Suzuki DT sammuu

Suzuki sammuu herkästi, kun lähtee liikkeelle. Kaukosäätölaitteessahan menee ensin vaihde päälle ja vasta sitten saa annettua kaasua. Tyhjäkäynti on korkea, joten sitä ei viitsi nostaa. Muuten kiihtyy ja liikkuu hyvin. Potkuri on vakio kokoinen. Ajattelin, että olisiko harva? Missä hinnoissa liikkuu mäntäsarja? Vene on terhi 4110. Kuiva sellainen.
9574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Äsken tuossa juuri meni mäntäsarja ohi kun tulin kotiin , kysyn huomenna jos näen.Potkuri on aina hieman harva yleensä 2 tai 3 tai 4 lapaa
Vakiokoon potkureita ei olekaan kuin se joka sinulla on .

Äänestä

Ostavolvo!ja halvalla

Äänestä

Tarkoitin sylintereitä harvana. Potkuria en haluaisi pienemmäksi vaihtaa. Taitaa olla porautus ainoa vaihtoehto jolla saa vääntöä alakierroksille? Volvolla en tee mitään.

Äänestä

Itsellä sama kone, Mikähän olisi nyrkkisääntö kaasuttimen seoksen säätämiseen.

Äänestä

Kannattaa varmaan mitata puristukset ennen poraamista.
Oireet eivät tosin viittaa siihen että kone olisi väljä ja siksi sammuilee.
Vika voi olla yhtä hyvin sytytyksen ennakossa jne...

Äänestä

Milläs sen sytytyksen ennakon saa säädettyä? Tai tarkastettua? Eikö täs ole joku automaattinen juttu? Kone on vuosimallia 2000.

Äänestä

Tyhjäkäyntisuuttimen ilmareikä tukossa.
Irroita venttiili ja aukaise ilmareikä esim terävällä ongen koukulla

Äänestä

Kaasari putsattu, ei vaikutusta. Seosruuvi oli väännetty kiinni edellisen omistajan toimesta. Ruuvailin auki, ei vaikutusta käyntiin. Eli kone käy hyvin, ainut ongelma saada vedessä käyntiin ja päästä liikkeelle. Paljussa käynnistyy hyvin. Kun vauhtiin päästy, liikkuu hyvin. Alakierroksilla vääntö kateissa.

Äänestä

Vika löytyi, männänrenkaat kuluneet. Nyt käy hyvin. Eikä maksanut montaa kymppiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suzuki mään kirjoitti:

Suzuki sammuu herkästi, kun lähtee liikkeelle. Kaukosäätölaitteessahan menee ensin vaihde päälle ja vasta sitten saa annettua kaasua. Tyhjäkäynti on korkea, joten sitä ei viitsi nostaa. Muuten kiihtyy ja liikkuu hyvin. Potkuri on vakio kokoinen. Ajattelin, että olisiko harva? Missä hinnoissa liikkuu mäntäsarja? Vene on terhi 4110. Kuiva sellainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu