Naisviha mm. sos. ja terv.alalla

Ei naiset yksin...

Olen ollut vaikka minkälaisissa työpaikoissa ja työpaikkakiusaamistakin on osakseni tullut.

On silti ikävää että aina toistellaan ja hoetaan "naisvaltaisten" työpaikkojen kauheutta.

Itse olen pariin kertaan kokenut homoesimiehen vihaa ja savustamista, potkujakin on annettu ihan pärstäkertoimen perusteella. OIen itse nainen ja työpaikoilla olen taitojeni mukaan tehnyt työt ja yrittänyt tulla toimeen porukan kanssa. Mutta en ole halunnut alkaa lähemmin tutustumaan työtovereihin kun yleensä liiasta avautumisesta ei seuraa hyvää.

Jos naisvaltaiseen työpaikkaan tulee joku mies - niin sitä ihastellaan ja voivotellaan miten ihanaa on kun joku MIES on tullut tähän työpaikkaan ja voi että kun joku MIES on alkanut tällaisia töitä tekemään! Sitten tätä miestä joku alkaa paapoa ja nostaa jalustalle ja MIES on kuin kukkona tunkiolla.

Miesvaltaisilla työpaikoilla on myös omat koukeronsa ja kiusaamisensa, ehkä kiusaamistyyli on vähän erilainen kuin naisilla mutta ei miehetkään mitään puhtaita pulmusia ole.

Asiasta toiseen... Onkohan miehinen tapa vaan pistää välit poikki ja lopettaa yhteydenpito tykkänään. Kävi mielessäni kun luin jostakin uutispalstoilta miten Petelius ja Kalliala ovat pitäneet mykkäkoulua kymmenen vuotta ja Hallikainen ja Koivusalo vissiin parikymmentä vuotta ja toinen osapuoli odottaa puhelinsoittoa jota ei koskaan tule.

Itselleni on vuosien saatossa pari miespuolista järkännyt yllätyspotkut joiden syytäkään en ole saanut selville eikä mitään keskustelumahdollisuutta ole ollut. Enkä tiedä näille tyypeille pahaa tehneeni - tuskin puhuneenikaan mitään kovin ihmeellistä. Onko miehinen tyyli ratkaista asioita se puhumaton tyyli - MINÄ SAAN TEHDÄ NÄIN EIKÄ MINUN TARVITSE SELITTÄÄ KENELLEKÄÄN MITÄÄN!

Ja kyllä valehtelu ja pahanpuhuminen onnistuu myös miehiltä - mutta itsehän he eivät sitä myönnä vaan laittavat sen aina omasta mielestään jonkun naisen puheiksi mitä itse ovat ihan yhtälailla olleet juorua levittämässä.

0

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sun ja kaivattusi

        ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
        Ikävä
        88
        1557
      2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

        Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
        Hyrynsalmi
        11
        1435
      3. Kai sä näät

        Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
        Ikävä
        98
        1380
      4. Katsotko mieluiten

        Kaivatussasi mitä?
        Ikävä
        69
        1250
      5. Mikä on ollut

        Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
        Ikävä
        116
        1140
      6. Tämän hetken

        Terveiset kaivatullesi ⬇️
        Ikävä
        90
        1086
      7. Vieläkö sä toivot

        Meidän välille jotain?
        Ikävä
        69
        961
      8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

        Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
        Maailman menoa
        256
        948
      9. Voi Rakas siellä

        Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
        Tunteet
        18
        915
      10. Pidätkö kaivatustasi

        Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
        Ikävä
        36
        882
      Aihe