Eipä ollut asiaa Kepun esiintymisessä eduskunnassa edes siteeksi. Näköjään Kepulla on takki kääntynyt maailmanennätystahtiin heti oppositioon pudottua. Pekkarinen, Kiviniemi ja kumppanit olivat ala-arvoisia esiintymisissään. Tuli mieleen onko järkikulta kokonaan sammunut karsean vaalitappion myötä.
Ei voi ennustaa Kepulle tulevaisuutta tämänkään päivän perusteella. Tai sitten tulevaisuus on siellä 4-5 %:n kannatuksen puolueiden joukossa.
Kepu räksytti pää punaisena eduskunnassa
9
86
Vastaukset
Vaikka pää punaisena räksyttäminen on erittäin typerän näköistä, yllättävän suuriin äänestäjämassoihin se kuitenkin vetoaa. Kaipa sellaisella esiintymisellä on vastaava audiovisuaalinen teho kuin ärsyttävillä mainoksilla. Mitä älyttömämpi ja vihatumpi mainos, sitä paremmin tuote menee kaupaksi. Huonommin menee niillä tuotteilla, joita mainostetaan taiteellisella ja kalliilla maulla. Mainoksista pidetään, mutta viesti hukkuu, eikä tuotteen nimi jää mieleen.
Kepu ei suinkaan ole ensimmäinen eikä tälläkään hetkellä ainoa puolue, joka esiintyy tuosta syystä oppositiossa ala-arvoisesti. Jos vaikka kunniakin menisi, niin voi laskea sen varaan, että maine kasvaa. Ja kannatus voi nousta vain maineella. Loppujen lopuksi kunniaa saa vasta, kun on kuollut tai on muuten historiaa.
Aavistuksen verran kepun kannatus on jo noussutkin sen jälkeen kun eduskuntaesiintymiset syyskuussa alkoivat. Sen sijaan työläishaalarinsa frakkiin vaihtaneiden sosialidemokraattien kannatus on lähtenyt laskuun. Osa demareiden äänestäjistä on mieltynyt Kataisen ja Stubbin tapaan johtaa asioita ja siirtyneet kannattamaan kokoomusta, jonka kannatus on noussut, vaikka se on vastuussa täsmälleen samoista asioista kuin SDP:kin. Ehkä kokoomus näyttäytyy jotenkin aidompanakin puolueena suhteessa eurolinjauksiin ennen ja jälkeen vaalien kuin demarit.
SDP:n johdolla on sama ongelma kuin kepulla ennen vaaleja. Pitäisi välistä päästä räksyttämään pää punaisena, mutta ei uskalleta, koska pelätään kokoomuslaisten loukkaantuvan.- Oikein näit
ja totta puhut. Valitettavasti vain tuppaa oleen niin kuin Pystyyn delannut sinulle sanoo. Keput on vasta vähän aikaan olleet tuollaisia räksyttäjiä, persut paljon kauemmin, ja sillä konstilla kai niiden kannatus on noussut niin suureksi. Tyhmiä me suomalaiset olemme, ainakin liian monet meistä.
- Einari-nari...
Tämä lienee ainoa tapa, jonka kepu osaa. Mari Kiviniemen tyyli on erityisen vastenmielinen kun räksytykseen liittyy äänen nousu falsettiin.
- Michael Moriarty
Taas tällä viikolla Mari Kiviniemi tuuletti äänijänteitään ilman mitään asiallaista asiaa. Kepun tarina on ohi!
- ononåoki
Sinähän siellä lehterillä istuit iso pää punaisena kana-anttila.
- Mari kuulema
saa organismin,kun saa räksyttää
- kepu-kepu
Marin räksytys on siis onanointia... :)
- heh heh
Helpottiko demarin tuska?
Se on tavallaan surullista, mutta toisaalta riemullista tämä KEPUn alennustila, jolle ei loppua näy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171279
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1221153Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä471050- 1381013
- 99853
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten317802Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82714Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49619Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592