A6 Avant 2.0 TFSI vai A4 Avant 2.0 TFSI Quattro?

Audi vai Audi?

Hei!

Vanha ja vaihtelevasti palvellut sotaratsumme -97 a4 Avant 1.8t koneella on joutumassa kiertoon.

Tilalle ollaan katseltu uudempaa Audia. Vaihtoehdot on nyt rajattu -08 A6 2.0 TFSI-koneella ja samankokoisella koneella olevaan nelikko a4:seen vuodelta -05. Molemmat tuntuvat koelenkillä hyvältä, kuutosella ajettu n. 160 tkm ja nelosella n.110 tkm.

Koska molemmat tuntuvat tietysti paremmilta kuin tuo vanha kysynkin nyt raadilta, kumpi on huolettomampi pitää? Itse osaan tietysti puntaroida nelivedon, tilojen, tehojen ym. varusteiden erojen välillä. Mutta onko noissa mainituissa jotakin sellaista vikaa / ominaisuutta, joka kannattaisi ottaa huomioon? Välirahat ovat lähellä toisiaan, huollot molemmissa ok. Mitä tässä nyt pitäisi tehdä?

Kiitos asiallisista vastauksista

2

234

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähäniinjanäin

      Minulla oli -06 A6 2.0 TFSI Multitronic seuraavilla vioilla (alle 60 tkm ja alle 3 v vanha):
      - Multitronic uusiksi pienen nykimisen seurauksena (1500 - 2000 rpm välissä), 8 te
      - Sytytyspuolat vikaantui yksitellen, auto hinurin päälle ja korjaamoon useamman kerran
      - Konepellin ja tuulilasin välistä valunut vesi jäi konehuoneeseen lillumaan. Sähköt pimeni, auto taas hinurin päällä korjaamoon
      - Tuulilasin pyyhkimet jämähti paikoilleen, kuulemma virheellinen materiaali
      - Moottori vei öljyä huomattavasti 10 tkm ajalla, öljyä sai lisäillä
      - Etc.

      Auto ei sitten ehtinyt itselläni kolmen vuoden ikään ja samalla merkki vaihtui toiseen Saksalaiseen jonka kanssa ei ole ollut huolen häivää. Älä usko niitä A6 katsastustilastoja mitä itse aikoinaan katselin autoa valitessani. Nyt tiedän kantapään kautta mitä "Teknistä etumatkaa" todella tarkoittaa.

      A6 oli ihan ok ajella, silloin kun sillä pystyi ajella, jos tykkää isommasta autosta. Ei auto mitenkään säväytä.

    • a6 3,0 tdi.

      maku asia, nuo autot ovat niin samanlaiset jos ei tiloja arvostella.

      Minä ostaisin a4:sen, perustelut 50 Tkm vähemmän ajettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      485
      739
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      721
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      556
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe