Kaskentien puutalot

Olipa hienoa lukea tänään Turun Sanomista, että Kaskentien puutalot tullaan säilyttämään :) Asun itse kyseisissä taloissa, ja viihdyn täällä, enkä ole pois muuttamassa. Ja olisihan se muutenkin ollut aika järkyttävä päätös purkaa vanhat, mutta hyvässä kunnossa olevat puutalot, ja rakentaa paikalle moderneja korkeita kerrostaloja. TS:n uutista oli mukava lukea aamulla (vaikka juttu tosiaan sisälsikin asiavirheitä..??), kiva kun voi jatkossakin asua kotona.
191230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Niinpä, hyvä, ettei kaikkea vanhaa, mutta hyväkuntoista ja käytössä olevaa poisteta Turun katukuvasta.

Äänestä
  • joo hyvä kuntoiset vois säilyttää mut noi paskat ei muuta kuin nurin,ei uusi seinämaali tee noista hyvä kuntoisia.

    Äänestä

Tarkoittikohan edellisen viestin kirjoittaja juuri näitä Kaskentien puutaloja? On totta, että taloihin tehtiin 2010 julkisivuremontti, mikä piristi ulkoista ilmettä, koska viimeisestä maalauksesta oli aikaa. Mutta nämä asunnot ovat ihan hyvässä kunnossa myös sisältä, itse asiassa huomattavasti paremmassa kunnossa kuin monet uudemmat kerrostaloasunnot, joissa olen käynyt.

Äänestä

1960-2000-luvun talothan ne lahoaa ja homehtuu käsiin.

Äänestä

Kaskentien puutalot? Nyt kyllä puhutaan kahdesta eri taloryhmästä. Kaskenkadun kahta kahta eri puutalokorttelia ei pelasta enää mikään. Mistähän taloista te sitten puhutte?

Näpit irti meidän bisneksestä!

Äänestä
  • Puhe on nimenomaan KaskenTIEN puutaloista, eli niistä vaalean vihreistä kaksikerroksista puutaloista, joita on jäljellä 3 kpl Kaskentien varrella (taloja oli aikaisemmin enemmän, mutta ne on purettu). KaskenKADUN puutaloista voidaan puhua sitten erikseen.

    Äänestä

Umpikaavaiset, kadunsuuntaise talot voivat olla pitkäänkin. Jos puhutaan niistä katuun nähden viistosti tehdyistä taloista, en povaa kovin pitkää ikää. Kaupunkirakennetta tulee tiivistää luonnollisella tavalla, joten kaikella on aikansa. Toki lähempää keskustaa riittää rakentamista vielä vuosiksi.

Siinä abolainen on oikeassa, että talot voivat sinänsä olla terveitä. Huonokuntoisinta rakennuskantaamme on 1960-luvulla ja sen jälkeen rakennettu. Lopulta vain parhaat ja käyttötarkoitukseensa sopivimmat rakennukset jäävät jäljelle. Turun erityinen ongelma on, että suuri osa sinänsä hyvistä rakennuksista on huonosti perustettu, joten pieniä kivitaloja jää lopulta lähinnä kukkuloille.

Se mikä minua ilahduttaa on Portsa. Alue on eheä, kaupunkimainen ja elinvoimainen. Uutta kaavoitettaessa, mm. aikanaan lähiöitä purettaessa, voi siitä ottaa mallia. On Suomessakin osattu tehdä townhouseja, vaikka taito on unohtunut.

Äänestä

Nykyrakentajat lobbaavat tiivistämistä kaikin keinoin. Se on helppoa - niinkuin edelläolevista mielipiteistäkin näkee - ihmiset ovat omaksuneet "kestävän kehityksen vaatimukset"!?

Kummallisin piirre tiivistämisessä on ns. umpikortteliaate. Ihannoidaan vanhojan eurooppalaisten kaupunkien säännöllisiä "umpikortteleita", mihin vedoten manataan, aikanaan avaraan ja valoisaan kaupunkikuvaan vannoneet asuinkortteleiden suunnittelijat maan rakoon. Unhodetaan sanoa, että nämä vanhat viihtyisät umikorrteliot muodostuivat kolem- nelhjäökerrokaisista rakennuksista - ei yhdeksä- kymmenen. Tahallaan unohdetaan myös avoimen rakennustavan tarkoitus: kun rakennettiin muuta ympäristöä tehokkammin ja korkeampia taloja, vastapainoksi kortteleihin jätettiin juuri avoimuutta, avaruutta, valoa ja näköaloja eri suuntiin. Nyt siis kaupunkirakenteen tiivistäjät hauavat moninkertaistaa rakentanmisen tehokkuuden umpioimalla nämä jo kertaalleen tehokkasti rakennetut korttelit kahdeksankerroksisin muurein ja muodostamalla kuilumaisia pimeitä betonipihoja, joiden alla sitten, aikaisempaan elämäntapaan verraten, moninkertainen määrä autoja säilötään. Mihin unohtui asukas? Mihin unohtuivat viherpihat? Tehoajattelun jalkoihin.

