ongelma on seuraavanlainen että ujo pissa on mennyt nyt 2 viimeisen viikon aikana pahaksi vaivaksi. en saa pissattua kotona melkein ollenkaan jos täällä on henkilöitä, joten joudun menemään joskus ulos pissalle, noloa:/ koulussa tulee silloin kun vessassa ei ole ristin sielua. yleensä joudun pissaamaan istualtani koska seisaaltaan tulee harvoin, olen siis 18 vuotias mies ja vaivani alkoi 12 vuotiaana. tuntuu että elämä pyörii nykyään pelkästään tämän asian murehtemisessa ja joka ei todellakaan helpota tilannetta. kerroin tästä vaivasta vanhemmille vasta eilen, he eivät olleet kuulleetkaan sanasta ujo pissa ja iskä ihmetteli miten en saa vessassa pissaa tulemaan. ainut vaihtoehto taitaa olla terapeutille meno ja vanhemmat olivat saman linjan kannalla että asia pitää hoitaa. onko tähän vaivaan olemassa lääkkeitä?olen yrittänyt rentoutua vessassa aina parhaimpani mukaan mutta se ei vaan onnistu ja melkein aina pitää pinnistää kuin olisi ulostamassa.
ujo pissa käsistä
toivo_mennyttä
91139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Heippa. Tilanne on erittäin tuttu ja kiusallinen, minä olen nainen. Minulla oli nuorena ihan sama juttu, kun ei irronnut niin ei. Oli tosi vaikeeta. Kun menin miesystäväni luo ja aioin olla siellä yötäkin niin pissa ei lähtenyt, laitoin vessassa vesihanan valumaan ja yskin ja tein kaikkea mutta mikään ei auttanut. En tiedä voiko terapeutti auttaa? Jos yrittäisit siellä wc.ssä keskittyä johonkin muuhun, esim ajattelet jotain muuta kun sitä että irtooko pissa? Tai sitten vain yrität käydä pissalla aina silloin kun muita ei ole paikalla, vaikeetahan se tietysti on mutta niin minä vain tein kun ei ollut muuta mahdollisuutta? Vanhetessasi se menee ohi, voin terapeuttina sen sinulle kertoa, ei ne terapeutit muuta tee kun puhuvat, en usko että meistä on paljon apua, uusia aikoja, jatkuvaa käyntiä, tuskin loppujen lopuksi muuta apua? Itse olet itsesi terapeutti. Kerro mitä haluaisit tietää?
Olen kuullut myös tällaisen jutun eräältä nuorelta että hän ottaa vessapaperia ja painaa sillä "peräreikää" ja ponnistaa niin pissa irtoaa hyvin...
Sen haluaisin tietää onko olemassa mitään rentouttavia lääkkeitä? Tiedän että sellaisiin kyllä voi jäädä koukkuun. Kävin itse asiassa terveyskeskuksessa ja sain ajan lääkärille kun valitin että tämä haittaa jokapäiväistä elämää. Pissa näyte piti antaa jotta voidaan sulkea tulehduksien mahdollisuus. lääkäri kokeili eturauhasen ja kokeili rakon kokoa. Sanoi että katsoo jos asiaan on olemassa pissaamista helpottavia lääkkeitä joita yleensä määrätään 50 vuotiaille, noloa.
Ei se mitään noloa ole vaan vaikeeta sinulle! On kyllä lääkkeitä mutta vain reseptillä koska ne on yleensä eturauhasvaivoja sairastaville miehille. Olen kuitenkin vieläkin sitä mieltä ettet tarvitse lääkkeitä vain ajattelutapaasi, voin olla väärässäkin? Sinä ajattelet asiaa liikaa niin se vain pahentaa tilannetta, siis sun pitäis oppia ettet ajattele sitä että kun nyt menen vessaan niin ei taas irtoo pissa, sinä niin kun valmiiksi jo teet sen vaikeeksi ajattelullasi? Otatko koskaan alkoholia, jos otat niin irtooko silloin, siis oletko rennompi? Yritä nyt vain käydä vessassa aina kun on mahdollista silloin kun muita ei ole lähettyvillä. Anteeksi, tämä on vaikeeta näin kirjoitettuna neuvoa antaa, pitäis olla vuoropuhelua niin osais paremmin antaa neuvoja. Oletan että sinulla menee tämä ohi aika pian, ikääsi ajatellen, ainakin toivon niin?!
Ymmärrän sinua tässä asiassa enemmän kun kukaan voi toisen ongelmasta ymmärtää koska olen kokenut saman asian itse ja tiedän miten vaikeeta se on!!!
Oletko löytänyt apua tilanteesesi?
en saanutkaan apua lääkäriltä, saan vaivaan apua vasta ensvuoden puolella tammikuussa. ostin luontaistuote kaupasta tapletteja jotka muka pitäis rentouttaa, mutta saapa nähdä. en ole viellä kokeillut. olet myös oikeassa että mitä enemmän pissaamista ajattelen sitä hankalampaa se on, joten yritän olla ajattelematta sitä. olen myös hoksannut että nykyään pissattaa usemannin koska ajattelen asiaa. joten joudun kouluttamaan rakkoa uudelleen pidättämään pidempään. ennen pystyin pidättämään jopa yli 15 tuntia. nykyään vain 4-5
Miten ihmeessä kestit 15 tuntia, aika moinen suoritus? Luontaistuotteet ei auta, se on heille vain rahastusta ja tämä on totuus. Yritä vain käydä pissalla aina silloin kun muita ei ole lähettyvillä. Tämä menee ohi ajan kanssa aivan varmasti. Tämä kuuluu tiettyyn ikään toisille nuorille ja hetken päästä huomaat että kun et ajattele asiaa niin hyvin menee!? Tsemppiä
Vaik tää keskustelu on jo hieman vanhempi,toivon omasta kokemuksestani hahuomioistani olevan apua jollekulle assiista kärsivälle.
Syy koko ongelmaan on kasvatuksesta,ja nimenomaan äidin puolelta.Normaaleista elintoiminnoista on onnistuttu tekemään varhaislapsuudesta lähtien mystisiä ja salattavia asioita ja lapselta yleensäkin salataan liian paljon aivan arkisia asioita.
Omalla kohdallani oli aivan samoin,mutta miut pelasti sattuman oikku ja aloin uhmata vanhempieni neuvoja,enkä ole katunut sitä hetkeäkään.Empä ole kertaakaan joutunut naurunalaiseksi sen jälkeen,kun aloin toimia oman pään mukaan,enkä niin,kuin vanhempani neuvoivat.
Ottakaapa te,jotka asiasta kärsitte,itseänne niskasta kiinni ja ajatelkaa luonnolliset tarpeet realistisesti ja unohtakaa saamanne kasvatus.