Valtio ei hoida vammautuneita rauhanturvaajia

Rauhantuhraaja

Eilen MTV3:n uutiset esittelivät miinaräjähdyksessä vaikeasti vammautuneen ylivääpelin, jonka hoidon kustantaa Aliupseeriliitto.

Aliupseeriliitto nosti esiin vakavan ongelman: valtio ei huolehdi haavoittuneista rauhanturvaajista sitäkään vähää kuin aikoinaan sotainvalideista.

Turvallista matkaa.

17

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfg

      Hävettää olla suomalainen, sama paska-asenne jatkuu, kuin sotien jälkeen. Hyi hitto sentään.

      • Mitä hyötyä?

        Puolustusministerinä oli tuolloin Jyri Häkämies. Nyt on Stefan Wallin. Riittääkö heille, että omalle tilille tulee joka kuukaisi sievoinen summa rahaa (oma palkka).
        Onko jotain muuta saatu aikaan?


    • rikollista meininkiä

      Sotainvalidikeräyksiin en anna rahaa. Niiden tarkoitus on elättää pyörittävää organissatiota ja loput rahat säätiöidään tai pannaan pörssiin. Kuitenkin odottamaan aikoja, kun aika hoitaa sotainvalidit ja päästään pesänjakoon. Kehdataan vielä käyttää sotilaita ( ilmaistyöoimaa) keräyksissä.

    • paskaatouhua

      Ei hoideta myöskään varusmiesaikana vammautuneita !.

    • Fakta juttu..

      Minusta se että rauhanturvaajia ei hoideta on oikein. Sotainvalidit olivat rintamalla pakosta, mutta rauhanturvaajat hakeutuvat sota-auleille omasta tahdosta. Hankkeen riskeihin kuuluu kuoleminen ja/tai vammautuminen. Ja sen tietää jokainen joka sinne lähtee.

    • Reservin kapteeni

      Katsoin MTV:n kympin uutiset, jossa puolustusministeri Stefan Vallin totesi, että rauhanturvaoperaatioissa sattuu vähän onnettomuuksia. Siksi loukkaantuneiden vammojen ja menetysten korvaamismenettelyä ei ole syytä muuttaa. Heillä on siis sama kohtalo kuin talvi- ja jatkosodan veteraaneilla. Suurin osahan sieltäkin tuli hengissä kotiin. Miksi ministeri ei todennut, että ne, joiden loukkaantuminen tehtävissä vie terveyden ja mahdollisuuden siviilityöhon, saavat täyden korvauksen. Heitähän on niin vähän! Tuommoinen ministeri pitää erottaa välittömästi!

      • oma kantani asiaan

        Mutta eikös se Wallin sanonut, että rauhanturvaoperaatioissa tällaiset loukkaantumiset ovat poikkeustapauksia. Tyhmä pitää olla jotta rt-operatiossa loukkaantuu tai ainakin paska stägä.
        Hyvä niiden marginaaisen osan, siis loukkaantuneiden on kuitenkin hoito saada vammaansa ihan yhteiskunnallisessa sairaalassa, ihan kuin muutkin kansalaiset.

        Ei erityiskohtelua mielestäni! Mielestäni Puolustusvoimien tulisi ottaa vakuutukset näille ihmisille -onhan raksallakin timpurilla työterveyshuolto jos astuu naulaan!


    • pöyristynyt6

      Todella törkeää toimintaa! Häpeä Suomen valtio!!!

      Rauhanturvaajat lähtevät tehtävää suorittaessaan töihin. Työ on vaarallista ja vastuullista. Kaikkia sinne ei otetakaan.

      Stefan Vallinin kommentti, että vammautumisia sattuu harvoin ja korvausmenettelyä ei ole syytä muuttaa kuulostaa oudolta, olikohan hän järjissään tuon sanoessaan.

      Maallikkokin ymmärtää että esim. Afganistanin kaltaisessa paikassa voi useita henkilöitä loukkaantua yhtä aikaa. Ajoneuvo voi ajaa miinaan ja vaikeasti vammautuneita voi olla vaikkapa kymmenen. Tai partiointitehtävissä olevia voidaan ampua, tulee kenties vammoja päähän, raajoihin , selkään, hyvinkin vakavia vammoja.

      Mistähän tällainen ihmisten nöyryytys johtuu.. Olisiko syytä vilkuilla lainlaatijiin, päättävissä elimissä oleviin, miten itse voisimme saada muutosta aikaan. Olisiko tosiaan aikaa vaihtaa nämä korkeilla palleilla istujat.

      • sori vain

        Sinne Afganistaniin ei oo kenenkään sotahullun pakko lähtee, eli maksakoot itse harrastuksensa!


    • muutostakehiin

      Mitä vittua siinä valitatte nyhveröt TOIMIKAA !

    • PP

      Hyvä, että tämä asia viimeinkin nousee päivänvaloon. Ja toivottavasti pysyy siellä.

      - Valtiokonttorin ja vakuutuslääketieteen miinakentät -
      Lähetetty marraskuu 15, 2011 kirjoittanut Suomi 2017 - Suomi 2.0

      "Syy-seuraussuhteiden suhteiden todistaminen on tehty työssään vammautuneille ja sairastuneille vaikeaksi. Välttämättä mikään näyttö vammojen syy-seuraussuhteista ei tunnu vakuutuslääkäreille ja – lakimiehille riittävän.."
      http://suomi2017.wordpress.com/2011/11/15/valtiokonttorin-ja-vakuutuslaaketieteen-miinakentat/

    • Kokemusta on

      Näin se menee. Jos edes haaveilee saavansa rahaa, on pakko käydä kaikki oikeusasteet läpi. Prosessiin kuluu minimissään viisi vuotta.

    • älkääs hei tärkeilkö

      Tekeekö täällä suomalainen rauhanturvaaja taas itsestään paskan tärkeen kun joku pösilöjoukko ajaa aamutuupparissa miinaan ja vammautuu? Vittu vakuutukset jokaiselle rauhanturvaajalle vaan, mutta sekin riskien mukaan. Suomalaisilla ei ole niin suuret riskit ainakaan vielä, että olisi odotettavaa että sieltä tulee jalattomia ukkoja. Jos suomalainen haavoittuu, se tulee yleensä pois jätesäkkiin pakattuna ja pakastettuna jalat edellä.

      Yhden loukkaantuneen takia ei kannata lakia olla muuttamassa! Vakuutukset siis kuntoon!

    • X
    • Kruununraakki

      Kannattaa miettiä 16 kertaa, lähteekö kauppaamaan terveyttään rt-reissulle...

      Suomi hoitaa nämä asiat kehnoiten kaikista länsimaista.

    • X
    • sinusippu

      Simputtivat jälleen. Passkan tekivät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      377
      12456
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      265
      5464
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      216
      3964
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      214
      2770
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      17
      2025
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1854
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      930
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      895
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      802
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      756
    Aihe