moottorille

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoopo1000 kirjoitti:

Hei onko taajuusmuuttaja ainoa konsti säätää kolmivaihemoottorin nopeutta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu