Valtio ei hoida vammautuneita rauhanturvaajia

Rauhantuhraaja

Eilen MTV3:n uutiset esittelivät miinaräjähdyksessä vaikeasti vammautuneen ylivääpelin, jonka hoidon kustantaa Aliupseeriliitto.

Aliupseeriliitto nosti esiin vakavan ongelman: valtio ei huolehdi haavoittuneista rauhanturvaajista sitäkään vähää kuin aikoinaan sotainvalideista.

Turvallista matkaa.

17

375

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfg

      Hävettää olla suomalainen, sama paska-asenne jatkuu, kuin sotien jälkeen. Hyi hitto sentään.

      • Mitä hyötyä?

        Puolustusministerinä oli tuolloin Jyri Häkämies. Nyt on Stefan Wallin. Riittääkö heille, että omalle tilille tulee joka kuukaisi sievoinen summa rahaa (oma palkka).
        Onko jotain muuta saatu aikaan?


    • rikollista meininkiä

      Sotainvalidikeräyksiin en anna rahaa. Niiden tarkoitus on elättää pyörittävää organissatiota ja loput rahat säätiöidään tai pannaan pörssiin. Kuitenkin odottamaan aikoja, kun aika hoitaa sotainvalidit ja päästään pesänjakoon. Kehdataan vielä käyttää sotilaita ( ilmaistyöoimaa) keräyksissä.

    • paskaatouhua

      Ei hoideta myöskään varusmiesaikana vammautuneita !.

    • Fakta juttu..

      Minusta se että rauhanturvaajia ei hoideta on oikein. Sotainvalidit olivat rintamalla pakosta, mutta rauhanturvaajat hakeutuvat sota-auleille omasta tahdosta. Hankkeen riskeihin kuuluu kuoleminen ja/tai vammautuminen. Ja sen tietää jokainen joka sinne lähtee.

    • Reservin kapteeni

      Katsoin MTV:n kympin uutiset, jossa puolustusministeri Stefan Vallin totesi, että rauhanturvaoperaatioissa sattuu vähän onnettomuuksia. Siksi loukkaantuneiden vammojen ja menetysten korvaamismenettelyä ei ole syytä muuttaa. Heillä on siis sama kohtalo kuin talvi- ja jatkosodan veteraaneilla. Suurin osahan sieltäkin tuli hengissä kotiin. Miksi ministeri ei todennut, että ne, joiden loukkaantuminen tehtävissä vie terveyden ja mahdollisuuden siviilityöhon, saavat täyden korvauksen. Heitähän on niin vähän! Tuommoinen ministeri pitää erottaa välittömästi!

      • oma kantani asiaan

        Mutta eikös se Wallin sanonut, että rauhanturvaoperaatioissa tällaiset loukkaantumiset ovat poikkeustapauksia. Tyhmä pitää olla jotta rt-operatiossa loukkaantuu tai ainakin paska stägä.
        Hyvä niiden marginaaisen osan, siis loukkaantuneiden on kuitenkin hoito saada vammaansa ihan yhteiskunnallisessa sairaalassa, ihan kuin muutkin kansalaiset.

        Ei erityiskohtelua mielestäni! Mielestäni Puolustusvoimien tulisi ottaa vakuutukset näille ihmisille -onhan raksallakin timpurilla työterveyshuolto jos astuu naulaan!


    • pöyristynyt6

      Todella törkeää toimintaa! Häpeä Suomen valtio!!!

      Rauhanturvaajat lähtevät tehtävää suorittaessaan töihin. Työ on vaarallista ja vastuullista. Kaikkia sinne ei otetakaan.

      Stefan Vallinin kommentti, että vammautumisia sattuu harvoin ja korvausmenettelyä ei ole syytä muuttaa kuulostaa oudolta, olikohan hän järjissään tuon sanoessaan.

      Maallikkokin ymmärtää että esim. Afganistanin kaltaisessa paikassa voi useita henkilöitä loukkaantua yhtä aikaa. Ajoneuvo voi ajaa miinaan ja vaikeasti vammautuneita voi olla vaikkapa kymmenen. Tai partiointitehtävissä olevia voidaan ampua, tulee kenties vammoja päähän, raajoihin , selkään, hyvinkin vakavia vammoja.

      Mistähän tällainen ihmisten nöyryytys johtuu.. Olisiko syytä vilkuilla lainlaatijiin, päättävissä elimissä oleviin, miten itse voisimme saada muutosta aikaan. Olisiko tosiaan aikaa vaihtaa nämä korkeilla palleilla istujat.

      • sori vain

        Sinne Afganistaniin ei oo kenenkään sotahullun pakko lähtee, eli maksakoot itse harrastuksensa!


    • muutostakehiin

      Mitä vittua siinä valitatte nyhveröt TOIMIKAA !

    • PP

      Hyvä, että tämä asia viimeinkin nousee päivänvaloon. Ja toivottavasti pysyy siellä.

      - Valtiokonttorin ja vakuutuslääketieteen miinakentät -
      Lähetetty marraskuu 15, 2011 kirjoittanut Suomi 2017 - Suomi 2.0

      "Syy-seuraussuhteiden suhteiden todistaminen on tehty työssään vammautuneille ja sairastuneille vaikeaksi. Välttämättä mikään näyttö vammojen syy-seuraussuhteista ei tunnu vakuutuslääkäreille ja – lakimiehille riittävän.."
      http://suomi2017.wordpress.com/2011/11/15/valtiokonttorin-ja-vakuutuslaaketieteen-miinakentat/

    • Kokemusta on

      Näin se menee. Jos edes haaveilee saavansa rahaa, on pakko käydä kaikki oikeusasteet läpi. Prosessiin kuluu minimissään viisi vuotta.

    • älkääs hei tärkeilkö

      Tekeekö täällä suomalainen rauhanturvaaja taas itsestään paskan tärkeen kun joku pösilöjoukko ajaa aamutuupparissa miinaan ja vammautuu? Vittu vakuutukset jokaiselle rauhanturvaajalle vaan, mutta sekin riskien mukaan. Suomalaisilla ei ole niin suuret riskit ainakaan vielä, että olisi odotettavaa että sieltä tulee jalattomia ukkoja. Jos suomalainen haavoittuu, se tulee yleensä pois jätesäkkiin pakattuna ja pakastettuna jalat edellä.

      Yhden loukkaantuneen takia ei kannata lakia olla muuttamassa! Vakuutukset siis kuntoon!

    • X
    • Kruununraakki

      Kannattaa miettiä 16 kertaa, lähteekö kauppaamaan terveyttään rt-reissulle...

      Suomi hoitaa nämä asiat kehnoiten kaikista länsimaista.

    • X
    • sinusippu

      Simputtivat jälleen. Passkan tekivät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      965
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      513
      831
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      791
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      568
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe