Olutopas nöösipoikien ylläpitämä?

ewwk

Ihmettelin miks tuolla sivulla ei uskalleta puhua asiaa. Eli paremman oluen tilaamisesta Online-shopeista ei monikaan aukaise suutaan puhumattakaan että sille olisi oma alue, ei. Mutta selvisi kun googlasin sattumalta heidän käyttöehtonsa:

http://olutopas.info/kayttajasopimus.php

Hui kauheeta jos tullin virkamiehet soluttautuisi, ylläpito ei pystyisi kunnolla nukkumaankaan !

Onko virkamiespelko tosissaan yhä noin syvällä joissakin ?

3

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ms Beer

      En usko, että virkamieskammo tai pelko olisi syynä - tarkoitus on jakaa tietoa oluesta ei luoda myynti tai markkinointikanavia.
      Jokainen uskoo mitä haluaa. Jos virkamiehen tulkinnat asiasta kiinnostavat, Valvira auttaa tässä asiassa.

      Minusta olutopas ajaa asiansa aivan hyvin ilman kaupitteluakin. Eiköhän netistä löydy tarvittavat kanavat tilaamiseen ilman olutopastakin.

      • ewwk

        Lue tarkemmin, kohta 2.3. siinä se on varoitettu: "...mikäli Tulli tai muu viranomaistaho kiinnostuu..."
        Ja tiedoksi että Valvira on jokseenkin harmaapäinen virkamiessakki joka ei mitään auta päinvastoin.
        Olutoppaan Foorumilla on kuitenkin oma thread aiheelle: Alkoholipolitiikka. Mihis tätä sitten tarvitaan jos vain oluesta on puhe?

        Ja vielä, netistä löytyy toki kanavat tilaamisen kuten totesit, mutta kestää aikansa löytää käyttökelpoiset shopit.
        Vertaa Viini Web- sivustoa missä puhutaan suoraan siitä mistä laatua voi tilata kun Suomesta ei löydy vaativalle:
        http://www.viiniweb.net/keskustelu.php?select_subject=1&select_thread=1236&page=0

        Hämmästyttää että tosiaan viinisivulla onkin äijät ja olutsivuilla neidit (ms...)


    • Vana sapaaksi

      Allaoleva kyseiseltä sivustolta käyttäjäsopimuksesta:

      "Ymmärrät, että alkoholin tilaaminen Internetin kautta Suomeen on (tätä kirjoittaessa) tyypillisissä tapauksissa tulkittava laittomaksi, ja oluiden nettitilauksista keskustelu julkisilla keskustelualueilla on tämän vuoksi kielletty."

      Kuitenkaan sitä ei ollut "tätä kirjoitettaessa" päivätty, heitä lainatakseni. Ja kuten tiedämme, nyt (2011) on alkoholin ostaminen etänä esim. muista EU-maista sallittua, kunhan asettaa tullille vakuudeksi veroja,maksuja,jne. vastaavan summan ennen tavaran lähetystä Suomeen.

      Jokainen voi toki perustaa itse oman keskustelufooruminsa ja tehdä haluamansa säännöt, muitta virheellistä tietoa lainsäädännöstä niissä ei silti kannata levittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1632
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      859
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      829
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      36
      749
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      699
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      663
    Aihe