Äänestä
  • kuusi kerrosta tiivis umpi kortteli joka kahdeksas katu leveä = vanha Berliinin rakennusjärjestys

    Tuolla reseptillä tiedetään syntyvän viihtyisää kaupunkitilaa.

    Äänestä

Vielä lisäyksenä, että Kaskentien puutalojen vieressä on ihana niittyalue, joka on jo kaavoitettu täyteen rivitaloa ja kerrostaloa, että kyllä siinä sitä uudisrakentamista sitten tulee. Asun Kaskentien puutaloissa, ja olen ollut todella tyytyväinen asuntooni. Jokaisesta asunnosta löytyy takka, mutta eipä sitä ole paljon tullut käytettyä, koska asunto on talvellakin ihanan lämmin muutenkin (verrokkina: olen asunut Turussa monissa eri kerrostaloissa, joissa on tosiaan täytynyt palella talvisin, kun kaikki lämpö katoaa harakoille, ja sähkölaskut nousevat..), ehkä silloin 30-luvulla vaan rakennettiin eri tavalla?

Puolustan talojen säilytystä myös siksi, että nyt kun asunnot ovat TVT:n asuntojen alaisuudessa niin vuokrien nousukaan ei ole ollut ihan niin järjetöntä kuin mitä se yksityisellä puolella on. Mielestäni Turussa tulisi pysyä myös näitä kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja, jotta me matalapalkka-alalla töissä käyvät voitaisia asua ja elää jossain kohtuuhinnalla. Kyseisten puutalojen tilalle on kaavailu 8-kerroksia kerrostaloja, tällaisten rakentaminen ei liene ilmaista puuhaa, joten eiköhän näidenkin uusien asuntojen vuokrat nouisisi pilviin..

Äänestä

onko oikein, että suojelluissa puutaloissa saadaan asua vain nimellisellä vuokralla?

Äänestä

Mitä tarkoitat nimellisellä vuokralla?? Vuokra Kaskentien puutaloissa on 380 e/kk.

Äänestä
  • niin isoista asunnoista!

    Äänestä

  • Tosi halpa kirjoitti:

    niin isoista asunnoista!

    Suotta olet "Tosi halpa" kateellinen. Antaa toisten asua vanhoissa taloissa, jos niin haluavat.

    Happamia, sanoi kettu...

    Äänestä

Asunnot on 38 neliötä... Isoista asunnoista?

Äänestä

Edelleenkin puolustan kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja Turkuun. Se miksi kyseisten asuntojen vuokra on "vain" 380 e/kk johtuu siitä, että talot on tosiaan 30-40-luvun taitteessa rakennettuja asuntoja, jotka eivät ole uudenverosia, mutta silti hyvinkin asuinkelpoisia. Uudempien talojen kohdalla, ja varsinkin lähempänä keskustaa, vuokrataso on varmasti korkeampi.

Äänestä

Veronmaksajat maksaaa puolestasi!?

Äänestä
  • 380 € asunnosta keskustassa, kuka niin halvalla vuokraa ?

    Äänestä

Ei kun kohtuullinen tuotto, ei sitä veronmaksajat subventoi. Sehän pitäisi kaupungin asuntojen idea ollakin, ettei kiinteistöliikelaitoksen tarvitse repiä markkinatuottoa asunnoista.

Puutalo Kaskentiellä siis melkein siellä Ilpoisten nurkilla ei keskustassa.

Yksityiset vuokranantajathan ovat ahneita, pitää tulla kunnon tuotto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaskentie kirjoitti:

Olipa hienoa lukea tänään Turun Sanomista, että Kaskentien puutalot tullaan säilyttämään :) Asun itse kyseisissä taloissa, ja viihdyn täällä, enkä ole pois muuttamassa. Ja olisihan se muutenkin ollut aika järkyttävä päätös purkaa vanhat, mutta hyvässä kunnossa olevat puutalot, ja rakentaa paikalle moderneja korkeita kerrostaloja. TS:n uutista oli mukava lukea aamulla (vaikka juttu tosiaan sisälsikin asiavirheitä..??), kiva kun voi jatkossakin asua kotona.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu