MITÄ VÄYRYNEN...

...sanoi, ehkä ennusti tai totesi, kun LIPPONEN ja NIINISTÖ Suomea ajoivat Suomea Euromaaksi:



”Jos Emu toteutuu, siinä ovat näillä näkymin mukana myös Välimeren maat, jolloin eurosta tulee heikko ja epävakaa valuutta. Silloin Suomessa voi hyvinkin herätä kysymys, miksi meidän pitäisi olla mukana järjestelmässä, joka tuottaa vain häiriöitä: nostaa korkoja ja aiheuttaa muita ongelmia. .»
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Väyrynen sen tiesi

Äänestä

Niin. Väyrynen sanoi noin. Saattaa olla, että ottaa sanomisensa esiin vaalikampanjassa. Se on kylmää kyytiä silloin Lipposelle joka taas oli EU:n ja EMU:n laajentamisen vankkumaton kannattaja.

Lipponen saa jo nyt tuta tekemisensä, viides sija presidenttigallupissa osoittaa mitä kansa ajattelee,

Äänestä
  • Ihan sama mitä kukin sanoo. Kansa on jo aikoja sitten valinnut ja se on ja tulee olemaan Niinistö. Olen varma, että Niinistö pitää paikkansa. Näköjään ( myös olen kuullut) paljon nuoria kannattaa Niinistöä. Osa kyllä Haavistoa ja Evaa..

    Soini tulee pitämään kakkossijansa. Paavoja on sitten kolme ja kukin saa äänistä rippeitä...

    Äänestä

  • tulos on selvä kirjoitti:

    Ihan sama mitä kukin sanoo. Kansa on jo aikoja sitten valinnut ja se on ja tulee olemaan Niinistö. Olen varma, että Niinistö pitää paikkansa. Näköjään ( myös olen kuullut) paljon nuoria kannattaa Niinistöä. Osa kyllä Haavistoa ja Evaa..

    Soini tulee pitämään kakkossijansa. Paavoja on sitten kolme ja kukin saa äänistä rippeitä...

    Ja höpö höpö. Alkukarsinnoissa valitaan Paavoista paras ja se on Väyrynen joka etenee kakkoskierrokselle.
    Loppuottelussa Niinistö/ Väyrynen todetaan kamreerin kyvyt vähäisiksi ja kansa valitsee Väyrysen.
    Kukapa se natottaja eurottaja Niinistöä enään uskoo kun se on junaillut Suomen tähän eurovelka kurjimukseen.

    Äänestä

Näihän siinä kävi. viiden vuoden päästä ei ole enään nykyistä euroa, ainoastaan sen ydinalue.Suomen ei kannattaisi rimpuilla väkisin tässä ydineurossa vaan irrottautua siitä tavalla tai toisella.
Euroon siirtyminen toi monelle valtiolle velkaorjuuden.Kataisen Urpilaisen hallitus on viemässä myös Suomea siihen.

Äänestä

On se ihmemies tuo Väyrynen kun tuonki asian tiesi jo 15 vuotta sitten.
Väyrynen on mies joka näkee tulevaisuuteen. Taisi olla ensimmäinen Suomessa joka ymmärsi rahaunionin "rupuvaltioiden" kanssa mahdottomaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niin se vaan sanoi kirjoitti:

...sanoi, ehkä ennusti tai totesi, kun LIPPONEN ja NIINISTÖ Suomea ajoivat Suomea Euromaaksi:



”Jos Emu toteutuu, siinä ovat näillä näkymin mukana myös Välimeren maat, jolloin eurosta tulee heikko ja epävakaa valuutta. Silloin Suomessa voi hyvinkin herätä kysymys, miksi meidän pitäisi olla mukana järjestelmässä, joka tuottaa vain häiriöitä: nostaa korkoja ja aiheuttaa muita ongelmia. .»

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu