Saunalahden nettitakku

kyllä taas tahmoo.
13426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kyllä se vaan tahmo niin se Nettitakku, että meiltä se lähti niin sypäkästi ettei kerinny kissaa sanoa. Sillä takulla ei tarvi sen pitempään hermoja raastella. Sitten ne vielä kehtaa Laamanaattorilla sanoa, että ei oo mittään vikkoo! Kannattas aatella myyvessään, että ei verkot kestä!

Äänestä

http://speedtest.ppo.fi/ Mittaa tällä nopeus ja laita ne ylös kelloaikoineen ja päivä tee muutama mittaus ja lähetä saunalahdelle.

Aina tulee häikkää mastoihin . Ne tarvii buutauksen silloin tällöin

Äänestä

Onhan tässä huasteltu Saunalahden teknisen tuen kanssa toista vuotta. Erinäinen määrä sähköposteja tullut kirjoiteltua. Kertoivat viimeisimmässä vastauksessa...

"...Kuitenkin lähin tukiasema on edelleen vanhalla tekniikalla ja ruuhka-aikoina todella tukkoinen. Nämä molemmat aiheuttavat verkon hitautta ja vakaudettomuutta. Parannusta ongelmaan on tulossa tämän vuoden puolella. Arvioitu tekniikan vaihto uuteen tapahtuu lokakuussa. " ja mailin lopuksi vielä hyvitteli...
"Hyvitän Teidän seuraavalta laskusta 30e"

Jotain siinä tapahtui loka/marraskuussa, kun virkistyi hieman. Mutta painotan sanaa hieman. Nopeuden vaihtelu on vieläkin todella suuri, kun vertaa esim aamu 6 ja ilta 18 aikoja. Aamulla toimii kiitettävällä nopeudella. lllasta en sano mitään.

Jotenkin vaan pitäisi saada rehellisyyttä peliin palveluntarjoajien osalta. Toivottavasti viestintäviraston kannanotto tuo muutosta muuhunkin, kun markkinointiin.

http://www.iltalehti.fi/digi/2011110114677977_du.shtml

Laaman kulkemista ihmetellään vielä määräaikaisesti 8 kk 4 pv 6 tuntia ja 2 minuuttia. Päätös on jo tehty, sitten jotain muuta.

Äänestä
  • mene googleen ja etsi ilmainen tietokoneen puhdistus, aja se läpi kestää 2-4min. niitä on useita, valitse eniten käytetty. Virkistyy varmasti, mulla taas kone etsii saunalahden asemaksi savonlinnan, mutta toimii tosi hyvin, vaikka onkin perusjuttu.

    Äänestä

ccleaner on hyvä poistaa aikapaljon.Mutta paras on RegGenie . Lataat ilmaisversion koneelle ja torenntilla sellanen missä on lisenssi nro mukana . Sitten vaan etit sen torent lisurin ja laitatsen siihen eka versioon. Varo joidenkin torenttien mukana tulee örkkejä siksi käytä vain lis. nrota

Minun koneelta poisti eka ajulla yli 700 error tiedostoo.
Virust ja palot. kannataa laitta hyvät
F-securen ostin prismasta sain extra vuoden ja voi asentaa kolmelle koneelle. On pysyny suht puhtaana joku yrittää mutta secure estää

Äänestä

Soneran takku on mulla ja samaa sanoivat,kun takkusi uudessa koneessa jo 1,5v sitten.Että tungosta on,oli joku myyntikampanja,kympillä kuukausi.Eli kun tuo 2v.umpeutuu niin pitäis miettiä mitä tilalle vai entiselläkö jatkaa.Onko kellään kokemusta DNA:n tikuista?

Äänestä

Niin 3g verkossahan on ihan helppo valita mistä ip-osoitteen saa. Savonlinnasta saa Seurahuoneelta varmaan seuraa ainakin (en tiedä kyllä onko Savonlinnassa seurahuonetta, joku voi kertoa). Siivoaako tuo CC cleaner myös naapurin mummot pois 3G verkosta ruuhka-aikaan? Kuinkahan se ois jos ajas ton wnap reitittimen firmiksen ensin CC cleanerilla, niin siitä tulis varmaan laaman nopee? Toki tietokoneessa tietoturva pitää olla ajantasalla, mutta tähän 3G verkon ruuhka-aikoihin siitä tuskin apua löytyy. Sitähän siellä ensimmäiseksi Saunalahden tuessakin syytellään. Siis Asiakkaan laitteita ja niiden toimimattomuutta. Hyviä arvauksia heitetään, että milloin on liian pitkä välikaapeli ja milloin liian lyhyt pinna.

Taikasanat "Fix your PC!" "Scan errors free!". Pieni varoituksen sana. Elekee poijat tarjotko asiaan perehtymättömien käsiin noita niin ihania, mutta toisaalta vahingollisia ja liian tehokkaita työkaluja. Niille, jotka ymmärtävät riskit ja ovat ottaneet selvää kuinka vältetään mahdolliset "ilmaisen työkalun" haitat asia on ihan OK. Free ei tarkoita välttämättä ilmaista, vaikka se usein niin mielletään. Mitä waretukseen tulee, niin parempi olla levittelemättä osaamisiaan sillä aluella.

Äänestä
  • saunalahen pokkula toimii ihme hyvin iidenissä. nokian laite taas ei toiminut ollenkaan, ei puhelintakaan minkäänlaisista nettiyhteyksistä. täällä me ollaan
    kaikessa jälessä ,menee muutama vuosi ennenkuin saavat linkit kuntoon
    täälläkin, valitettavasti.

    Äänestä

Jos sulla on Nokian mokkula, niin ei sillä ole tarkoituskaan päästä nettiin. Kun vaihtaa Huaweihin niin pääsee pistäytymään netissä lyhyitä jaksoja kerrallaan.

Äänestä

Minulla on oma mokkula, ilman mitään kytkyä.
Verkkokaupasta niitä saa satasella.
Kun joku operatööri tukkeutuu, niin kortti vaihtoon.

Koneena on sellainen, jossa on omenan kuva.
Ilman mitään viruspaloja. Automaattisella ulkoisen kovalevyn varmistuksella.
Antaa tulla vaan virusta ja matoa tai takkua. Omena puree ne, huomaamatta.

Kahta vältän: sitoutumista määräajaksi ja Windowsia. Helppoa.

Äänestä
  • Ja mikähän on tämänhetkinen takkuamaton operaattorisi?Vai kannattaako sitä kertoa,ettei tule tungosta ja takkua...

    Äänestä

  • Tiku&Taku kirjoitti:

    Ja mikähän on tämänhetkinen takkuamaton operaattorisi?Vai kannattaako sitä kertoa,ettei tule tungosta ja takkua...

    Omalla kadullani dna. Sitä ennen Elisa. Sitä ennen dna. Sitä ennen Saunalahti.
    Tilanne muuttuu jatkuvasti. Kortin saa kaupasta heti mukaan, tai kokeiluun.

    Seuraavaksi voisi olla Sorena, Tele tai joku mikä vain.
    Kuin television kanavan vaihtoa. Tai kaupungissa ruuhkan kiertoa.
    Joskus on ollut pari eri korttia. Huonompi lähti.

    Kaverin luona kilsan päässä dna on tukossa. Ei ole enää minulla.
    Älkää uskoko suositustani operatööristä; ylihuomenna sen kortti voi olla mennyttä.

    Nopeustestit eivät kerro monipuolisista paketeista koostuvan sivuston toimintaa.
    Niitä ajetaan liian yksipuolisilla ja yksisuuntaisilla tiedostoilla.
    Todellisissa verkostojen kättelyissä menevät piuhat eri tavoin sykkyrälle.

    Voi maksaa turhasta kiinteässä verkossa, tai hirttäytyä määräajaksi mokkulaan.
    Kortin vaihto on helppoa.

    Äänestä

Aika monimutkaista tuokin.Tai pitäs olla varaa pitää useampi kortti,että voisi vaihdella tunnelman mukaan.Ei mulla ainakaan oo aikaa käydä alituiseen vaihtamassa korttia ja kun ei vielä tiedä,että onko tuo uusi sen parempi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voi saatana! kirjoitti:

kyllä taas tahmoo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu